Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Je provoz CZFree.Net nelegální? od vrabcak - Tak uz bychom mohli nechat omilani tisickrat probraneho...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 6. 2003 12:21

    vrabcak (neregistrovaný)
    Tak uz bychom mohli nechat omilani tisickrat probraneho tematu a zamyslet se nad necim jinym (i kdyz s CZFree souvisejicim).
    Je provozovani verejnych hotspotu (tedy AP s open MAC policy) verejnou telekomunikacni sluzbou? Pokud ano, lze nejakym pravnim ukonem (treba odkliknutim nejake smlouvy pri pripojeni) udelat tuto sit neverejnou?
  • 4. 6. 2003 15:09

    Ján Matejka (neregistrovaný)
    Velmi praktický dotaz, bohužel asi sotva řešitelný na několika málo řádcích.

    Problém spočívá v tom, že TelZ vymezuje pojem veřejná telekomunikační služba v zásadě na dvou místech, a to v § 2 odst. 6):

    "Veřejnou telekomunikační službou se rozumí telekomunikační služba, z jejíhož poskytování není předem vyloučen žádný zájemce o její využití."

    a v § 2 odst. 5)

    "Telekomunikační službou se rozumí služba, jejíž poskytování spočívá zcela nebo zčásti v přepravě nebo směrování informací telekomunikačními sítěmi třetím osobám. Touto službou je i pronájem telekomunikačních okruhů. Za telekomunikační službu se nepovažuje přepojení (přesměrování) hovoru tísňového volání na jiné pracoviště základní složky integrovaného záchranného systému, které je kompetentní k jeho odbavení."

    V tomto ohledu je třeba říci, a toto ostatně správně píšete, že provozovani verejnych hotspotu (tedy zejména Acces pointů s open MAC policy) by mohlo představovat problém, resp. bylo by možné vztahnout na toto režim veřejných telekomunikačních služeb ve smyslu TelZ. Pokud ale vím, tak open mac policy není v této síti béžná (takže v zásadě nedochazí k naplnění znaku veřejnosti), navíc si nemyslím, že patrně ani nejde o službu ve smyslu platné právní úpravy.

    V případě CZFree.Net však jde o problém jiný, a to ten, zda zda může naplňovat znaky veřejné telekomunikační sítě (platit 100k za licenci, apod.) ve smyslu § 2 odst. 3

    "Veřejnou telekomunikační sítí se rozumí síť, která má být podle licence nebo generální licence využita zcela nebo zčásti pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb, včetně telekomunikační sítě určené výhradně k jednosměrnému šíření televizních nebo rozhlasových signálů po vedení."

    TelZ totiž nevymezuje znak veřejnosti (na rozdíl od pojmu verejne telekomunikační sítě), takže je třeba si pomoci a dovodit toto výkladem (bohužel). Oosobně bych postupoval analogicky, a vymezil onu verejnost, jako takovou vlastnost sítě, která spočívá v tom, že k jejímu připojenení není předem vyloučen žádný zájemce o její využití. Navíc TelZ je v zásadě normou veřejnoprávní, takže je třeba ji vykládat značně restriktivně ve vztahu k omezování práv soukromých subjektů.

    S pozdravem

    Ján Matejka
  • 4. 6. 2003 16:57

    C (neregistrovaný)
    "Veřejnou telekomunikační sítí se rozumí síť, která má být podle licence nebo generální licence využita zcela nebo zčásti pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb, včetně telekomunikační sítě určené výhradně k jednosměrnému šíření televizních nebo rozhlasových signálů po vedení."

    To by mohlo stačít. Jde evidetně o poskytování služby dalším osobám (jinak by pod tuto definici spadala i podniková síť). Jenže v CZFree netu je každý účastník vlastníkem patřičné části datového okruhu (příspívá se i na AP). Takže psokytuje služby jen sám sobě.
  • 4. 6. 2003 19:23

    Ján Matejka (neregistrovaný)
    Přesně tak, jinými slovy nejde o službu ve smyslu platné právní úpravy.

    JM
  • 4. 6. 2003 19:25

    Ján Matejka (neregistrovaný)
    No právě, jinými slove nejde o službu ve smyslu platné právní úpravy. Něco jiného je ale problématika veřejné telekomunikační sítě (nikoli služby!). K tomu viz výše.

    Ján Matejka
  • 5. 6. 2003 10:02

    Jezevec (neregistrovaný)
    Jestli jsem tuhle vetev dobre pochopil, tak:

    Pokud nekdo poskytuje pripojeni a jednotlive spoje jsou ve vlastnicvi klientu, pak potrebuje ZL + licenci na poskytovani sluzeb.

    Pokud by byl majitelem tech spoju, potrebuje k tomu jeste licenci na provoz site za 100k Kc.

    Tohle ovsem pouze v pripade, ze jde o sluzbu verejnou = ma k ni pristup kdykoli kdokoli. Takze staci formulovat nejake omezeni a uz nejde o verejnou sluzbu.
    S tou siti to ponekud nechapu, znamena to, ze kdyz bude nekdo provozovat napr. dve vzajemne propojene AP, uz provozuje telekomunikacni sit? To by pak zakon porusovala vetsina malych provideru, protoze oni maji licenci na poskytovani sluzby a tech pristupovych bodu maji samozrejme vice.