Hlavní navigace

Jak dopadne další český pokus o sociální síť? AskYou se otevírá všem

29. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve čtyři hodiny odpoledne otevře své brány pro internetovou veřejnost česká sociální síť AskYou. Chce se odlišit od Facebooku tím, že se zaměří na setkávání kamarádů ve skutečném světě. Má podle vás naději na úspěch?

Nápad vytvořit AskYou se zrodil, když Jaroslav Slavičínský přijel před dvěma lety z Rýmařova studovat ekonomii do Prahy a zjistil, že tu téměř nikoho nezná, nemá s kým zajít na pivo, na koncert nebo na výstavu. „První rok na univerzitě bývá pro studenty těžký,“ řekl v říjnu při první veřejné prezentaci svého projektu.

Proto s kolegy začal vytvářet službu, která má uživatelům pomoci potkat lidi s podobnými koníčky pohybující se v blízkém okolí, dát jim vědět o aktuálních akcích, propojit zájemce o účast. Natočili o tom pěkné propagační video:

Ačkoli podobné funkce nabízí i Facebook, české Srazy.info a množství dalších webových služeb, tvůrci AskYou už ve fázi uzavřeného testování získali tisícovku prý vysoce aktivních uživatelů. Peníze chtějí časem začít vydělávat především prodejem lístků na kulturní či sportovní akce a propagací značek.

Jaroslav Slavičínský, Ask You
Autor: Petr Ocásek

Jaroslav Slavičínský představuje službu AskYou na StartupYard Demo Day

Od nástupu Facebooku ztrácejí starší české sociální sítě jako Lidé.cz, Líbímseti.cz nebo Spolužáci.cz velmi rychle své uživatele, žádném začínajícímu projektu se zatím nepodařilo na „modrý mor“ najít účinnou odpověď. Loni v září byl například za značného zájmu médií spuštěn projekt české sociální sítě a geolokační seznamky Leyter, od té doby o něm však téměř nikdo neslyšel.

Kamarádů mám spoustu, ale je to nuda, všichni jen sedí na Facebooku a čtou statusy ostatních, chtělo by to nějakou akci,“ popisují autoři AskYou v popisu služby, jak by mohl uvažovat jejich typický uživatel. „Dřív nebyl problém dát dohromady bandu lidí a zahrát si volejbal nebo fotbal. Teď už všichni studují nebo pracují, každý v jiném městě, tak trávím svůj volný čas spíš pasivně,“ přidávají další povzdech.

Sociální síť AskYou provozuje firma Six Directions Ltd. založená prostřednictvím online služby na konci září v Británii. Jejími společníky jsou vedle jedenadvacetiletého CEO a šéfa marketingu Jaroslava Slavičínského (28 procent) jeho kamarád a spolužák z rýmařovského gymnázia Josef Lobotka (26 procent), programátor Pavel Vaněček (13 procent), propagátor a mediální koordinátor Ondřej Bukáček (13 procent), programátor Jaroslav Minařík (12 procent), grafik a další spolužák z gymnázia Rýmařov Jiří Šoman (6 procent).

David Beška s týmem AskYou ve StartupYardu
Autor: archiv Davida Bešky

David Beška s týmem AskYou ve StartupYardu

Hoši z AskYou absolvovali loni na podzim první kolo akcelerátoru StartupYard. Jeho majitelům to dává právo na nejméně pětiprocentní podíl ve firmě, ten však dosud v britském obchodním rejstříku zapsán není.

MMF23 tip3

Rádcem týmu AskYou ve StartupYardu byl bývalý šéf nových médií ve vydavatelství Sanoma David Beška. Své svěřence dnes povzbudil na osobním blogu:

Včera večer proběhla tzv Launch party v Karlových lázních a dnes je tak pro ně, tak jako kdysi v Normandii, “den D”. To znamená, konec “zábavy”, pojede se naostro a začne se ukazovat, zda je business model AskYou.cz životaschopný nebo není. Takže držím palec parto a pro Vás ostatní, nezapomeňte dnes v 16.00 udělat “ostrou” registraci. A zkuste si sami otestovat, jaké zajímavé akce kolem Vás najdete…a kdyby nebyly, tak nějakou přidejte .-))

Vyzkoušíte novou českou sociální síť Ask You?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).