Hlavní navigace

IRC servery stávkují!

7. 4. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

IRC, neboli Internet Relay Chat, je jednou ze starších služeb Internetu, kterou už většina současných uživatelů ani nezná. Přesto jde o unikátní službu, která si zvláště v některých komunitách udržuje vysokou popularitu. Dnes však mají smůlu: IRC servery se uchýlily k neobvyklé formě protestu proti neustálým útokům.

Přiznám se, že si nejsem zcela jist, zda je či není nutné čtenářům Lupy přibližovat, co je vlastně IRC zač. Pokusím se o to tedy alespoň ve zkratce. V principu jde o klasickou „chatovací“ službu, kde si mohou povídat lidé z celého světa. Podobnou možnost nabízejí i dnes velmi rozšířené web-chaty, jako je například Xchat, ale v jistém ohledu je vůči nim IRC zcela unikátní. Není totiž umístěno na jednom serveru, ale naopak je tvořeno rozsáhlou sítí serverů po celém světě, na které se připojují jednotliví uživatelé podle toho, který mají nejblíže, resp. nejrychleji dostupný. Na IRC si proto povídají tisíce lidí z celého světa – samozřejmě ne všichni najednou, ale rozděleni do určitých kanálů, které si sami vytvářejí. Zajímavé je tedy to, že se kolem IRC nevytváří jen určitá komunita uživatelů (přesněji řečeno mnoho různých komunit kolem jednotlivých stálých kanálů), ale také komunita jeho správců. IRC v podstatě není řízeno z jednoho místa, servery, které ho tvoří, se sice samozřejmě musí řídit určitými regulemi, ale přitom jsou nezávislé. Svým způsobem je tak IRC jednou z posledních částí Internetu, kde se doposud uplatňují původní principy fungování Internetu před jeho masovým rozšířením a komercializací.

Lesk a sláva IRC u uživatelských „mas“ sice v poslední době nepochybně upadá, snad je to i tím, že i v dnešní době dominance WWW prohlížečů vyžaduje zvláštního klienta, své věrné si však udržuje i nadále. V poslední době se však podle informací jeho operátorů stává stále častěji terčem nejrůznějších útočníků, což ohrožuje jeho fungování.

IRC servery jsou většinou provozovány na akademické půdě, případně u poskytovatelů připojení čistě jako nadšenecká aktivita. Tyto servery se však údajně stále častěji stávají terčem DoS (Denial of Service) útoků, které mají za cíl vyřadit je dočasně z provozu. Někteří lidé se evidentně dobře baví, když mohou otravovat ostatní: a to je tento případ. Některé servery byly už z tohoto důvodu úplně odstaveny z provozu, protože útoky současně směřovaly i na další místa u jejich provozovatelů a tím vlastně ohrožovaly i důležitější servery.

Podle tohoto prohlášení českých a slovenských operátorů se jejich němečtí kolegové rozhodli na protest proti pokračujícím útokům vyhlásit stávku svých serverů, která potvrvá od dnešních deseti hodin do zítřejších osmnácti hodin. Tímto krokem chtějí upozornit na to, že v případě pokračujících útoků možná zanedlouho nebude na koho útočit, protože budou postupně odpojovány další a další servery.

Přestože podle citovaného prohlášení čeští a slovenští IRC operátoři s formou stávky zcela nesouhlasí, rozhodli se své německé kolegy podpořit. Ani české IRC servery tedy v této době nebudou v provozu.

O formě stávky se v rámci celosvětové IRC komunity dosti diskutovalo a zdaleka ne všichni souhlasili s německým přístupem. Osobně si nemyslím, že by tento krok dokázal odradit zavilé útočníky, na druhou stranu však alespoň přitáhne k problému zaslouženou pozornost.

Cloud23

Neubráním se, abych nedoplnil svůj osobní pocit. Přiznám se, že jsem nikdy nepatřil k lidem, kteří tráví na IRC půl života, jestli jsem na něm dohromady strávil dvě hodiny, je to možná až nadnesený odhad. Přesto mám k této službě těžko vysvětlitelný sentimentální vztah jako k jedné ze služeb „starého Internetu“. Kdyby měla z Internetu zmizet, byla by to škoda.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).