Hlavní navigace

Microsoft Security Essentials nekončí

25. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft dementuje informace, že by se chystal ukončit vývoj svého bezplatného antiviru, přestože například v posledním nezávislém srovnání serveru AV-Test.org propadl.

O ukončení vývoje a podpory Microsoft Security Essentials neuvažujeme,“ sdělil nám Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client v české pobočce společnosti Microsoft. Na další osud populárního antiviru jsme se ho ptali v souvislosti se spekulacemi, které se objevili v některých médiích, podle nichž Microsoft na svém webu „podezřele“ doporučuje antiviry třetích stran.

Microsoft je hrdý na možnosti ochrany, které poskytujeme pro více než 150 miliónů počítačů na celém světě v reálném čase prostřednictvím našich anti-malware produktů. Věříme těmto produktům a doporučujeme jejich používání našim zákazníkům, přátelům i rodinám,“ uvedl k tématu Dennis BatchelderMicrosoft Malware Protection Center.

Spekulace o konci vývoje antiviru Microsoft Security Essentials přiživuje skutečnost, že neobstál v několika nezávislých testech, v nichž si některé konkurenční produkty vedly lépe i co se výkonu týče. Viz například analýza serveru AV-Test.org z letošního srpna. Přitom právě výkon resp. vliv na výkon počítače je často zmiňován jako killer-feature antiviru Microsoft Security Essentials.

ICTZ23

Často padá také argument, že Windows 8 a vyšší mají předinstalovaný odvozený antivirový program Windows Defender, takže samostatný Microsoft Security Essentials je záležitostí jen pro předešlé verze systému, přičemž podpora Windows XP končí již příští rok v dubnu a Windows Vista mají jen malý tržní podíl. Na druhou stranu Windows 7 trhu jasně vévodí.

Podle říjnové zprávy společnosti OPSWAT je Microsoft Security Essentials s podílem 17,2 % druhým nejrozšířenějším antivirem. Pokud jde o Windows Defender ve Windows 8, tak tento týden firma OPSWAT uvedla, že 35 % uživatelů má nainstalován jen systémový antivirus. Otázkou je, kolik těchto uživatelů by si žádný antivirus vůbec nenainstalovalo, i kdyby Windows Defender nebyl součástí systému.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.