Hlavní navigace

Kriminálka Gottwaldov: dejte mi dost chlastu a vyřeším všechno na světě

8. 1. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Netchannel
Dejte do misky Kurvahošigutntag a Tondu Blaníka, přidejte trošku Nero Wolfa, zalejte opravdu řádnou dávkou whisky a vyleze vám Kriminálka Gottwaldov.

Pokud jste se po přečtení názvu nového dílka webového portálu Netchannel těšili na další ze záplavy kriminálních seriálů, nachytali jste se stejně jako já. Přiznávám, že mě jako rodáka z Gottwaldova/Zlína ke shlédnutí přiměl i název, ale to, co v krátkých osmi- až desetiminutových epizodách zhlédnete, má s detektivkami společného asi tolik jako dnešní John Lydon s punkem.

Scénář je jednoduchý. Partička alkoholiků se schází na vesnickém statku u rentiéra Gottwalda, který zbohatl už za komunistů, ale s tím, že se stane po převratu miliardářem, počítal „jen na 33 procent“. Celou dobu do sebe lejou panáky a pivo a mají tak moudré řeči, že nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet. Detektivní linku (když už se něco jmenuje „kriminálka“, mělo by si to na pátrání aspoň hrát) představují vždy pseudoproblémy, řešené vychlastanými kecy. Scénář pořadu píše Evžen Gogela, který režíroval všechny tři Kameňáky. Takže druh humoru si dokážete jednoduše představit.

Celý děj se odehrává vždy u jednoho dlouhého stolu, za kterým partička venkovských mudrců „řeší případy“ tím stylem, že starší pán Gottwald Klementa (rentiér, hraje Zdeněk Maryška) nadnese nějaký problém, jeho asistentka Beata Čápová (studentka – brigádnice, hraje Monika Timková) něco vygoogluje na Macbooku a trojice výpitků Silvie Suchomelová (učitelka, hraje Martina Randová), Aleš „Azbest“ Besta (svářeč – hraje Leoš Noha) a Pavel Rošický (dispečer – hraje Pavel Nečas) to v krátké době svými alkoholickými mozky „vyřeší“. Prostě hospodské kecy, kterých v každé putyce vidíte v pátek večer nespočítaně.

Jaká jsou vyjmenovaná slova po D? Dig, dylina, digestoř, Díp Párpl, diskotéka, dinosaurus, DiCaprio, diskriminace. Neumíš? Di do píči, more!

Kriminálka Gottwaldov je něco mezi Tondou Blaníkem, Kurvahošigutntag a Nero Wolfem – taky se všechno řeší, aniž by kdokoliv vytáhl paty z domu, či lépe řečeno od chlastacího stolu. Bermudský trojúhelník je jen zástěrka pro pojišťovací podvody. Lochneska je opilecká halucinace ze skotské whisky, používaná jako magnet na turisty. Nebo taky hnusná Cynthia McCormack, které její manžel doporučil, aby se chodila koupat jen v noci. Cikáni zmizeli, protože se přizpůsobili, a z těch nepřizpůsobivých se stali Romové. Typický je čtvrtý díl „hledání G-bodu“, kdy na nahé asistentce zkoušejí nalézt magické místo pomocí automobilové navigace.

Takže jaké je resumé?

Seriál krátkých skečí, založených na slovních vtipech, vás pobaví, pokud se na něj budete dívat s partičkou kamarádů po patnácti pivech – čili zhruba ve stejném stavu, jako se nachází většina protagonistů po celou dobu. Gogela svoji náturu nezapře, komu se líbí moravský vypitý humor, bude se mu tohle líbit také. Jenže Gogela natočil také vcelku podařené Intimity a pohádku Tajemství staré bambitky, která patří k tomu lepšímu, co v oblasti tvorby pro děti vzniklo.

Content tip EARLY

Takže je něco na Kriminálce Gottwaldov vůbec pozitivního? Určitě potěší Leoš Noha a Pavel Nečas, známí například z Okresního přeboru – hrají uvěřitelně, a zvláště Nečasovi tu buranskou pózu budete žrát i s navijákem. Hezky se kouká také na Moniku Timkovou, známou z Ordinace v růžové zahradě, Semestru nebo třeba Vyšehradu – a právě k posledně jmenovanému seriálu by se Kriminálka Gottwaldov dala stylem přiblížit nejvíc. Ostatně, že se dnes webové portály věnují nízkorozpočtovým produkcím, je vlastně dobře – alespoň prozatím to vypadá, že bychom mohli mít takovou nabídku, mezi kterou si opravdu vybere úplně každý. Což je de facto úloha veřejné služby, že.

Pokud se vám líbí intelektuálně náročné filmy, na Kriminálku Gottwaldov rovnou zapomeňte. Pokud jsou ale vaší guilty pleasure prvoplánové vtípky na levelu opilecké nesmyslné zábavy ve 4 hodiny ráno, pak to můžete zkusit. Kult jako z Tondy Blaníka se z toho zřejmě nestane, ale na chvíli dokáže zabavit.

Autor článku

Komentátor, fejetonista, milovník dobrého piva, reklamy a world music.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).