Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Ministerstvo chce ušetřit, navrhuje zřídit datové schránky všem plnoletým od BobTheBuilder - Autoři podobných nápadů by měli jít pracovat někam...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 12. 2014 7:44

  BobTheBuilder

  Autoři podobných nápadů by měli jít pracovat někam s postiženými občany, kteří třeba nejsou zbaveni způsobilosti k právním úkonům, ale tohle prostě nemají šanci zvládnout. Schází jim kontakt s realitou.
  Totéž se týká starších občanů - s postupujícím věkem člověku ubývají různé schopnosti a uživatelsky nepřátelské rozhraní datových schránek a fikce doručení 10 dnů dělají z těchto i mnoha dalších obyvatel státu potenciální oběti.
  Sociálně vyloučení jsou kapitola sama pro sebe.
  Chápu, že navrhovateli to vyhovuje - je to člověk vzdělaný, schopný, v produktivním věku a v plné síle. Nemůže totéž ale požadovat jako povinnost po všech občanech státu.

 • 17. 12. 2014 8:58

  alfi

  stát neumí vyškolit ani své vlastní zaměstnance, aby DS správně používali (viz všechny zmínky o papírovém doručování ostatních diskutujících) a chce, aby se to naučili úplně všichni občané?? to je pěkné sci-fi. úředníkovi, který tohle veřejně navrhl naopak sebrat prémie a na měsíc vyhnat do ulic mezi normální občany (a 80leté babičky bez internetu nebo ty bezdomovce). neuvěřitelné, co vše si platíme z našich daní :-(

 • 17. 12. 2014 12:53

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.tvtrinec.cz

  Autory podobných nápadů by měli všichni slušní lidé ostrakizovat, víte-li o někom takovém, přestaňte se s ním bavit.

 • 17. 12. 2014 21:38

  Cohen (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Na tom je nejlepší skutečnost, že stát je tu právě pro to, aby pomáhal těm, kteří z nejrůznějších důvodů nestíhají tempo těch, co žádnou pomoc nepotřebují.

 • 18. 12. 2014 0:00

  Vindis

  Jste postižený? Máte v blízkosti nějakého postiženého? Pokud ani jedno, tak houby víte.

  Překvapím Vás. Sám jsem sluchově postižený od narozeni. Pravda, nejsem úplně hluchý - praktická hluchota. To jest bez sluchadla neslyším, se sluchadlem slyším. Mám problém s komunikaci, ale to jen proto, že zdravý člověk mluví rychle a někam do prázdna. Když se přizpůsobí - mluví na mě a zřetelně, pak mu rozumím (někdy i bez sluchu pomoci odezírání). Ale v hlavě to mám v pořádku. Všiml jste si vůbec, že bych psal jako nějaký postižený?
  Celý svůj život se pohybuji mezi postiženými, takže vím, jak to chodí. Na střední škole jsem byl mezi svými. Dobrovolně, protože nabízely můj obor. A co jsem za ty roky zpozoroval, tak mentalita byla naprosto normální s běžným člověkem. Výjimky se najdou. Jenže to je spíše komunikační bariera. Slovní zásoba je získávána mluvením než čtením. Ale to neznamená, že je takto b*bej. Chcete snad říci, že domorodci v Africe jsou také retardovaní, protože nemají rozvinutou komunikaci? A jen pro ujasnění. Základní školu i vysokou školu (titul Ing.) jsem absolvoval na normální škole. Zajímavé spojení - mentálně zaostalý vysokoškolák, podle Vás. Před přihláškou na střední, jsem si udělal test, jaký obor je vhodný. Poradkyně mi sdělila, že bych měl zvolit učiliště, protože střední nezvládnu. Mýlila se. Střední s maturitou s vyznamenáním a ještě ke všemu vysoká s titulem inženýr.
  A ještě. Když se pohybuji mezi postižené, tak tím myslím i zaměstnání. Sice jsme chráněná dílna, ale to je jen formalita. Naše práce je stejná jako v normální práci. Dělám web programátora na plný úvazek (40 hodin/týdně) a bez omezení - bez zpomalení. Našimi klienty jsou i velké firmy, pro které děláme komplexní informační systémy. A jelikož to děláme několik let, tak klienti si nestěžuji na nějakou zaostalost nebo neschopnost. To by utekli jinam.
  Takže nějaké postižení není žádné omezení při práci. To mají zdraví lidé mylnou představu. Proto to mají postižení při hledání práce složitý, protože se zaměstnavatelé bojí nebo si myslí, že je bude brzdit. Sám jsem hledal zaměstnání mezi normální firmy a chodil na pohovory jako normální člověk. Jenže moje pozice měla tvrdou konkurenci. V jednom případě jsem postupoval do dalších kol, ale to pak pozastavili. Pak jsem našel tuto práci, protože se nabízela. Raději vzít a pracovat, než pořád hledat práci s nejistým výsledkem.

  Nehledě na to, že zrakové a sluchové postižení NENÍ žádné mentální postižení, ale smyslové. Mentální postižení je porucha mozku - má vstup, ale nedokáže informaci zpracovat. Smyslové postižení je porucha smyslu - nemá vstup, tudíž nemůže informaci zpracovat, ale mohl by. Mozek je v pořádku, jen nemá odkud získat informace.

 • 19. 12. 2014 8:35

  BobTheBuilder

  No, jak kde. Má omezené možnosti - jinak by taky nebyl postižený, že. A napsal jsem to právě proto, že mám postiženého syna s poruchou autistického spektra. Je mu 19 a IQ má v rozsahu 50-130, podle oblasti. Kromě toho má postiženou jemnou motoriku (pan primář u porodu měl čas a trošku ho přidusili). Není zbaven způsobilosti k právním úkonům, ale samostatné existence tak docela taky schopný není.
  Takže tímto způsobem vím o problémech postižených mnohem víc, než bych chtěl. Někteří úředníci jsou vstřícní, ale stát jako celek se chová spíš jako nepřítel. A tento nápad spoustu lidí na hraně (tedy schopných samostatné existence s něčí pomocí) zažene pod tu hranici a v konečném důsledku spoustu z nich do ústavů. Takže místo nějakých max. 20 tisíc měsíčně (invalidní důchod a příspěvek na péči, a to je maximum spíš teoretické) bude stát ústavní péče přibližně trojnásobek. Ale stát možná ušetří na poštovném, to se určitě vyplatí.
  A až vy, zdravý a schopný, jednou nezkontrolujete datovou schránku celý týden a přijde vám tam platební rozkaz za dluhy spáchané vaším jmenovcem a vy nestihnete podat odpor, tak si vzpomeňte.

 • 17. 12. 2014 21:32

  Cohen (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  OMG! Člověče, Vy jste ale úplně mimo. Sluchové či zrakové postižení znamená automaticky i určitý stupeň mentálního postižení. Minimální, pokud jde o získanou vadu, ale zásadní u vad vrozených.

  Sluchově postižený člověk i přes případnou genialitu prostě nevstřebá potřebné množství informací pro svůj rozvoj a nemá tak šanci dosáhnout takové mentální úrovně, jako zdravý jedinec. A to není řeč o sociální oblasti, kde takový člověk strádá extrémně.

  Probuďte se a aspoň si o tom něco přečtěte, než začnete (možná v dobré víře) se svými soudy.

 • 18. 12. 2014 0:05

  MaT

  No, zkuste tohle říct nějakým neslyšícím (nebo vlastně říct ne, jedině byste uměl znakovat) nebo možná raději napsat. Myslím, že Vás vynesou v zubech... :-)

  Jinak pokud už chcete psát o nějaké deprivaci stran přísunu nových informací, tak daleko víc jich je možné do mozku "protlačit" spíš přes zrakové vjemy než sluchové...

 • 26. 12. 2014 10:07

  Cohen (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  :-D Dobře jste si mě dal. Ale dobře mi tak, nemám se snažit dělat advokáta někomu, kdo to nepotřebuje. Máte můj respekt i omluvu. A díky za trochu edukace.

  Naše rodina má poměrně dlouhou historii v učení hluchoněmých, takže mám tendenci se jich zastávat. Faktem ale je, že mé zkušenosti jsou z dětství, tedy před cca 30 lety, a doba a metody určitě poměrně hodně pokročily. Děcka to tehdy opravdu neměla lehké. Na svou obranu ale musím napsat, že můj předchozí příspěvek je v naprosté shodě s tím, co se učila přítelkyně před rokem na státníce.

  Obecně má většina zdravých lidí tendenci postižené buď brát tak, že a) patří do nějaké chráněné dílny či ústavu, nebo naopak b) ať se snažej a když to nezvládaj, tak ať si třeba chcípnou. Považoval jsem Vás v první chvíli za asociála ze skupiny b, takže jsem se trošku zbytečně rozčílil.

 • 30. 12. 2014 9:57

  Vláďa Macek

  Pane Mareši, neúčastním se této části diskuse, ale dovolte mi, abych Vás požádal o mírný odstup:

  Obávám se, že sémantika jazyka je věc komplexnější a různé skupiny lidí jej používají různě. Také nejsou všichni rodilí mluvčí.

  Mám zato, že před vygenerováním obratu, že "postižení lidé, kteří tohle nemají šanci zvládnout" by měl sociálně zdatný mluvčí/pisatel vyhodnotit, jestli existuje riziko, že velké procento příjemců to obrat vyhodnotí jako paušalizující (a dnes je to natolik posunuté, že se to týká i psů s černými fleky a Afričanů s ebolou).

  Zároveň by mohl provést rychlé mentální cvičení a otestovat si, zda náhodou neexistuje nemalé procento zavrženíhodných mluvčích/pisatelů, kteří by paušalizující odsudek, že VŠICHNI postižení nemají X šanci zvládnout (i psy i Afračany...), nepronesli PRÁVĚ TAKTO.

  Protože obě rizika jsou značná, kultivovaný mluvčí/pisatel se už téměř automaticky této formulaci vyhne či přidá slovíčko, aby takovou interpretaci vyloučil.

  Je vcelku jedno, co si myslí o mentální úrovni obou skupin lidí ze svých úvah. Jejich jednání jej bude zpětně ovlivňovat, proto je na místě ta opatrnost, které se vysmíváte. (Samozřejmě se nemá nic přehánět.)

 • 29. 12. 2014 20:55

  Mareš (neregistrovaný) 212.67.80.---

  Je zajímavé, že lidé posedlí politickou korektností mívají zhusta problém pochopit obsah sdělení.

  Vždyť přece z té věty nevyplývá nic v tom smyslu, že by všichni postižení měli poškozený mozek. Výslovně tam stojí jen tolik, že ten, kdo podobné nesmysly vymýšlí, by měl zkusit pracovat s "postiženými lidmi, kteří tohle nemají šanci zvládnout a chybí jim kontakt s realitou". Jinými slovy, jedná se o podmnožinu ("ti, kteří nemají kontakt s realitou") v množině postižených osob. Zrovna tak existuje jiná podmnožina postižených, jejíž příslušníci mají šanci to zvládnout a kontakt s realitou jim nechybí. O těch ovšem řeč nebyla, protože nejsou v kontextu sdělení podstatní.

  Analogicky s tím:

  - "psi, kteří mají černé fleky" - sdělení NEZNAMENÁ, že všichni psi mají černé fleky, nýbrž dává najevo, že je řeč o konkrétní podmnožině psů (těch, kteří mají černé fleky). Je tedy nesmysl začít vysvětlovat, že ne všichni psi mají černé fleky (protože to už VÍME a není to podstatou sdělení).
  - "Afričané, kteří mají ebolu" - sdělení NEZNAMENÁ, že všichni Afričané mají ebolu, nýbrž dává najevo, že je řeč o konkrétní podmnožině Afričanů (těch, kteří mají ebolu). Je tedy nesmysl začít vysvětlovat, že ne všichni Afričané mají ebolu (protože to už VÍME a není to podstatou sdělení).

  Doufám, že to bylo dostatečně srozumitelné... ať se tu zítra nedočtu, že nadávám Afričanům do flekatých psů s ebolou. :P

 • 17. 12. 2014 12:23

  Vindis

  OMG! To jako chcete říci, že postižený člověk nemá na to plnohodnotně pracovat? Mezi postižené lidi jsou neslyšící, lidi na vozíku, nevidomí atd. A tito mají mozek v pořádku a dokážou se začlenit do společnosti. Tudíž jsou plně schopni pracovat, vymýšlet sofistikovaný informační systém, přemýšlet jak co udělat. Jsou omezeni pouze svým postiženým - neslyší, nevidí, nechodí ...
  Měl jste možná na mysli mentálně postižení lidé s různým stupněm retardace. Jenže to je jen část postižených. Nikoli všichni.