Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Který vyhledávač je nejlepší? od Ladislav Bittner - Pokud se pánové budete bavit o testech vyhledávačů...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 12. 2004 16:25

  Ladislav Bittner (neregistrovaný)
  Pokud se pánové budete bavit o testech vyhledávačů vytvářených pro magazínové články, závěru se nedoberete. Autor je prostě limitován výší honoráře. Testování několika desítek výrazů je námět minimálně pro diplomovou práci...

  Tomášovi patří dík. Za odvahu vydat test vyhledávačů právě na Lupě ;-)
 • 13. 12. 2004 16:39

  Michal Illich (neregistrovaný)
  Řekněme že takhle dostal autor 700 Kč.
  Kdyby test dělali tři lidi, každý položil deset dotazů, tak už je test slušně zobecnitelný (je-li metodika formálně ok). Řekněme že by to Lupu stálo 700+500+500 Kč? Nebojím se, že by na to neměla :)
  A klidně ať to vydají jako dva články.

  Navíc rozdíl z výsledného dojmu "test s chybami a nejasnostmi" vs "dobře promakaný test" je věc image, jakého chce ten který časopis docílit.

  Vezměte si třeba magazíny o hardware, když třeba testují grafické karty. Dokážu si představit, jak tam půlka redakce běhá kolem počítačů, vyndavá a zandavá karty, restartuje, pouští desítky benchmarků, dělá z toho tabulky. To je náročný test! (a přesto jej časopisy platí, protože ví, že právě tohle čtenáři chtějí). Oproti tomu je dobře udělaný test vyhledavačů úplná pohoda :)

 • 13. 12. 2004 20:08

  Tomáš Hodboď (neregistrovaný)
  Michale, nemluvil jste výše něco o jabkách a hruškách?

  Testy vyhledávačů v papírových magazínech:
  Svět Počítačů:
  5 víceslovných dotazů: Datum narození Pavla Nedvěda, Kdy má svátek Markéta, Délka Václavského náměstí, Termín koncert Metallica, Otevírací doba Petřínská rozhledna

  Chip 6/04:
  také 5 dotazů - problém mýtného v EU, celebrální ischemie, technické vlastnosti Athlon 64, návod na odinstalování Internet Exploreru a návod na obsluhu k telefonu Siemens.

  Hlavně že víte, co jejich čtenáři chtějí...

 • 13. 12. 2004 22:12

  Michal Illich (neregistrovaný)
  Nerozumím, co chcete říct.

  Já říkal, že čtenáři technických magazínů (tedy alespoň někteří) chtějí velmi obsáhlé recenze grafických karet. Nic víc, nic míň.
  A byla to reakce na pan Bittnera, který poměrně správně uvedl, že dobře udělané testy jsou náročné.

  A když přeskočíme k těm zmíněným testům vyhledavačů: ano, ty také svým složením neodpovídají tomu, co uživatelé nejčastěji vyhledávají. Na to upozorňujete správně, jen nevím proč, ani jak to souvisí s těmi testy grafických karet. (ani co jsou v tomto případě jablka a co hrušky)

  Ale když už to srovnáváme: Testy grafických karet se dělají přímo na hrách, které uživatelé hrají (= dobrá validita testu). Jsou lehce zopakovatelně změřitelné (= test je objektivní). Většinou se testuje třikrát (= dobrá reliabilita). Je uvedena hardwareová konfigurace počítačů i ostatní faktory, které test ovlivňují (= kontrola proměnných).

  Jak je na tom s validitou, reliabilitou, objektivitou a kontrolou proměnných váš test, autore? • 13. 12. 2004 22:27

  Tomáš Hodboď (neregistrovaný)
  Mluvil jste o nekvalitních testech a o tom, jak půlka redakce kolem testu běhá. Na příkladech z časopisových magazínu jsem vám ukázal, že ne vždy to tak nutně musí být. (aniž bych chtěl nějak zmíněné testy degradovat, špatné se mi nezdají)
 • 13. 12. 2004 23:19

  Michal Illich (neregistrovaný)
  Jak jsem řekl, testy grafických karet u technických magazínů bývají podle mého názory zpravidla dobré (objektivní, validní, reliabilní). Byl to příklad kvalitních testů.
  Netvrdím samozřejmě (ani předtím ani teď), že všechny testy v časopisech jsou dobré. Nevidím tady mezi námi spor.

  Zůstávají jen množící se nezodpovězené otázky na vás :)

 • 20. 12. 2004 12:51

  Petr Jakubec (neregistrovaný)
  DD,
  tak tady (poprve :-) s Vami Michale nemohu souhlasit.

  Pokud hledate tu spravnou kartu pro dva a vice monitory tak si to tam neprectete.

  Pokud hledate tu spravnou kartu pro svuj novy linuxovy (obecneji NEWin32) desktop, je vam to take na nic.

  ...a urcite bych nasel dalsich par naprosto knock-out hledisek.
  PJ.