Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak jsme utratili 28 milionů za SitIT.cz? Nepovíme, je to naše know how, tvrdí tvůrci od přezdívka - Pane Dočekale, nenechte se zastrašit frázemi "Projektová žádost je...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 6. 9. 2012 21:58

  přezdívka (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pane Dočekale,
  nenechte se zastrašit frázemi "Projektová žádost je prý „autorské právo“, „know how“ a nemůže být novinářům poskytnuta." Kdo dělá už nějaký ten rok v dotacích ze strukturálních fondů (období 2007-2013), tak dobře ví, že dle metodiky všech OP (především OPVK, OPLZZ) je příjemce na vyžádání poskytovatele automaticky povinen předat práva k veškerému v projektu vytvořenému/na­koupenému know-how a příp. patentům poskytovateli dotace (tj. příslušnému ministerstvu), resp. EK.

  Pánové realizátoři opití několikaletými měsíčními platy v desítkách tisíc v rámci svých pozic v realizačním týmu projektu, si zřejmě ve stavu Nirvány neuvědomují, že vše co dělali bylo kofinancováno z veřejných zdrojů, resp. zdrojů ESF, a tedy je ve svých výstupech veřejným statkem právě skrze českého poskytovatele (příslušná ministerstva).

  V rámci rozhodnutí o poskytnutí dotace ("grantové smlouvy") podepisují souhlas se zveřejněním projektu v seznamu projektů a udělují poskytovateli souhlas s příp. zveřejněním anonymizovaných vybraných částí z projektové žádosti. Tedy i případného rozpočtu z žádosti, který je - věřte mi - ve 100% vždy anonymizovaný již od fáze přípravy samotným žadatelem (samozřejmě v zájmu žadatele o co nejobecnější formulaci položek rozpočtu, která je hodnotiteli ještě schvalitelná). Tedy zde se netřeba bát, že by jste dostal personalizovaná data, i kdyby Vám je úředník chtěl vydat :)

  Všechna data a finanční toky má k dispozici příslušné ministerstvo, resp. Odbory evropských fondů na příslušném min. ve složce projektu. Uchovány jsou všechny doklady a postupné čerpání finančních prostředků, všechny smlouvy s dodavatelem apod. v rámci administrace a schvalování monitorovacích zpráv o průběhu projektu.

  Vyjádření typu: „...nemají podrobné účetnictví“, je opět holá lež - příjemce dotace z ESF má povinnost vést dokonce oddělené účetnictví projektu, kde musí zaúčtovat na oddělené středisko (+analytiku) každý uznatelný přímý výdaj projektu (zjednodušeně položku rozpočtu). U projektů nad 3mil Kč má dokonce povinnost provést ""nezávislý" audit. A ke každé položce musí vést odpovídající účetní doklady dle zákona o účetnictví a pravidel příslušného OP (objednávky, faktury, paragony, smlouvy apod.). Navíc vše toto má povinnost archivovat po dobu nejméně 10 let počínaje 1.lednem následujícího roku po ukončení projektu. (některé účetní doklady samozřejmě ještě déle). Výše uvedené sprominutím "řeči" na TK jsou - ať se na mne pánové vědci nezlobí - mimo.

  Záleží jaký je to typ projektu/ů (pokud je to navazující soubor), zda jsou to grantové projekty, nebo - a to bych předpokládal spíše - projekty IPo (Individuální projekt - ostatní), nebo IPn (Individuální projekt národní), kde jsem snad nezažil situaci, kdy by se příjemce dotace držel pro smrtelníky povinných tabulek "obvyklých cen" / "obvyklých mezd" vydávaných EK. Obvyklé jsou situace, kdy si zapojení úřednící a jejich spřátelení skrytí dodavatelé - tedy promiňte - oficiálně vedení jako "partneři projektu" vyplácejí mzdy v řádu 50++ tis Kč za měsíc (což často výrazně překračuje výše uvedené stanovené limity EK pro dané typy pozic, tj. PORUŠENÍ GRANTOVÉ SMLOUVY). Místo, aby partneři spolupracovali v rámci projektu, tak dodávají řešení (hradí si z toho vlastní zaměstnance, kteří na tom pracují, vytvoří si např. IS, a potom ho po skončení projektu jednoduše dále prodávají/pro­najímají apod. (PORUŠENÍ PRAVIDEL OP)), místo, aby byli tito partneři z projektů vyřazeni pro naplnění zákazu "skrytého dodavatele" (PORUŠENÍ ZÁKONA, nejen 137čky)... přesto všechno se kontrolní orgány poskytovatele dotace dívají jinam a vehementně všichni tvrdí, že jsou to přínosné projekty, i když je ve skutečnosti nikdo nepoužívá... :)))

  Kdyby jste se pánů realizátorů zeptali, zda je to problém za rok za dva, tak jednoduše pokrčí rameny a řeknou: "nojo, sorry, my sme si mysleli, že to pojede..." Největší vtip je v tom, že v momentě, kdy podobný nesmysl vznikne a projekt skončí, všechny zapojené subjekty a osoby si namastí kapsy tučnými mzdami vyplácenými po dobu mnoha měsíců a pár zakázkami pro kamarády (např. podle aktualizace metodiky OPLZZ z 15.8.2012 nyní máte možnost přidělit vybranému dodavateli zakázku do 500tis bez DPH přímo - bez ZŘ, do 200tis Kč dnes již není dokonce vyžadována ani písemná smlouva :), tak skončí i financování z ESF (EU) a takovýto projekt buď získá podporu nějakého ministerstva ("kamarád na ministerstvu" = platí občan), nebo některé příspěvkové organizace ministerstev (lepší, větší krytí = opět platí občan), nebo se "kluci" sejdou půl roku po ukončení projektu a řeknou: "sorry nevyšlo to, pojďme to udělat znova a lépe (ideálně za více peněz z ESF)". Tj. projekt skončí, portál/IS/ICT řešení vyhasne ... ale nebojte, pokud vyhasne, tak už leží na MŠMT, nebo MPSV nová žádost na nový "převratně inovativní" projekt (v lepším případě od stejných lidí v nové organizaci) ...
  Celý trik je jednoduchý - Projekty z ESF nemají obecně zakotvenou povinnost tzv. udržitelnosti výstupů projektu po určitou dobu po ukončení realizace (jako např. projekty v rámci Regionálních operačních programů - ROPy). Tedy něco udělám, jsem financován ESF (resp. hlavně Němci a Francouzi), skončím, nejsem financován z ESF a nikdo mě nenutí nadále prokazovat životaschopnost vytvořeného řešení ... Samozřejmě poskytovatel si může udržitelnost projektu vymínit ve výzvě, nebo nastavením správných pravidel kdyby chtěl, ale ... :)

  Takže pane Dočekale, nenechte se odradit a podívejte se i na jiné zajímavé ICT projekty na MŠMT (financované z OP VK, OP VaVpl) - najdete tam mimo jiné i zápisy z jednání realizačních týmů, fokusních skupin apod., které musí příjemci u větších projektů do kterých je zapojeno přímo MŠMT zveřejňovat - a přes silnou revizi a cenzuru těchto textů je to stále celkem zajímavé čtení a pro investigativního novináře zajímavý námět. Zajímavé jsou například i takové perličky jako podpora tvorby vědeckých clusterů za stovky mil Kč, do kterých se rychle najmuli vědci, a záhy po ukončení projektů se vlastně zjistilo, že nemá kdo vědce dále živit a platit mzdy. Takže se přišlo s inovativním řešením, a vyhlásila se výzva k překládání projektů "na podporu clusterů" (v mld Kč), kam se mohli přihlásit jen ti, kteří již cluster vytvořili v předchozí výzvě a čerpat další mzdy, aby vůbec tyto entity mohli dále fungovat :)) Nebo z jiného soudku: kdy část lidí, kteří stáli u zrodu OPPI (OP Podnikání inovace) v agentuře CzechInvest, která program spravuje a hodnotí žádosti, odešli, a čistě náhodou založili dnes mimořádně úspešnou poradenskou společnost poskytující pomoc při zpracování žádostí do programu OPPI (jejich úspěšnost schválených projektů je téměř "fenomenální"). Zdá se někomu, že tam vidí možný střet zájmů ? A vadí to někomu ? :)

  Držím Vám palce v dalším pátrání! A pokud se rozhodnete publikovat něco z "geniálních" a "vysoce inovativních" ICT projektů v ČR financovaných z ESF velmi rád si články přečtu !

 • 6. 9. 2012 20:18

  Oridix

  Vyhazovani penez a nekompetentnost jejich utraceni me v ceskem VaVaI uz nejak davno neprekvapuje - staci si projit na jake chutovky a "nezbytnosti" se dostava podpora. At uz ucelova nebo institucionalni - CEP toho sdeli az az.
  A opravte si chybu v clanku - informační systém výzkumu se jmenuje IS VAV (AKA ISVAV.cz) ;)

 • 7. 9. 2012 10:45

  Liebor (neregistrovaný) 176.61.56.---

  Napada mne projekt na podporu pruhlednosti ESF a jinych projektu. Rad bych se zeptal pana anonym profika z dotaci (net.upcbroad­band.cz) zda se musi projekt nejak strukturovane popsat v anglictine. Lze pak najit tagy a neco jako google robot si projede si data, vytvori si mapu financovani, popr klicova slova a najde podezrele projekty.
  Tyto se pak predaudituji, tak aby deklarovany ucel byl viditelny a ministrkamaradi zviditelneni...
  Myslim ze neco takoveho by uzil i auditorsky dvur EU ci jina nadinstituce.

 • 7. 9. 2012 11:31

  Pindal (neregistrovaný) ---.151.broadband12.iol.cz

  A co by chudinky dělaly všechny ty poradní dotační agentury? I vy jeden, takhle ku..azit zavedené penězovody!

 • 7. 9. 2012 9:29

  Pindal (neregistrovaný) ---.151.broadband12.iol.cz

  No fuj, takové nařčení, že by se peníze s ESF neúčelně a dokonce i protiprávně utrácely. Pozor ať nejsi označen za trolla! Naše vysoké školy přece mají vysoký morální standard a dotace z ESF vždy účelně a legálně využijí.