Jak to čtu, tak jste již zjistil, že ve škole vás programovat nenaučí. S tím naprosto souhlasím. Kde se tedy naučit? Vy čekáte, že vám na to dá prostor zaměstnavatel. To možná fungovalo kdysi a snad i funguje v jiných oborech. Ale programování má to specifikum, že stačí libovolně starý počítač a moře času. Zaměstnavatelé to vědí a čekají, že když přijímají programátora, že už programovat umí.
V diskuzí se tu hází desítkami tisíc vysoko nad průměrnou mzdou a vy se divíte, že vám takové peníze nikdo nechce dát. Je třeba si ale uvědomit, že takové peníze nemají lidé bez praxe (což sám potvrzujete). Ale jsou to lidi, kteří ve svém volném čase zadarmo programovali open source. Lidi, kteří místo aby šli po vyučování do hospody, na zábavu, nebo balit holky do parku, tak strávili celý den u počítače. Proto se v IT koncentrují asociální individua, která umí mluvit jen o počítačích. Abyste měl špičkový plat, musíte mít špičkové dovednosti, a na to musíte hodně obětovat. Pro ně to ale není oběť, je to baví. (Druhá možnost je umět hodně kecat, Velkým korporacím dlouho trvá než neschopného identifikují a přeřadí jinam nebo vyhodí.)
Svým způsobem máte pravdu, že programátoři jsou podhodnocení. Řada lidí není ochotna se takto specializovat. A jak jste sám poznal, slušné peníze se dají vydělat i bez zvláštních znalostí.
Firmy hlavne nemaji absolutne zadny zajem o to, vychovat si sve mlade programatory. Mladi ajtaci maji ze skoly jen omezene znalosti, spise takovy zaklad. Jak si pak ma mladej ajtak najit praci, kdyz nema praxi v oboru a za mnoho let nasbirane odborne znalosti? Kde to ma vzit, kdyz to kazdej chce a nikdo ho nezamestna?
Nevím, jak teď, ale před 12 lety to bylo pro zelenáče po MFF úplně ok. Jen holt člověk nesměl chtít hned zázračný plat. Já jsem nastoupil za 20, kolega, co toho uměl ještě méně (ale uměl se ozvat) za 25. Naučte se jako já tehdy Javu a C++ a nástup 25 - 30 s možností rychlého růstu dneska určitě dostanete. Když k tomu přidáte třeba weby, J2EE nebo Android, tak to půjde nahoru ještě rychleji.
kde jsi vzal to, že škola tě má naučit praxi? Na to jsou učňáky. Je to na každém, i při škole má mnoho volného času, buď bude chodit na pivo nebo se bude věnovat přípravě na své budoucí povolání.
V IT je teď výhoda, která není v jiných oborech, často uchazeč o práci nemusí mít praxi, stačí, když si problematiku sám nastuduje z odborných pramenů a práci dostane.
Pro malou IT firmu (desítky zaměstnanců) je strašně drahé si vychovávat vlastní nováčky. Musí totiž uvolnit někoho zkušeného, kdo by je vychovával a aby se takováhle výchova vyplatila, musím mít 5 - 15 nováčků (výcházím z moji praxe), jenže já mám uplatnění max. pro dva nováčky. Buď se uchazeč musí vzdělat sám (proboha je to jeho budoucnost) nebo si najít velkou firmu, která má programy pro zelenáče.
Mohu mít 2 prosté dotazy?
- byl jste na VŠ na kolejích nebo doma
- kolik máte praxe při škole
Sám jsem studovaný "ajťák" a všichni z mých dnes úspěšných kolegů začali pracovat už při škole (stejně jako já). Není to tak černobílé, taky jsem nějak začínal. Pokud Vám chybí praxe nebo sháníte job a nedaří se, rád s Vámi proberu možnosti jaroslav.belehrad@includeit.cz
To je poněkud zvláštní uvažování. Dobře, kdejaká lopata vydělá víc než začínající programátor. Jenže zatímco ze začínajícího programátora se výkonem jeho práce stává programátor zkušený (vlastně Vás platí za to, že si zvyšujete svou kvalifikaci), z lopaty se stává leda starší lopata (přičemž je snad jasné, že, lopatou nemyslím kohokoliv manuálně pracujícího, ale někoho, jehož práce spočívá v rutině, opakování nevelké sady jednoduchých úkolů).
No a za pár let bude třeba pořád pravda, že začínající programátor bude brát míň než kdejaká lopata, jenže Vy už nebudete začínající programátor, nýbrž ten programátor, kterého firmy hledají.
Ja prece nemluvim o tom, ze ma hned nekdo dat nekomu bez zkusenosti 50 litru na ruku. Jenze on nechce dat i tech blbejch 15 cistyho. Misto toho by byl radsi, kdyby u nej nastoupil jako brigadnik, aby ho 1x do mesice vyslal jeho autem nekam do serverovny a pak mu dal na ruku petikilo, kterym zaplati benzin. A o to tady jde. Proto to neabsolvuji, protoze to ani nema smysl, je to proti zdravemu rozumu. Kdo me bude zivit celej rok, nez nahrabu zkusenosti? A myslite si, ze clovek, ktery opusti stredni, neumi vubec nic? Mozna ne genialne programovat, ale jinak opravdu nic? Neumi ani takovy blbosti, jako preinstalovat OS, zapojit vlastnorucne nakrimpovany kabel, zapojit ho, nakonfigurovat router... Nekteri pilnejsi treba vedi, ze existuje i vic nez jeden svaty system a neboji se ani linuxove konzole. Tak se prosim zamyslete nad tim, jestli je ajtak stredoskolak opravdu tak nepouzitelnej, protoze vy si to nejspis myslite.
To je pravda. A je to zcela logické, že se zaměstnavatel snaží ze zaměstnanců dostat maximum při minimalizaci nákladů. Jenže pracovní vztah je dvoustranná dohoda, takže nechť si zaměstnanec zváží, zda mu to za to stojí (tohle je sice obecně absurdně povýšenecký pohled, ale zrovna u těch programátorů (minimálně těch, kteří opravdu něco umí a žijí v Praze) to funguje).
A je to opravdu "myšleno trochu jinak"? VIdím v tom pořád tentýž problém, když mi stačí 20 a má "tržní hodnota" je 60, znamená to, že si těch 20 vydělám (podhodnoceným) půlúvazkem a zbytek času se můžu věnovat tomu, co je pro mě skutečně důležité. Naproti tomu lopata bude muset kroutit těch svých osm hodin denně a toho volného času bude mít méně.
To není přístup "měřím úspěch a profit pouze penězi", ale přihlédnutí k realitě, že ať už chce člověk cokoliv, nějaké peníze (či jejich ekvivalent třeba ve formě zajištěné stravy a ubytování) k tomu potřebuje.
A když už každý musíme prodávat svůj čas (pokud neutečeme do pralesa, jak tu navrhuje Ano), přijde mi jako dobrý nápad snažit se svůj čas učinit dražším, pak se totiž dle svých preferencí mohu rozhodnout, zda ho prodám stejné množství jako dřív a vydělám víc peněz, nebo zafixuju výdělek, ale bude mě to stát méně času.
Nebo ještě jinak, čas je to jediné, v čem je všem měřeno stejně, nikdo ho nemá více ani méně než 24 hodin denně. Pokud jej někdo část tráví prací, která pro něj nemá jiný smysl (třeba práce skutečně vnímaná jako poslání), pak jde vlastně o daň společnosti za to, že v ní mohu žít, odevzdám jí 8 hodin, abych zbylých 16 mohl využít tak, jak chci. Existuje důvod, proč se nesnažit tuto daň "optimalizovat"?
Priznam se, ze chapu i nechapu. Nechapu to u zamestnavatele, kterej hleda programatora 2 roky (realna zkusenost). To pak je skutecne lepsi vzit programatora, ktery zrovna vylezl ze stredni, se zakladnimi znalostmi programovani a doucit ho za vlastni penize odbornejsi veci. Je to pro me stejne nepochopitelne, jako by 2 roky nezamestnany clovek vyrvaval, ze nemuze najit praci, pritom neprojevi sebemensi snahu si ji najit a kdyz mu ji najde pracak, udela vsechno proto, aby ho nevzali.
A skutecne doufam, ze to nebyl vtip, jen nechapu, proc si myslite, ze mi to neni jasne. Uznavam, ze dochvilnost nepatri mezi me silne stranky a do prace chodim pravidelne pozde O:), za to napracuji v praci vic hodin, nez kolik tam mam dle smlouvy byt. A to uz se lecjakej kiks prehlidne.
Ja potreboval praci HNED po skole. Ne za mesic nebo za rok. Vysokou jsem nestudoval. A ten vas pokus o vtip na zacatku byl dost ubohy. Jestli jste mi tim chtel naznacit, ze jsem flakac, tak vas ubezpecuju, ze v praci makam jak kun za uplne ho... a nedrzkuju. Open source me neuzivi. Nemate-li rychlejsi zpusob, jak v IT vydelat penize hned a vypracovat se na vyssi pozici (treba ten programator), pak je mi lito, holt nebudu v IT delat, styskat se mi nebude, ve skladech nabizi praci bezne za 21000 hrubyho, coz davaj i zacinajicim programatorum. To je smutne, ze si kdejaka "lopata" vydela vic nez zacinajici programator. Vedet to driv, tak se vykaslu na stredni, takhle mi krome trochy uzitecneho vyplachli mozek kravinama a ja prisel zbytecne o roky stravene ucenim. Pak ale at nikdo nedrzkuje, jak skoly chrli spoustu ajtaku a porad je jich malo.
Jo... A predpokladam, ze vy jste ten chytrej s tim vysokym IQ. Ja tu mluvim o tom, ze cloveka odmitaji zapracovat a i kdyby jim spadlo neco na hlavu a zapracovali by ho, tak ho zase odmitaji zaplatit. Plati to i naopak i dohromady. Mluvim o tom samozrejme proto, protoze clovek si potrebuje najit nejakou praci, aby se vubec uzivil. Jenze pokud pujde delat ajtaka hned po stredni skole, nema sanci se z vyse uvedenych duvodu dostat ani k pocitacovy nadenicine. Pri skole na praxi nema sanci, protoze s nedokoncenou stredni mu nikdo do ruky pocitac neda. Nehlede na to, ze je to na strednich skolach nastavene tak, ze poradne programovat se student nauci az ve 4. rocniku. A vy mi tu zacnete basnit o prispivani do open source... Pak je skutecne lepsi jit delat rovnou do skladu za 21000, tam nic nemusite umet, nez ze sebe delat nekde pred nejakym vycurankem blbce temer zadarmo, abych MOZNA za rok nastoupil na pozici programatora za stejnou mzdu jako ma ten skladnik. A ze nemam narozdil od programatora moc velkou sanci na rust... No, to asi nemam, ale mzda me uzivi a tak si nemam na co stezovat, podle vas mam delat hned po skole ajtaka zadarmo, abych nabral zkusenosti a cely rok asi nekde venku zrat travu.
Gratuluji, ty porad veris, ze 60 je megauspech tvyho zivota.
Rozdil mezi 25 a 60 je asi jako hodit otrokovi mrkev misto brambory. On si spocital, ze tech 8 hodin klidne manualni prace se mu i co se tyce zdraveho pohybu vyplati vic, nez svuj zivot zahodit praci u PC doma a ve volnu.
Záleží jakou praxi. Praxi chodit ráno do práce a večer z práce opravdu nezískáte jinak, než že budete zaměstnaný. Na to stačí doplňovat regály v samoobsluze.
Pokud jde o praxi s programováním, tak to je opravdu jen vaše výmluva. Před třiceti lety byl vynalezen open source. Stačí si vybrat podle vašeho zájmu a realizovat se. To můžete dělat při studiu nebo podpoře v nezaměstnanosti. Budoucí zaměstnavatel potřebuje vidět, že programovat umíte. Seznam přijatých patchů či vlastní projekt je dobrý způsob.
Ale on to napsal velmi dobre. Skoly jen vygumovavaji blbinama, hlavne aby nemely decka cas premyslet. On premyslel a spocital si, ze za par tisicovek mu nestoji obetovat dalsich 6 let zivota. Ten se neztrati, vi aji ze ma drzet hubu a krok, ale aspon to vi a dela to dobrovolne, kdejakej mladej vejlupek z VS nevi, ze ma drzet hubu a krok a potom to tak dopada.
S Vaším přístupem se nedivte, že jste práci v IT nesehnal. Pokud chcete dělat lopatu s nástupem 21 a stropem 25 a ne (pod)průměrného programátora s nějakou bokovkou při škole (nebo první práci) s nástupem taky 21 a stropem 60, tak si zasloužíte těch 25 celý život.
Pak tedy chápete přístup zaměstnavatele, který potřebuje programátora HNED. Ne za měsíc nebo za rok. A teď si představte, že takoví dva lidé se potkají na pracovním trhu. Očividně si nemají co nabídnout, a tak žádný pracovním poměr nevznikne.
Ten pokus o v tip nebyl vtip. Zaměstnavatel chce, aby mu zaměstnanci do práce chodili. Možná vás to překvapí, ale řada nezaměstnaných s tím má problém. Z vašeho původního příspěvku nebylo možné určit, co zaměstnavateli chybělo. Pokud položil rovnítko mezi umí programovat a už pracoval jako programátor, tak to mohla být je zkratka, jak sloučit požadavek odborný a pracovních návyků.
Open source vás možná neuživí (mě ano :), ale poskytne vám tolik potřebnou praxi. Řada zaměstnavatelů na to slyší. Jim opravdu nejde o to, kolik let jste se nechal jinde vykořisťovat. Jim jde o to, jestli programovat umíte. Tak buďto jim to ukážete, nebo máte smůlu. Klidně se teď živte lopatou a po večerech programujte a za rok to zkuste v IT znovu.
Že se dají vydělat peníze i bez formálního vzdělání nerozporuji. Když někdo z nás na střední brblal, proč se má učit tohle nebo tamto, že to nikdy nebude potřebovat, tak se mu dostalo odpovědi: „Běžte se vyučit, utíkaj vám peníze.“
Velmi dobře? Ano, "programátor po škole", který reálně neumí nic skutečně užitečného, opravdu může nastoupit za stejné peníze jako skladník. Po roce "dření za almužnu" (pokud opravdu dře a tedy se učí) však získá praxi, s níž může jít o dům dál a říct si... to se bude dost lišit podle toho, jak ten rok využil, řádově půjde o o desítky procent vyšší plat. A za další rok to může zopakovat. Jaké perspektivy má ten skladník?
Pozoruji Vás už nějaký ten pátek... tedy neregistrovaný nick Ano. A už nějaký čas mám pocit, že za touto fasádou proběhla personální změna (aneb legenda musí žít dál, i když je fyzické tělo mrtvé), nebo jste to pořád Vy (ať už to znamená cokoliv), ale začal jste si utahovat ze svého vlastní trollení.
Ale vraťme se ke hře, budiž reakce: Ano, protože pralesy jsou plné bývalých skladníků...
On to mohl myslet i trochu jinak, a v tom případě ho chápu, být programátor znamená se vlastně celou svoji praxi vzdělávat a růst, zatímco být lopata je 8 hodinová směna a pak volný čas.
Někdo, aby byl spokojený nepotřebuje 60 měsíčně, ale stačí mu 20. Proč měřit úspěch a profit pouze penězi a nebrat v úvahu jiný výklad?
Nikoliv, spravna odpoved je:
Mile deti, nas stat ridi banda lumpu, kteri vas zaprodali za par stribrnych grosu zidovske mafii a ta si jako podminku pujcky statu zvolila, ze nam sestavi skolni osnovy. A ty nam sestavily tak, aby vam do hlavy cpali zbytecnosti, ktere vyuzije 1 clovek z tisice, aby jste nemeli cas premyslet, poznavat svet na vlastni pest, zlepsovat se v tom co vas bavi a mit pro to nadseni a sanci dozvedet se neco skutecne duleziteho. To proto, aby zde mohli stavek fabriky a meli z vas levnou otrockou silu, protoze po takovym vyplachu je clovek vazne na holickach a rad takove misto prijme. A jsou v tom vymivani tak dobri, ze to zacala cast obyvatel povazovat za ctnost a tento pokriveny pohled dal predava svym detem.
Lidove receno: je ti to k nicemu, drz hubu, krok, plat dane, udrzuj system.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.