Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Lidi je nejlepší hledat nonstop. Snáz se najde práce pro programátora než naopak od Honza - Mám kamaráda Rusa, co se přestěhoval do Čech...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 5. 8. 2015 22:19

  Honza (neregistrovaný) 94.230.146.---

  Mám kamaráda Rusa, co se přestěhoval do Čech do naprostého zapadákova kde není vůbec nic, snad leda nějaký ten zemědělec. Navíc ještě před dvěma lety mluvil česky tak, že jsem mu rozuměl jenom díky 2 rokům ruštiny na ZŠ. No a milý Rus celkem spokojeně z českého zapadákova dělá přes Internet pro ruské firmy. Nedá se říci, že by klasicky podnikal, spíš je to fakt jen takový švarc, i když režim má samozřejmě dost volný. Uživí se stejně dobře, jako já v Praze. Takže ono to jde. Nedokáže to každý, chce to trochu osobní iniciativy, je třeba umět si prošlapat cestičku, ale jde to.

 • 6. 8. 2015 0:47

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Fascinující je, jak všichni "máte známého, který..." Nikdo osobní zkušenost. To se to radí z Prahy nebo Brna :-)
  Práce z domova není pro každého, mně to třeba nesedí. Máte - li rodinu, prostě se na to nesoustředíte tak jak je potřeba. Firem, které to nabízejí není mnoho.
  Samozřejmě, je to prostě smůla, když žijete vedle díry o cca skoro 200000 obyvatel, prostě se s tím dá těžko něco dělat. Však si taky stěžuju jen na neobjektivní pražské pisálky, vytvářející falešný dojem.

 • 6. 8. 2015 8:23

  Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz

  Ok, tak tady jedna osobní zkušenost.

  Jako freelancer dělám už dlouhé roky pro různé firmy (krátkodobé i dlouhodobé projekty). Bydlím v Opavě.

  S prací je to tak, že se to u různých firem liší. Někde je potřeba absolvovat zaučení (většinou pár týdnů ve firmě) a pak už na dálku, někde se začne rovnou pracovat. Kontakt většinou po tlf, občas videokonference, několikrát ročně do sídla firmy na jeden až dva dny, u některých firem jsem se osobně viděl s majitelem až dlouho po začátku.

  Práce mám na měsíce dopředu, nestíhám. OVŠEM tenhle způsob práce není pro každého. Chce to disciplínu a zodpovědnost, dokopat se sednout za monitor i když je venku 35 ve stínu a láká to k vodě. Tohle mi potvrdila i řada firem na pohovorech, že s home-office mají špatné zkušenosti. Je to prostě více o sebekázni a plánování dopředu. Zase to má své (pro mě podstatné) výhody.

 • 6. 8. 2015 9:30

  Honza (neregistrovaný) 2a01:5e0:3c:----:----:----:----:----

  Sergej má taky rodinu, 3 malé děti. Prý se zavře před nima do místnosti s počítačem a manželka je hlídá, aby neotravovaly :-)
  Ano, není to pro každého, ale fakt se to dá. Já jsem svého času zkoušel oDesk, ale žádné velké prachy jsem tam nevydělal. Nicéně jeden protivnej klient (za pár kaček) mě donutil se naučit Android, to se mi pak hodilo v klasickém zaměstnání.

 • 6. 8. 2015 11:18

  dino

  On to není falešný dojem, musíte se na to dívat tak nějak správně politicky, flexibilita (v tomto případě ochota se přestěhovat či dojíždět) se už dnes považuje za základ, o němž není ani třeba se zmiňovat, bráno čistě z (Západu) dominujícího neoliberálního pohledu je to, že jste se uvrtal v nějakém zapadákově a nehodláte na tom nic měnit, Vaše rozhodnutí, využil jste své svobody nesáhnout po práci, která se válí na ulici. Ale ta práce "tu" je.

 • 6. 8. 2015 11:20

  wsh (neregistrovaný) 62.109.131.---

  Kamarád to dělá taky tak, 2 děti, prý si sedne na gauč se sluchátkama a rodinu nevnímá. Já si to u sebe představit neumím, i když si zalezu do své místnosti, žena pořád něco chce, tak radši zabíjím každý den 2 hodiny přejížděním do kanceláře. Ale kdybych musel bydlet někde na venkově, určitě bych radši dělal z domova než si stěžovat na Lupě, že práci v našem okrese neseženu.

 • 7. 8. 2015 9:33

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  No, jizdu traktorem po mně Němci zrovna nepožadují, ale zajímavé a přínosné pro osobní rozvoj je to zhruba stejně(i když to má hrdý titul "Vývojář softwaru"). Jak jsem psal, řeším to ukrajováním z volného času a prací na drobných projektech pro bývalé kolegy - zdarma. Takže na Anču od kulturáku čas nezbývá. Mít den aspoň 32 hodin, nebylo by to zase tak úplně špatné. S těmi standardními 24 mě to občas, to přiznávám, pěkně s.re.

  Tak si z toho aspoň můžete odnést info od insidera, až zase někde uvidíte nadšený článek o tom, jak tady německá firma otevírá vývojové centrum :)

 • 7. 8. 2015 11:14

  Tomas (neregistrovaný) 109.164.120.---

  Nemyslím, že nás Němci, Američani a mnozí další berou jen jako levnou pracovní sílu co se týče informatiky, akorát nesmíš čekat, že někdo bude otvírat vývojový centrum někde v p...li...

 • 7. 8. 2015 12:22

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Naprosto chápu, že Praha je střed Vesmíru. To je bez debat.

  Možná jsou města s cca 100000 - 200000 obyvateli pr.el, ale otevírat to tu budou a na Prahu se tentokrát nedostane. Podívej se na naši hranici s Německem a také s Rakouskem(některé ty firmy působí i tam - historicky dané). Ta hranice je velmi dlouhá a poblíž jsou města s parametrem o kterém jsem psal a kde se vyskytuje poměrně dost laciné pracovní síly(dokonce včetně několika univerzit, což je takový rezervoár levných robotů).
  Je to pro ně _velmi_výhodné_, protože to, kromě té láce, mají blízko, a ani se tím nijak netají.
  Bohužel jiná věc je, jakou takové firmy poskytují práci. Pro lidi, kteří si odkroutí svých 8 a je jim celkem jedno, co dělají, možná OK. Pro někoho, koho baví IT, programování, operační systémy, chce se něco nového učit je to otrava a pakárna - mechanická práce podle předem určených šablon. Ovšem v inzerátech to vypadá poněkud jinak :-).

  Bohužel v těch několika stotisícových prde.ích mimo Prahu a Brno člověk málokdy narazí na něco jiného. A pak se tady dočte, jak je to skvělé a práce v IT se snadno hledá.

 • 7. 8. 2015 14:59

  L. (neregistrovaný) 193.165.169.---

  Ty podmínky nejsou jen v Praze, i v Brně je hodně IT a docela i v Ostravě a v Plzni. Schválně, jestli vás napadne, co ta místa spojuje (abyste to měl jednodušší: ne, hory to nejsou).

 • 5. 8. 2015 21:16

  wsh (neregistrovaný) 80.250.30.---

  Tak delejte na dalku, pozice, kde delate z domova a jednou za tyden prijedete na centralu jsou. My jako prazska firma mame jednoho kolegu v Brne a ranni videokonference plus navsteva 1-2 za mesic je naprosto ok.

 • 6. 8. 2015 16:07

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Takže představit si to neumíte, ale z domova byste dělal. Aha.
  Je vidět, že vám to myslí, tak nějak, politicky, jak tady píše jeden kolega.

  Jediné na co si stěžuju, jsou pražští pisálkové, pro které vše, co je mimo Prahu, neexistuje.

 • 7. 8. 2015 13:47

  L. (neregistrovaný) 193.165.169.---

  Proč mi připadáš jako člověk co ke článku jak Horská služba marně hledá lidi napíše, že je to blbost, protože u něj v Polabí shání místo u Horské služby už dlouho a marně...

 • 7. 8. 2015 14:08

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Ach tak. V Praze jsou nějaké speciální přírodní podmínky pro IT. To jsem nevěděl, že programátoři potřebují cosi jako hory, ložiska černého uhlí a tak...abychom je mohli srovnávat s horníky a horskou službou.

  Žeby to odtud odlétlo stejně jako ty hory z Polabí?

 • 7. 8. 2015 15:48

  pepa (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Já mám myslím docela přehled.
  Brno je jako Praha - možná i lepší, prostě IT ráj(RedHat, IBM, Honeywell, ......).
  Ostrava - to je Tieto a v podstatě nic jiného, ale i to nemusí být špatné - tu firmu dobře znám. Bohužel nic moc jiného nebo firmy s jepičí životností.
  Plzeň? Nevelké Kerio, kam se dostanete poměrně těžko, pro Javisty Eurosoftware s několika málo pozicemi ročně, pár firmiček, které to nevytrhnou a pak na Borských polích firmy, kde se dělá opičí práce, kterou zmiňoval kolega.
  Možná ještě můžeme zmínit BOSCH v Českých Buďejovicích. Ten tolik neznám, ale odhaduju, že opět opičí práce.

  Sečteno a podtrženo, ta dálnice pomáhá hlavně Brnu.

  Práce v IT je trochu víc než před krizí - ale bohužel jen v Praze či Brně. Jinak musím souhlasit s kolegou: Nadšené ódy o všeobecné konjunktuře jsou jen typicky pražské žvásty od lidí, kteří si nevidí na špičku nosu.

 • 5. 8. 2015 20:42

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Ano, telefonuje dost naháněčů, chodí spousta nabídek. Ve všech(až na výjímky) je uvedeno místo výkonu pozice Praha nebo Brno. Obyvatelům těch dvou měst lze jen závidět.
  Teď si představte, že máte postavený dům, který nebyl zrovna laciný a bylo to trochu úsilí se při tom obejít bez dluhů, děti chodí do školy, kde mají spoustu přátel, žena má poblíž bydliště staré rodiče. Ne, stěhování není moc reálné.
  A tak, ač profík na Unix a sítě(před rokem 2008 se tím dalo úspěšně živit i ve vašem městě - nejen administrací, ale i programováním), vezmete třeba práci vývojáře u německé firmy, která dodává automobilkám. Při nástupu vás navnadí, že budete programovat mikrokontroléry, dělat s RTOS atd... a vy se těšíte, co se naučíte nového. Realita je však taková, že pak děláte rutinní pakárnu, při které se, kromě pár lokálně specifických záležitostí, nenaučíte lautr nic. A firma vám nic jiného nabídnout nemůže, protože pro českou lacinou pracovní sílu jinou práci nemá. Tak to prostě v těch německých firmách, které hledají české inženýry a tak nadšeně se o nich někdy píše, často chodí.

  Občas si zanadáváte, po nocích se udržujete v použitelném stavu(protože jednou ta chvíle přece zase přijde) a jste neustalé ospalí. :-) Podobné články vás vždy spíš nase.ou nebo pobaví - to podle toho, jakou máte zrovna náladu. Mělo by v nich být uvedeno: V Praze a Brně je poptávka po IT odbornících opět vysoká.

 • 6. 8. 2015 11:33

  Honza (neregistrovaný) 2a01:5e0:3c:----:----:----:----:----

  No nevim, prostě je třeba být v rozumné dojezdové vzdálenosti do programátorských oblastí nějakého velkého města nebo mít štěstí na nějakou venkovskou firmu a nebo být schopný a ochotný dělat odkudkoli z domu přes internet. Stačí jedna z těch tří věcí. To zase až tak strašná flexibilita není, ne? Například takový horník specialista z černouhelných dolů to má přece mnohem horší :-)

 • 7. 8. 2015 8:43

  Honza (neregistrovaný) 2a01:5e0:3c:----:----:----:----:----

  Klid. Každému, co mu vyhovuje a co zvládne.
  Někde rád žije po americku, někdo bydlí a pracuje v Praze, někdo pracuje odkudkoli přes internet, někdo daleko dojíždí. Někdo zase žije na vsi, okopává zahrádku a v práci jezdí traktorem (i když se na škole před tím naučil trochu programovat), ale zase má čas a chuť na to, aby prohánel za kulturákem místní Mařeny a Anči
  Je to každého volba se všemi plusy a mínusy.

 • 6. 8. 2015 16:21

  inzenyr (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  No samozřejmě.
  Prodám barák a seženu podnájem v Praze nebo v Moravské metropoli(aspoň se rodina nebude nudit). Zpřetrhám všechny vazby a jako emerický nomád budu putovat z místa na místo, shánět krátkodobé joby a min. 45% kapacity si vyhradím pro jednání se "zákazníky". Musím být také správně, jak se sluší, vystresovaný, žrát prášky a mít svého psychologa.
  Doufám že pak budu správně politicky vyspělý a dostanu hrdý korporátní titul hrdina kapitalistické práce :-)

  Jsem bohužel jen kulturní, starosvětský, zaprděný evropan, který by zase rád dělal něco zajímavého a mohl se na to plně soustředit. Asi je to smůla, že žiju u takové díry a tak si na to nestěžuju. Jen mě prostě ti pražští žvanící pisálkové trochu vlezli na nervy, no... :-)