Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Je provoz CZFree.Net nelegální? od Ján Matejka - Děkuji za zajímavý článek, pouze bych si dovolil doplnit,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2003 11:14

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Děkuji za zajímavý článek,

  pouze bych si dovolil doplnit, že problém nespočivá v otázce, zda jde o provozování telekomunikační sítě (dle TelZ se jí rozumí funkčně propojený soubor telekomunikačních zařízení k přepravě informací mezi koncovými body této sítě nebo soubor rádiových zařízení k přepravě informací nebo jejich vzájemná kombinace), ale zda jde o provozování VEREJNE telekomunikační sítě, kterou se síť, která má být podle licence nebo generální licence využita zcela nebo zčásti pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb, včetně telekomunikační sítě určené výhradně k jednosměrnému šíření televizních nebo rozhlasových signálů po vedení. Veřejná telekomuikační sít je pak dle § 13 totiž považována za telekomunikační službu, kterou lze, je již ze své podstaty, vykonávat jen na základě telekomunikační licence nebo generální licence nebo povolení nebo oprávnění. V tomto ohledu podotýkám, že dle mého soudu pak nejde o veřejnou telekomunikační sít (připojení totiž nelze mimo jiné nárokovat, ale obvykle podléhá individuálnímu schválení určitého kolektivu).

  Jinak bych chtěl rovněž něco málo k subjektivitě CZFree.Net, ostatně to zde již zaznělo. CZFree.Net nemá právní subjektivitu (ani např. formu občanského sdužení) a lze na něj nahlížet jako na jakési "zájmový" spolek několika (mnoho) jednotlivců. Můžeme tedy pouze hovořít o odpovědnosti těchto osob jednotlivě, a to ve vztahu k jejich konkrétnímu jednání. Vím, že jakési zjednodušení je v článku nutné, protože je třeba nějak tento "kolektiv" uchopit, ale mezi těmito jednotlivci, resp. dílčími skupinami spravující např. prislušné servery s Acces pointy, může existovat mnoho (alespoň teoreticky) zásadně rozdíných přístupů k právu.

  Na samotné hlavní myšlence CZFree.NET pak skutečně není nic protiprávního, naopak ji lze jenom přivítat.


  S pozdravem

  Ján Matejka
 • 6. 6. 2003 9:22

  Jan Kral (neregistrovaný)
  Jestlize se rozlisuje zda jde o verejnou telekomunikacni sit jen podle toho zda lze pripojeni narokovat, pak by se dalo rici, ze jestlize ISP odmitne alespon jednoho zajemce o pripojeni (napr. drivejsi spatna platebni moralka) pak uz se nejedna o verejnou sit. Myslim, ze takovato uvaha je naprosto scestna a CZFree naopak je verejnou siti a dokonce tuto svou otevrenost povazuji za vyhodu.
 • 6. 6. 2003 12:42

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Patrně již patří k jakémusi rávnímu folkloru, že pojem "veřejně", resp. "veřejný" je v právu typický polysém. Zcela jiný význam má tak pojem "veřejně" např. v trestním zákoně, o něco jiný pak v občanském zákoně, zákoně o přestupcích, apod... Telekomunikační zákon onu mnohovýznamovost pouze doplňuje a podobně jak řada dalších zákonných norem vymezuje tento pojem jen částěčně. Vzhledem k výše uvedenému výkladovému vodítku (viz výše) si skutečně nemyslím, že lze jednoznačně považovat provoz CZFree.Net za provozování VEŘEJNÉ telekomunikační sítě (arguement viz výše).

  Co se týče té nárokovatelnosti (jak píšete), tak nejde ani tak o to, že může v rámci smluvního vztahu odmítnout zájemce (to nepochybně nezakládá onu neveřejnost), ale např. o to, že jde v zásadě o podnikání (jak ve smyslu ObchZ, tak např. zákona o cennach apod.) a nelze tedy odeprit poskytnutí sluzby na základě zcela libovolné úvahy (šlo by totiž o diskriminaci ve smyslu spousty právních předpisů). V případě CZFree.Net jde (alespon dle mých zkušeností) zejména o to, ze přijetí noveho "clena" zcela závislí na uvážení zbyvajících "clenu" (v zásadě mohou clena odmítnou z jakéhokoliv důvodu) a tak lze řící, že platí zásada, "že jsou automaticky VYLOUČENÍ VŠICHNI TI, kteři nebyli přijati!".

  No a to je ostatně něco podobného co říká onen (výše zmíněný) § 2 odst. 6):

  "Veřejnou telekomunikační službou se rozumí telekomunikační služba, z jejíhož poskytování není předem vyloučen žádný zájemce o její využití"


  S pozdravem

  Ján Matejka
 • 12. 6. 2003 1:42

  Jakub (neregistrovaný)
  Naprostý souhlas!