Hlavní navigace

Jak se stahovala Sobotkova pošta? Využíval se software Hacking Teamu?

15. 1. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Dejan Dundjerski / Sjutterstock.com
Média se učí psát o věcech, které donedávna byly k vidění jen ve filmech. Kauza premiérovy e-mailové schránky umožňuje osahat si nové téma.

Se svou polemikou s novinovým článkem v MF Dnes přišel bezpečnostní expert Michal Špaček. Facebookový příspěvek publikujeme s jeho svolením. 

Pravděpodobně se k vám brzo dostane článek o tom, že za únik Sobotkových e-mailů mohou „hackeři“, kteří použili „špičkový software“, a také se dozvíte, že podle odborníků proti tomuto programu není obrany.

iDNES.cz píše, že „Web v jihovýchodní Asii poté hackerům umožnil stáhnout obsah Sobotkovy elektronické pošty v podobě otisků obrazovky“ a dále cituje zdroj z civilní kontrarozvědky: „Na tomto principu funguje hackerský software s názvem Janus od italské společnosti Hacking Team“.

Začneme od toho, že žádný software s názvem Janus neexistuje. Hacking Team vyrábí software s názvem RCS (Remote Control System), Janus byl nejspíš jen projekt pro konkrétní „implementaci“ a využití programu RCS u PČR, jeden z několika, další projekt se jmenoval Taurus. Sama Policie ČR, resp. firma Bull, která pro policii s Hacking Teamem dělala obchody, v e-mailech píše o RCS, např. ve spojení jako „janus RCS“(sic), ale někdy je také Janus zmíněn jen v předmětu e-mailu a dál se píše už jen o RCS. Na webu najdete Janus ve spojení s Hacking Teamem vždy jen ve spojení s firmou Bull.

Dělat screenshoty umí malware, který se označuje jako RAT (Remote Access Trojan), ten umí také třeba zaznamenávat stisknuté klávesy atd. Nemusí to být zrovna „špičkový software“, takových programů je určitě spousta a dělat screenshoty patří do jejich základní výbavy. Ostatně, dělat screenshoty umí i sám browser pomocí JavaScriptu.

V iDNES také udělali trochu zkratku, protože pokud se použil nějaký program, ať už se jmenoval jakkoliv, tak nějaký web jen tak nikomu neumožní stáhnout e-maily v podobě screenshotů. Web může využít nějakou neopravenou zranitelnost (tzv. 0day chyby) v prohlížeči, v přehrávači Flashe, v prohlížeči PDF souborů nebo třeba ve Wordu nebo v Excelu a zneužitím této chyby se do počítače nainstaluje malware, který pak útočníkům poskytuje přístup k onomu počítači. Takto ostatně fungoval, resp. instaloval se, i RCS od Hacking Teamu a fungují a instalují se tak i jiné podobné programy.

ux tip do článku

A proč se proti takovému programu nedá bránit? Bránit se do určité míry dá, zvlášť když víme, jak podobné programy fungují. Když uděláte všechno z následujícího seznamu, tak proti podobným programům budete chránění poměrně dobře.

 • Odinstalujte přehrávač Flashe
 • Odinstalujte Silverlight
 • Vypněte Flash Player plugin v Chrome
 • Vypněte Javu v prohlížeči nebo ji rovnou odinstalujte
 • Používejte moderní operační systém a pravidelně ho aktualizujte
 • Používejte moderní prohlížeč a pravidelně ho aktualizujte
 • Nastavte si spouštění pluginů (např. pro prohlížení PDF přímo v browseru) pouze po kliknutí a nepoužívejte na to žádné rozšíření, dají se jednoduše obejít
 • Aktualizujte i další programy, které máte nainstalované
 • Pokud nějaký program nepoužíváte, raději ho odinstalujte
 • Blokujte reklamy v prohlížeči
 • Neinstalujte rozšíření prohlížeče, které vám někdo vnutí se slibem, že vám vrátí „starý fejsbůk“
 • Nepoužívané rozšíření z prohlížeče smažte
 • Neklikejte na každý banner, který vám bude tvrdit, že máte v počítači viry
 • Neotvírejte divné e-maily a to ani, když vám budou tvrdit, že jste vyhráli/někomu dlužíte/něco jste si objednali, když víte, že ne

Občas se nějaká zákeřná chyba objeví rovnou v prohlížeči, ale není to tak časté. Pokud splníte všechny body z výše uvedeného seznamu, tak sice možná neobstojíte před americkou NSA, ale před „hackery“, kteří screenshotují premiérům e-maily budete celkem v pohodě. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor umí vyvíjet webové aplikace a zajímá se o jejich bezpečnost. Nebojí se o tom mluvit veřejně, hledá hranice tak, že je posouvá. Jeho cílem je naučit webové vývojáře stavět bezpečnější a výkonnější weby a aplikace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).