Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Michael Šebek (ČVUT): To, že naši práci přeberou roboti, nevidím jako problém od Jimmy - A kde bude hranice kdy budeme za robota...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 12. 2018 7:50

  Jimmy (neregistrovaný) 193.179.64.---

  A kde bude hranice kdy budeme za robota vyplácet mzdu a za kolik nahrazených ? Např. takový jeden bagr nahradí deset kopáčů lopatou. Ale kdyby ti kopáči místo pořádné lopaty (=stroje) měli jen malé lopatky, tak jich bude potřeba místo deseti, padesát. A co teprve kdyby kopáči měli jen holé ruce? Podobně lze rozvést jakoukoliv práci s nějakým stupněm automatizace nebo strojní pomocí.

  A druhý jiný argument. Když bude kapitalista k produkci potřebovat pouze stroje, jaký by musel být blázen aby je nechal pracovat ve státě kde za ně bude platit mzdu a neodvezl je do států kde za ně nic platit nebude ?

 • 20. 12. 2018 7:33

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Vy mate zjevne zasadni problem s chapanim primitivniho textu jiz dnes.

  1) ti kteri nevlastni vyrobni prostredky nebudou mit NIC co by za COKOLI nabidli.
  2) ti kteri je vlastni nebudou preci vyrabet neco, za co NIC nedostanou.
  3) coz vede k jedinemu vysledku - to rekneme 1% lidi, kteri nejake prostredky vlastni se uspokoji navzajem, a ti ostatni ... bud pomrou hlady, nebo vyvolani onu zminenou valku. Coz ovsem povede k tomu, ze budou valcit proti strojum vyrobenym temi, kteri ty prostredky maji.

 • 19. 12. 2018 19:07

  Ditys

  Lidi nepotřebují, jen hodně zákazníků. Dnešní průmysl je orientovaný na masovou spotřebu, na jedné straně výrobní prostředek (pole), na druhé konzument - ten ovšem musí být schopen zaplatit. Mít stroj nebo pole jen pro sebe by bylo dost neefektivní.

 • 18. 12. 2018 21:23

  brble (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Problémem není to, že lidské profese nahradí roboti. S tím se přece tak nějak počítá od té doby, co vychází sci-fi literatura. Problémem je to, že "mzdy" těch robotů půjdou do kapsy kapitalistovi, který je zdaní někde na Kypru... zatímco nám tady zůstanou jen exhalace, kravál a nezaměstnaní dělníci, na jejichž podpory v nezaměstnanosti se budeme muset složit z vlastních kapes.

  Takže co s tím? Inu, práce není zadarmo. Ať tedy kapitalista platí robotům takové mzdy, jaké by musel podle tabulek dát lidským zaměstnancům vykonávajícím stejnou práci. A protože roboti peníze nepotřebují, takto získané prostředky půjdou na rentu pro nahrazené zaměstnance. Až takový zaměstrentiér umře, bude z registru nezaměstnaných vylosován náhradník. Jak se bude automatizace rozmáhat a pronikat do stále dalších oborů lidské činnosti, dosáhneme nakonec stavu, kdy budou všechny nezaměstnané živit roboti.
  Kapitál bude sice chvíli remcat, ale nakonec bude ještě rád. Oni totiž roboti nemarodí, nestávkují, nesvačí, nemají odbory a nemají nárok na volno, takže se vyplatí i tehdy, když jim bude nutno platit řádnou mzdu.

 • 19. 12. 2018 9:08

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Ano, krasna uvada, a uplne mimo. On si totiz ten kapitalista vyrobi jen to, co potrebuje sam pro sebe, a pripadne to, co smeni s jinymi vlastniky vyrobnich prostredku, a pro ty vsechny ostatni nevyrobi nic. Bude mu tudiz stacit jeden robo-zamestnanec, misto tisice.

  Pokud si to jeste stale nedokazete predstavit, tak jsem majitelem pole. Tudiz vy pole nemate, protoze mnoztvi prostoru je zkratka dane a omezene. A protoze to pole obslouzi stroj, nepotrebuji vasi praci. Proc bych na tom poli mel prestovat svym strojem obzivu pro vas? Nemate mi co nabidnout. Vedle pole stoji tovarna, kde vyrabi rekneme prave stroje na obsluhu poli. Tudiz vyrobim jidlo pro tovarnika a on mi za nej da stroj. Ostatni lidi nepotrebuje ani on.

 • 20. 12. 2018 9:55

  hefo (neregistrovaný) 15.195.185.---

  Tu je rozpísané, ako by to mohlo vyzerať (hoci tento autor je dosť často vo svojich teóriách mimo, tento článok je vzácne príčetný):
  http://dfens-cz.com/berou-stroje-lidem-praci/