Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak se podepisuje s novou elektronickou občankou? od Petr - Přesně tak. Jde o potvrzení stavu v evidenci...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 7. 2018 9:28

  Petr (neregistrovaný) ---.162.broadband2.iol.cz

  Přesně tak. Jde o potvrzení stavu v evidenci a správný postup ověření je ověřit, zda stav v evidenci odpovídá předloženému potvrzení ..

  Máme historicky a kulturně zakořeněno, že glejt s kudrlinkami a podpisem má svoji váhu. Dlouho, opravdu dlouho, se vyvíjely papírové postupy jak dlouhodobě prokázat pravost (opis u notáře, zařazení do nepřerušitelné řady - podpisová kniha, uložení u důvěryhodné instituce). Mimochodem historický exkurz - nikdo nikdy si nedovolil nabourat důvěryhodnost notářů (žádný režim) právě protože pak by se dalo zpochybnit vše.

  A přesto falšování listin bylo vždy výnosným "řemeslem".

  A teď že by se vše nahradilo "samonosným" digi souborem? To je ten zásadní omyl - nenahradí.

  Takže technicistní rozbory o šifrování, hash a spol. postrádají smysl, pokud si neujasním účel a celé to nedoplním například něčím právě na úrovni notářů - co má dlouhodobou důvěru a staletími vyzkoušené postupy.

 • 17. 7. 2018 9:36

  Petr (neregistrovaný) ---.162.broadband2.iol.cz

  Ještě několik poznámek.
  Složitost zadávání různých PIN/PUK/IOK/DOK/BOK - no zamyslete se, PIN k vaší platební kartě znáte jen vy - no samozřejmě ho zná i banka, PIN k SIM kartě znáte jen vy? - no samozřejmě ho zná i operátor.
  Takže pokud nechci, aby mne kdokoli ze státu mohl "podvést" - holt si je musím zadávat sám.

  Zásadní kouzlo QSCD zařízení (i kdyby to byl jen ten čip se SW na čipu) - soukromý klíč vygenerovaný na něm NELZE vykopírovat. Nikdo ho tedy nemůže ukrást jinak než ukradením toho předmětu a pak je zde ten PIN, který stojí mezi zlodějem a klíčem …

  No a teď "běžný" občan - kdo se kdy osobně setkal s tím, že by se předkládala listina s podpisem starší než cca rok? Kdo se kdy osobně setkal s tím, že by zkoumal, zda podpis na listině je skutečně podpis toho kdo měl podepsat. Neříkám, že takové situace nenastávají, ale tam pak rozhoduje soud - a je to docela "kovbojka". Ale v běžném životě rozdáváme podpisy kolem sebe jako na běžícím pásu a nemáme šanci poznat, kdo se za tím druhým klikyhákem fakt skrývá, pokud to nepodepsal před námi (viz. nedávná kauza kdy náhončí různých dodavatelů energií vesele podepisovali za důchodce).

  Digitální podpis tuto možnost má i když s narůstajícím časem je to složitější, ale HLAVNĚ nikdo na podepsaném dokumentu nemůže změnit ani čárku. Takže žádné "bianco" podpisy.

 • 18. 7. 2018 7:50

  Ondra.kl (neregistrovaný) ---.ptp.gts.cz

  Každý dokument má platnost přesně do okamžiku kdy jedna za stran zpochybní jeho pravost. Pak rozhodne soud. Je úplně jedno jestli je dokument elektronický nebo papírový.

  To v čem se papírový a elektronický dokument liší jsou pouze atributy podle kterých se dá zkoumat pravost.

  Vyrobit kolizní papírový dokument je řádově jednodušší - stačí správně trefit jeden klikyhák.

  Zkuste se na papírové dokumenty nedívat pohledem "funguje to a věřím tomu" nýbrž stejným pohledem jakým se díváte na elektronické dokumenty - tedy "vůbec tomu nevěřím a hledám každý problém".

 • 17. 7. 2018 18:01

  Petr (neregistrovaný) ---.162.broadband2.iol.cz

  Ad 1) Ano a ověřuje si aktuálně pravost podpisů že?
  Ad 2) Ano zpětně, že? Nebo myslíte ta ověřování na listinách v okamžiku pořizování podpisu? No ale o tom přece vůbec není řeč
  Ad 3) Ano a kdo z nás jde s dokumentem starším než 10 let něco prokazovat?
  další dtto

  Asi jste mne nepochopil - netvrdím, že pro důležité dokumenty potřebujete vyšší jistotu - např. koupi nemovitosti závěť a pod., ale pak existují známé mechanismy uložení listiny u důvěryhodného správce atd. Zbytečné rozebírat.

  Ale v drtivé většině jde o podepisování papírů, které žádné dlouhodobé použití nemají.

  Takže tvrdím, že celý kolotoč kolem prolomitelnosti a časové omezenosti bezpečnosti digitálních podpisů je nafouknutá bublina hledačů dokonalosti. Ano jsou časem prolomitelné a na tom se nic nezmění. Pokud tedy podepisuji něco jako výše uvedené tak to vytisknu, odnesu k notáři, před ní ještě jednou podepíšu a nechám uložit do notářské úschovy atd.

 • 18. 7. 2018 9:26

  AAA (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Naprosto bezne se pri dedickem rizeni predkladaji dokumenty stare 50, ale i 100let.

  Nějaký příklad?

 • 18. 7. 2018 8:31

  Petr (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Netuším proč máte obcesi pořád nadávat mi do hlupáků.

 • 18. 7. 2018 8:05

  Mike (neregistrovaný) 80.188.226.---

  Hmmm...

  Jenom tak namátkou - rodný list, oddací list, doklad o dosaženém vzdělání, doklad o státním občanství... (snad jsou všude podpisy)

 • 18. 7. 2018 9:06

  AAA (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  No to jste trefil kozla. Jo nějaký klikyhák toho kdo ten papír vystavil tam možná je, ovšem ve výše uvedených případech se věří razítku a statnimu tiskopisu a ne klikyháku matrikářky nebo tehdejšího ředitele.

 • 19. 7. 2018 8:04

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Nikoli, ve spornych pripadech se overuje stari papiru, pouzity inkoust a neni problem dohledat dalsi dokumenty ktere podepisovala stejna o soba a overit i pravost toho konkretniho podpisu. Jednoduse proto, ze v evidenci statu zadny zaznam existovat nemusi a valmi casto take neexistuje, a to presto ze by existovati mel.

  Typickym prikladem je prave prokazovani naroku na duchod, kde valna cast osob doklada svuj narok pouze a vyhradne ze svych zdroju, protoze stat s klidem tvrdi, ze ten clovek nekdy pred 40 lety 5 let nepracoval a tudiz narok dosud nema.

 • 17. 7. 2018 14:41

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Tvrdi clovek, ktery doslova a dospismene netusi co zvani.

  1) kazdy jeden obcan pouziva dokumenty mnohem starsi nez 1 rok. A to denne.
  2) denne se overuji tisice listin co do pravosti a autenticity podpisu
  3) vsechny sifrovaci algoritmy starsi 10let jsou jiz dnes povazovany za prolomene nebo slabe
  4) znamena to tedy, ze lze snadno vytvorit dokument zcela korektne podepsany napriklad tak, ze ziskam jiny podepsany dokument.
  5) kazde jedno zarizeni ma nejakou odolnost proti znamym utokum
  6) jen minimum z nich se realne testuje
  7) coz stejne neznamena, ze zitra nebude znam trivialne primitivni zpusob jak cele zabezpeceni obejit
  8) a ziskat napriklad privatni klic

  Tudiz cely vas prispevek je jedna giganticka snuska nesmyslu.

 • 18. 7. 2018 7:26

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Jste opravdu nehorazny hlupak, kazdy jeden clovek prokazuje napriklad prijmy k zadosti o duchod - dokumenty stari 30, 40 nebo i 50 let. Naprosto bezne se pri dedickem rizeni predkladaji dokumenty stare 50, ale i 100let. A take kolem jejich pravosti celkem bezne probihaji soudy.

  Naopak, v drtive vetsine pripadu ma podepsany dokument platnost radove delsi nez 1 rok. Kazda jedna kupni smlouva, i kdyby to byla jen propiska, ma platnost navzdy. Jina vec je smysluplnost, ale i zde jsme u nejmene 2 let kvuli zarukam.

  Jiste, vy budete nosit k notari potvrzeni o prijmech, nejmene 3x rocne....