Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku IOL: Vstříc platícím zákazníkům od anonymous - Pokud IOL bude moci prodávat přístup přes DSL...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 1. 2002 14:39

  anonymous (neregistrovaný)
  Pokud IOL bude moci prodávat přístup přes DSL exkluzivně, pak bych se moc podivil, že by to prošlo bez reakcí a bez povšimnutí. Byl by to typický příklad zneužití monopolu od Telecomu. A pokud jsou dnes v Nextře bývalí lidé z vedení IOL, moc bych se divil, že by se jim to líbilo.
 • 26. 1. 2002 23:56

  odpověď (neregistrovaný)
  O jakým zneužití monopolu tu mluvíte. Telecom si postavil ATM a ADSL síť a začne ji prodávat, absolutně nechápu, proč by ji měl poskytovat "za hubičku" konkurenci, notabene jinému monopolu - Telenoru. Telenor si postavil LMDS síť (Nextra Wireless) koupil si ISP - Nextra(PVTNET) a může si dělat taky co chce. Nejlépe nabídnout něco levnějšího než Telecom, ale za svoje. Zatím jsem od Nextry viděl mabídku 128-k za 14,000-K, to předpokládám, že Telecom nabídne ADSL 256 k za cenu přibližně desetinovou.
  Nebo si myslíte, že Nextra nabízí svoje sajty Telecomu/Contactelu/BroadNetu/... taky za pár šupů - socík skončil a platí totiž ono známe - there is no free lunch. Čím dříve to někteří čtenáři pochopí, tím lépe pro nás všechny, začneme makat na svém a za své.
  BTW pokud bude vedení Nextry stejně úspešné jako když spolu vedli Quick, tak se konkurence nedočkáme. Zatím to tak vypadá, nejprve pod jejich vedením bombastické reklamy na Quick, v řádu několika desítek milionů, nyní partneři Českého lva. Ono spolupracovat s dobrou reklamkou se asi vyplatí, :-)). Raději bych od nich viděl levný tarif.
 • 27. 1. 2002 17:48

  MK (neregistrovaný)
  Telecom postavil sit hlavne proto, ze ma k dispozici sit "medenou", kterou ziskal jaksi dedistvim z minula. Paklize bude dotazen do konce LLU, pak Vami zminovane stanovisko bude mozne zaujmout.

  Cenova politika Vas zcela jiste prekvapi (neprijemne).

  Problem NENI v tom, ze by Nextra ci kdokoliv jiny chtel tu sluzbu za hubicku. Problem je v tom, ze nikdo z ISP nedosahne na DSL BEZ konektivity IOL.

 • 28. 1. 2002 23:36

  re (neregistrovaný)
  Problém většiny čtenářů je v tom, že všechno co dělá Telecom je špatně, protože je to "monopol", proto většina čtenářů fandí daleko větším monopolům (DT, BT, FT, Telenor,...), nechápu to. Od Vás konkrétně bych čekal trochu více přesnosti. Telecom "jaksi" z minula zdědil 1,8 milionu linek, o to často nikoli na mědi, ale na hliníku a v analogovém prostředí. Nyní jich provozuje cca 4 miliony a to opravdu na mědi a s digitálními ústřednami. ADSL není služba hlasová, ale datové, že? V datech skončil monopol již v polovině devadesátých let. Širokopásmový přístup není omezen na drát, může jej tedy nabídnout více firem a to i nezávisle na vlastnictví první míle. Konkrétně zmiňovaná Nextra tedy nemusí čekat na LLU, protože má WLL. Vlastní LLU se po celé Evropě ne-příliš povedlo, podívejte se na press oftel z 18/1. Dále to samozřejmě souvisí s kolokací, billingem, atd, a v samé podstatě je to sporný princip, jako příklad z jiného síťového odvětví, je možno použít britské železnice.
  Ale i kdyby se prosadilo LLU, nakolik by to souviselo s ADSL, alternativní operátor by získal první míli, ale ATM/DSLAM síť by si stejně musel postavit sám, nemluvím o nadstavbě.
  Nedávno jsem slyšel heslo deregulací k re-monopolizaci. Myslím, že jste natolik zkušený a zručný autor, že byste byl schopen napsta článek "lesk a bída alternativních operátorů v Evropě" - to je opravdu bez ironie, viz Elektrim, O.tel.o, atd. Řadě čtenářů Lupy by to možná otevřelo oči a zreálnilo očekávání.
 • 29. 1. 2002 11:17

  MK (neregistrovaný)
  Cena za WLL je jiste nejaka. Nextra sice disponuje FWA pristupy, ale vy byste si domu koupil ATMko (nic jineho to neni)?

  Jinak DSL neni zavisle na ATMku. Paterni sit muze byt IP. A IP paternich siti tu mame hafo - navic to muze byt i to FWA :-)

 • 31. 1. 2002 3:07

  Jerry III (neregistrovaný)
  Taky mi to neda, Telecom zadny DSL nikde nezdedil, to co zdedil zvladalo sotva hlasovy hovory, o datovejch sitich v pozadi co zvladnou DSL pripojky uz ani nemluvim. Tady ve statech to funguje tak, ze telefonaci maji vetsinou pul roku exkluzivitu na svoje DSLAMy, pak to musi pustit (ale to delaj hodne neochotne). Nemluve o tom, ze tady existuji ne-telefonaci co maj na ustrednach DSLAMy a paterni site, v dnesni dobe uz existuje jen jedna celostatova, Covad (ostatni zkrachovali, DSL je opravdu dost nevydelecny).