Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Medián Petra Koubského: Copyright nezanikne, zájem o něj ano od Karin Lednická - "Když není zajištěna z legálních zdrojů, zajistí ji...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 10. 2013 12:33

  Karin Lednická (neregistrovaný) ---.135.broadband6.iol.cz

  "Když není zajištěna z legálních zdrojů, zajistí ji zdroje nelegální."
  To máte naprostou pravdu. Je ovšem též smutnou pravdou, že ani existence legálních zdrojů nezabrání celé řadě lidí v tom, aby nelegální stahování neviděli jako svou první volbu.
  Mluvím o knihách - všechny knihy z našeho nakladatelství vycházejí v týž den v tištěné i elektronické podobě. E-booky stojí polovinu ceny tištěné knihy, což je minimum požadované autory. Cenové rozmezí 99 - 169 Kč, především v návaznosti na výši částky, kterou jsme zaplatili za autorská práva, dále s ohledem na rozsah, s nímž zase souvisí náklady na překlad, redakční zpracování a sazbu. Tento výčet pořizovacích nákladů není samozřejmě úplný, ale my tady teď nevedeme diskusi o tvorbě cen.
  Znám důvěrně všechny argumenty zastánců stahování, vedu tyto polemiky dlouho a často. Všechny opomíjejí základní fakt: že zdarma užívají něčí dílo, aniž jim k tomu autor onoho díla dal souhlas. Vím, není to nezákonné. Ale už to v této diskusi zaznělo: není to ani morální.

 • 23. 10. 2013 10:34

  skepticky_optimista (neregistrovaný) ---.autocont.cz

  Převaha nabídky nad poptávkou? Ani náhodou. Je tomu přesně naopak. Existuje obrovská poptávka po ONLINE video obsahu. Nabídka je ovšem téměř nulová (v oblasti filmů a seriálů). ONLINE filmy a seriály lokalizované do národní řeči jsou nedostatkové zboží. Alespoň pokud jde o legální nabídku. Ale kde je poptávka, vzniká logicky nabídka. Když není zajištěna z legálních zdrojů, zajistí ji zdroje nelegální.

  Je to podobné jako s veksláky za minulého režimu. Byla poptávka po valutách a režim neposkytl možnost jejího legální uspokojení. Nastoupili nelegální veksláci, kteří jen zaplnily díru na trhu. Řešení internetové pirátství je stejné, jako řešení veksláctví. Poskytnout legální možnost nákupu (valut v případě veksláctví, ONLINE video obsahu v případě stahování).

 • 23. 10. 2013 10:54

  bckp (neregistrovaný) ---.atlascon.cz

  Pod tenhle příspěvek se podepíšu milerád, přesně trefeno podle mého názoru.

  Pirátství zde existuje hlavně z důvodu neexistence jiných legálních a "rozumných" cest. Pro příklad si vezmeme nějaký ten film, film je dobrý, já si na něj zajdu do kina, zaplatím za něj třeba 200Kč, pak si chci koupit stejný film na DVD, mám dát 300Kč, no ale já bych chtěl vyšší kvalitu neboť mám doma kvalitní TV a BR přehrávač, mám dát místo 300Kč najednou 600Kč? Takže vlastně za jeden film zaplatím 800Kč.

  Z těchto 800Kč které ode mě dostane distributor daného filmu, dá tak 100Kč za vývoj nějaké úžasné ochrany, která mi znemožní vytvořit si legální kopii disku, abych nepřišel o orginál ( prach v mechanice už mi pár disků zničil ), dále pak za prvních 15 minut na disku, kde se dozvím že pirátství je krádež ( to je lež, pirátství je pirátství, krádež je krádež ). Když si film stáhnu z internetu, mám jenom film, nic navíc, žádné ochrany které trestají platící lid ( jak dlouho vydržela nejlepší ochrana disku, týden? ).

  Celý problém podle mého vychází z nepochopení co lidé chtějí, chtějí obsah krátce po uvedení do kina za rozumné ceny, a snadno dostupný. Nechci platit více, protože mám lepší kvalitu ( DVD a BR ), chci prostě v pohodě domova klepnout, a koukat na film, ať už je to za měsíční poplatek nebo za nějaký rozumný peníz ( a ne, dát 600 za film mi rozumné nepřijde ).

 • 23. 10. 2013 14:58

  thr

  Tak já zrovna ebooks kupuji určitě nadprůměrně často (asi nejvíc přes Palmknihy). Bohužel si ale právě na základě těchto zkušeností dovolím tvrdím, že nabídka je bídná, knih, které bych byl naprosto ochoten koupit, ale jako ebook prostě nejsou, je fakt hodně. Možná mám smůlu, že se do podobných titulů více trefuji, ale prostě mi to tak vychází.

  Za vyslovený extrém bych pak bral jistou knihu, která v češtině vyšla až víc než rok po anglické verzi, ebook není vůbec, cena tištěné je podle mě pěkně přestřelená, ovšem nejlepší fór je, že anglický originál už byl půl roku předem ke stažení jako ebook LEGÁLNĚ zdarma. To už jsem fakt nechápal, jestli to český vydavatel myslí opravdu vážně a na rovinu zrovna toto byl jeden z těch případu, kdy člověk naprosto ztratí chuť za to něco platit a naopak to vede k tomu "ukrást to už jen z principu". I když spíš se spokojím s legální četbou anglického originálu zdarma a spíš budu dotyčného vydavatele "jen ignorovat"...

 • 23. 10. 2013 16:11

  ludwa (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  OMG :--O
  Ta poslední věta s oponenturou to celkem zabila.

 • 23. 10. 2013 16:28

  Jarda (neregistrovaný) ---.bluetone.cz

  A kolik procent ceny papírové knihy by měla ekniha stát? Já nevím, ale náklady na papír a vytištění mi přijdou jako hodně malá část z pohledu celkových nákladů na napsání a vyprodukování knihy. Pokud stojí ekniha 1/2 tištěné knihy tak mi to přijde jako levné a ani s 4/5 ceny nemám problém.

 • 23. 10. 2013 17:02

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  po 1001 ...

  papir = cca 1/3 vyroba, 1/3 distribuce 1/3 koncovy prodejce ...
  ebook = pouze vyroba ... bez tisku.

  Pokud autor dostane 10% z prodejni ceny papiru, tak si muze jit gratulovat, protoze je to naprostej extrem.

  => pokud by se e-book prodaval za 1/3, porad je to pro vsechny zucastnene velmi vyhodne, protoze tam jaksi nejsou ty naklady na tisk.

  Jenze v okaziku, kdy se prodava za 70%+ a jeste je znehodnocen idiotskym formatem/drm/...

 • 23. 10. 2013 17:18

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  A ještě musíte odečíst absenci rizika, že vytištěné nerozprodáte a budete to muset buď dlouhodobě skladovat (s tím, že se to bude postupně rozprodávat léta) a nebo to budete muset likvidovat na svoje náklady.

 • 23. 10. 2013 17:24

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  Na oponenta musíte mít kvalifikaci, obávám se že podstatně vyšší než nějaký redaktor, musíte to velice důkladně prostudovat po jazykové i věcné stránce (pečlivější kontrolují i existenci literárních zdrojů a přepočítávají statistiku apod.). Můžete se na to jistě vy..., ale když to později někdo zdrbe a vy někde figurujete jako oponent, co tomu dal kladný posudek, tak jste následně za blbce celá léta.

 • 23. 10. 2013 21:42

  Karin Lednická (neregistrovaný) ---.175.broadband6.iol.cz

  Thr - "ukrást z principu"? Já vím, že jste se nakonec rozhodl dotyčného nakladatele jen ignorovat, ale ten termín "ukrást z principu" mi přijde vskutku pozoruhodný.

 • 23. 10. 2013 22:31

  thr

  Berte ten pojem prosím jako nadsázku, jak to taky bylo míněno...
  Nicméně za tím, že se občas ze strany českých vydavatelů objeví věci hraničící snad až s neomaleností, si bohužel stojím. Naštěstí to už je spíš menšina, ale občas člověk fakt jen zírá :-(

 • 24. 10. 2013 8:31

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) 193.86.153.---

  O to přeci nejde - jde o tu Vaši argumentaci tisícovkou za oponenturu. To Vám opravdu přijde jako přiměřená odměna za takovou práci? Mně to přijde jako težká dotace. Nebo snad víte o někom, kdo by se z honorářů za oponentury dokázal uživit?

 • 24. 10. 2013 9:07

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Problém je, že ani psaním se u nás prakticky nikdo neuživí. Výjimky jsou 2-3, na víc autorů je tenhle trh moc malý. Takže není důvod, aby se "jenom redaktorováním" nějací uživili.

 • 24. 10. 2013 12:29

  Martin V (neregistrovaný) ---.235.broadband6.iol.cz

  Máte podivný žebříček hodnot, tak nějak mi z toho vychází, že ostatní jsou svině a hazlové podvodnický, co zaslouží pozavírat, ale Vy to máte tak nějak morálně ošetřené :-D

 • 24. 10. 2013 12:42

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  ale neodpověděla jste na otázku, které nakladatlství zastupujete.

 • 24. 10. 2013 12:57

  Karin Lednická (neregistrovaný) ---.135.broadband6.iol.cz

  Omlouvám se i já. Jsem přesně z toho nakladatelství, o kterém Petr Koubský píše - z Domina.

 • 24. 10. 2013 14:34

  bez přezdívky

  Podobně je to s filmy. Film je koncipován pro obrovské promítací plátno s odpovídajícím ozvučením, promítaným v adekvátním prostředí. To je to základní mnohdy i estetické dílo hodné ochrany pokud bude i provozováno v předpokládaném prostředí.
  Jakékoli DVD, neřkuli nějaká stažená kopie s mizerným rozlišením, posléze sledovaná na obrazovečce od 10 cm do 1m se zvukem z nějakých dvou chrchlátek je paskvil, spíše nějaké demo zvoucí k návštěvě kina. Pokud by se prodávala tak za cenu do 50.- Kč. Takovou cenu má i zlodějina. Ne nějaké ceny srovnatelné s kinem.

 • 24. 10. 2013 15:08

  Redmarx (neregistrovaný) ---.230.broadband11.iol.cz

  Trochu jste to prekroutila, psal jsem "optimalni" a "ze vic nedam" jednoduse proto, ze vic si sam nemuzu dovolit dat, takze o tom, zda tu knihu opravdu musim mit a precist budu mnohem vic premyslet a spis se rozhodnu ze ne.

  Jinak ale na vase nakladatelstvi mrknu. To aby e-book byl bez DRM povazuju za zasadni a uz jsem nekolikrat chtel koupit knihu, ale prave to mne odradilo, asi to nebylo u vas ale jinde, mrknu teda co nabizite. :-)

 • 24. 10. 2013 15:30

  Irwin (neregistrovaný) ---.warhorsestudios.cz

  Už ti někdo, krakonoši, řekl, že jsi pořádný h a j z l í k ?
  Vůbec ti nevadí, že lžeš, podvádíš a kradeš, jenom ti stačí, že je to v mezích zákona? Z takových lidí je mi fakt šoufl...

 • 24. 10. 2013 16:14

  Emmanuel Goldstein (neregistrovaný) ---.blue.kundencontroller.de

  Je to typický volič KSČ. K čemuž se zde ostatně nejednou hrdě přiznal.

  S takovými nic nenaděláte, to musí vyřešit matka příroda (a ono se mu to už blíží)...

 • 20. 11. 2013 13:00

  Riman

  Ano, nezabrání. Ale tím, že budu poptávku po e-knihách ignorovat, dosáhnu efektu, který popisuje thr. Jak já bych rád kupoval novinky překladové sci-fi v elektronické podobě... tak jako si kupuju ty české... ale ejhle, ony v podstatě vůbec nevychází! Tak si se skřípáním zubů kupuju v tištěné podobě jen ty nejlepší tituly...

 • 25. 11. 2013 14:17

  eru (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je stav, ve kterém už jste tak zoufalí (nasraní) z nastalé situace, že "ignorovat a nezaplatit" vám přijde málo vyjadřující vaší frustraci. A velmi často je to bohužel stav vzniknuvší po zaplacení. Do nervové soustavy se pak zapisuje stejně jako bolest - co vás spálí, na to nesaháte a nebo jen v rukavicích. Nedivme se proto prosím, že všichni možní "DRM-evangelisti", "tento produkt není ve vaší zemi dostupný"-isti a "euro jako dolar"-isti naučili mnoho lidí používat rukavice.

 • 25. 11. 2013 14:34

  tokra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Karin, nejlepší argument je se s nima vůbec nebavit a prodávat sám (elektronicky). Chce to samozřejmě hodně odvahy, to je pravda. Protože, jak se chcete domluvit s někým, komu je jedno, že se za tu cenu vaše dílo víc krade než prodává? Nemluvě o tom, že vám v rámci "nekradení" knihu zkurví tak, že i leckterý potencionální kupec, který zrovna nemá/nechce onu jedinou úžasnou čtecí platformu, online ID a já nevim, co všechno ještě, nakonec musí vzít "za vděk" nějakou úložnou.
  A jako začátek zkuste dát na konec knížky připomenutí, že pokud se někomu kniha moc líbila, tak ať vám ještě něco pošle přes váš web třeba. Myslím, že by to fungovalo (minimálně) jako spolehlivý barometr kvality. Jo, já zapomněl - tohle vám přece dohoda s "majiteli autorských práv" neumožňuje. Njn...

 • 23. 10. 2013 15:26

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  1. Zajímalo by mě, které nakladatelství jste, protože se běžně setkávám s tím, že cena e-booku je na 3/4 nebo 4/5 ceny tištěné knihy (a někdy je to ještě horší); nicméně i ta 1/2 je ještě hodně. MMCH ještě před pár měsíci nás tu jeden nakladatel ujišťoval, že nebude-li e-book prodávat za stejnou cenu jako papírovou knihu, tak přijde na buben a jeho ubohé děti, skučící hladem, mu budou z ložnice "Pod mostem" zabaveny sociálkou
  2. Obecně "nelegálním" stahováním dostanu něco, co není "chráněno" před normálním použitím, tj. není to vázáno na jeden určitý OS nebo typ prohlížecího zařízení (což je pro mně rozhodující, nestojím o knihu vázanou na čtečku - video na přehravačku - určitého konkrétního typu od určitého konkrétního výrobce; chci to mít na flešce a přehrát / přečíst to i na "chalupovém" počítači).
  3. Zvykli jste uživatele (neříkám, že vy osobně) na to, že zakoupené e-dílo = méněcenný shit, kvalita se "pirátí". Odvykat tomu bude dost těžké. Můžete si ale za to sami (opět tím nemyslím vás osobně)

  A ještě jednou MMCH: Přepracovat napsané dílo do e-booku dá cca 10 - 20 procent práce v porovnání s jeho napsáním (pokud autor není tupej a naučí se pár příkazů v TeXu). Vím z vlastní praxe. Zbytek je primitivní spuštění programu "pro blbý". Takže opravdu vidím velkou nesouměřitelnost toho, co dostane autor v honoráři, a co dostanou všichni ostatní.
  A pokud na mě vybafnete s redakční prací apod., tak vemte laskavě na vědomí, že honorář za oponenturu PhD práce činí 1000,- Kč a oponent ji rozebírá (resp. měl by) podstatně podrobněji (včetně formálních věcí, kam patří i pravopis) než redaktor a korektor rukopis knihy.

 • 24. 10. 2013 8:34

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) 193.86.153.---

  Skvělé - tak si sežeňte někoho, kdo Vám to legálně za tu stovku udělá. Nebo to dělejte sám pro druhé, určitě by to ocenili. Akorát mám obavu, že by Vám brzy došly peníze...

 • 23. 10. 2013 21:36

  Karin Lednická (neregistrovaný) ---.175.broadband6.iol.cz

  Respektuji váš argument, že polovina se vám zdá hodně. Budu také velmi vděčná, když mi dáte k dispozici nějaké další argumenty, kterými můžu operovat při jednáních s majiteli autorských práv. Předem ale upozorňuji, že na argument "čtenářům se to zdá hodně, a tak raději stahují" nebudou Američané ani Britové slyšet. Stálo mě hodně vyjednávacího úsilí, abych je přesvědčila, že původně požadovaných 70% z ceny tištěné knihy je příliš.

  A redakční úpravy? Redaktor, který vykonává svou práci opravdu odpovědně, stráví nad redigováním textu dva tři týdny, někdy i více. Dost dobře si nedovedu představit člověka, který by pracoval dva tři týdny za tisícovku...

 • 23. 10. 2013 23:31

  Redmarx (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Optimalni cenu za e-knihu (novela) vidim tak okolo 100Kc, vic nedam, za ucebnici vzhledem k tomu kolik kolikrat stoji v tistene podobe a mnohem mensi pravdepodobnosti, ze bude k dispozici volne v knihovne nehlede na to, ze ucebnici potrebuju vetsinou dele jak mesic, dam vic. Co ale pozaduju, aby to bylo bez DRM. Nechci resit problemy, ze to nebude fungovat na tabletu, na androidim mobilu nebo na PC (pouzivam linux). Proste dokud budete aplikovat DRM, tak ja budu aplikovat uloz.to, tam je to zadara a bez DRM, ze je to neeticke na vas delam dlouhy nos. :-)

 • 24. 10. 2013 9:51

  Karin Lednická (neregistrovaný) ---.135.broadband6.iol.cz

  Redmarx - víte, já si opravdu myslím, že aby byla jakákoli diskuse k něčemu, měly by si obě strany ověřit fakta. Kdybyste to učinil, zjistil byste, že u knih z našeho nakladatelství DRM nemá žádná.
  Takže jeden váš požadavek splňujeme, prima, můžeme se posunout dál. Stanovil jste (podle kritérií, které jste tak docela nespecifikoval), že optimální cena e-knihy je 100 Kč (předpokládám, že tím míníte cenu včetně DPH). Pokud na vaše stanovisko aplikuju striktní požadavek majitelů autorských práv, že cena e-booku nesmí být nižší než 50% ceny tištěné knihy, dostávám se u té tištěné knihy na 200 Kč. A za takovouto cenu se kniha v drtivé většině případů zkrátka vyrobit nedá.
  Co tím chci říct? Že kdybych se rozhodla uposlechnout váš imperativ hraničící s vydíráním (když to nebude po mém, jdu stahovat na ulož.to), pak bych během několika měsíců dovedla nakladatelství ke krachu. A nevycházelo by nic. A dobrodějové, kteří jistě ze zcela lidumilných důvodů vkládají nelegální soubory na ulož.to, nebudou mít co vkládat. Takhle jednoduché to je.

  neregistrovaný Včera 23:31 Nový
  Re: Převaha nabídky nad poptávkou? Ani náhodou.
  Optimalni cenu za e-knihu (novela) vidim tak okolo 100Kc, vic nedam, za ucebnici vzhledem k tomu kolik kolikrat stoji v tistene podobe a mnohem mensi pravdepodobnosti, ze bude k dispozici volne v knihovne nehlede na to, ze ucebnici potrebuju vetsinou dele jak mesic, dam vic. Co ale pozaduju, aby to bylo bez DRM. Nechci resit problemy, ze to nebude fungovat na tabletu, na androidim mobilu nebo na PC (pouzivam linux). Proste dokud budete aplikovat DRM, tak ja budu aplikovat uloz.to, tam je to zadara a bez DRM, ze je to neeticke na vas delam dlouhy nos. :-)

 • 24. 10. 2013 11:01

  Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  JInymi slovy: "Kokejte makat, ja se potom rozhodnu, jestli vam vubec neco malo dam". Jak "moralni", jak "pravicove" ...

 • 24. 10. 2013 13:29

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) 193.86.153.---

  >> všechno, za co platím, zboží JE!

  Zřejmě jste nikdy neplatil nájem nebo holiči, taxikáři ani nikomu jinému, kdo poskytuje nějakou službu. Nuže - vezměte laskavě na vědomí, že máte významné mezery ve svých znalostech - mezery si nejprve doplňte - a až pak má smysl se vracet s dalšími argumenty. Děkuji.

 • 24. 10. 2013 12:05

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz

  Já jsem zákazník a mám svaté právo se rozhodnout, že vám ty požadované peníze nedám, protože mne za moji práci také neplatí tak, jak bych sám chtěl. A když budu chtít třeba někam na týden vyjet fotit, koupím si v obchodě foťák, týden fotím, pak z něj vyndám datovou kartu, dobiji baterii a vrátím ho, s tím, že jsem zjistil, že absence hledáčku, (např) je pro mne zásadní problém, který mi brání v jeho používání. Prodavač mi vrátí zaplacenou částku a já jdu spokojeně domů. Ano, je to neetické, nemorální, ale zcela legální a také se to dělá.Je zajímavé, že toto nikomu nevadí. A pokud kupuji nějaké zboží, a všechno, za co platím, zboží JE! právě proto, že za to platím, je zcela samozřejmé, že zakoupený produkt si můžu před zaplacením zdarma vyzkoušet a koupi popřípadě odmítnout. Takže než koupím, ať už online, nebo na placce film, chci ho napřed vidět a zjisti, zda ho přehraji na svém HW a že mi pojede i pod mým SW. Jediná možnost, jak toho dosáhnout je právě to, čemu se tak debilně říká nelegální stažení.

 • 23. 10. 2013 17:09

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz

  A co je v tomto Klausistánu morální? Megatunely, za které není a nebude nikdo potrestán, vyděračské firmy, nafukující stovkové dluhy o stotisíce, Podvodníci, mlátící důchodce, kteří se zdráhají podepsat vyděračské smlouvy, předražené a jedovaté potraviny... Proč by zrovna ani ne tak autoři, ale ti, co na nich parazitují měli mít výjimku?

 • 24. 10. 2013 8:44

  Redmarx (neregistrovaný) ---.230.broadband11.iol.cz

  Nikoho takoveho shanet nemusim, legalne si to stahnu z uloz.to.