Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Model autostopu konečně překonán od Marek Král - Takový rozcestník na stránce "studenta mé specializace" taky...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2000 9:37

  Marek Král (neregistrovaný)
  Takový rozcestník na stránce "studenta mé specializace" taky musím nějak najít. Takže to vypadá, že by bylo dobré mít jeden katalog tematizovaných až personalizovaných katalogů. Taková centralizace je ale nemyslitelná. Nešlo by ji ale obejít právě tím "napsterovským" způsobem? Každý by měl u sebe svůj specializovaný katalog a při přihlášení k vyhledávacímu systému by ho dával k dispozici a zároveň by měl informaci o katalozích ostatních připojených... (Pokud se ale během mého hledání v něčím katalogu, ten někdo odpojí, tak mě našňupne :-))
 • 7. 9. 2000 10:01

  Honza Kulveit (neregistrovaný)
  Prectete si muj vcerejsi prispevek :), s odpojenim neni problem, protoze se system beztak dotazuje velkeho mnozstvi dalsich a vysledky nejak inteligentne zpracovava.

  Jednim problemem je - jak by mel uzivatel hodnotit stranky?
  Vcera jsem navrhoval, aby system jen sledoval, zda uzivatel danou stranku cte a pod., ale blizsim zakladem, ktery tu dosud nebyl zminen, jsou bookmarks. Ostatne rada "uzitecnych seznamu na studentskych strankach" vznika vlepenim bookmarks.
  Dalsi moznosti by byla treba lista v prohlizeci s tlacitky "skvele-dobre-...-hruza":), ale mam obavu, ze kliknuti na tlacitko je pro bezneho uzivatele "moc prace".

  To uz je temer navrh na konkretni program "Distribovane sdileni a hledani v bookmarks".

  Druhym konkretnim problemem pak nutne je inteligentni vytvareni uzivatelskeho profilu. Opravdu nedokazu odhadnout, jak vypadaji prumerne bookmarks, ale mozna by stacilo porovnavat, do jake miry ma onen clovek stejne bookmarks jako ja. Pravda, je to dost hrube.
 • 7. 9. 2000 20:58

  Martina Kopty (neregistrovaný)
  Obávám se, že dříve nebo později i tady narazíte na to, že dostanete prostě moc informací o různé kvalitě.

  Osobně se mi nejvíc zamlouvá systém autorit, které spravují informace o určitém tématu. Řekněme, že máme katalogový server (bez ohledu na počet fyzických strojů). U tohoto serveru působí pro každé téma nějaká autorita -- řekněme třeba editor (bez ohledu na počet fyzických osob). Samozřejmě nejen běžný návštěvník, ale i editor má možnost přidat odkaz. Editor akorát udělá to, že pro každé klíčové slovo odkazu doplní nějaký rating, chybějící klíče dopíše, redundatním přidělí nejnižší rating.

  Zní to obludně, ale pokud si za tím nepředstavíme byrokraty, ale řekněme diskusní skupinu, a server může být otevřený projekt, a skupiny mohou sloužit stejně jako ostatní diskusní skupiny...

  Například pokud hledám něco o HTML a spol., hledám to v resource listu FAQ konference o webdesignu, odtud obvykle bývám velmi dobře nasměrován a rychle se proklikám. Jinak hledám v archivech jiných konferencí. Druhá možnost je třeba search.netscape.com (editovaný vyhledavač), kde najdu obvykle velmi dobře odstupňované kvalitní odkazy, z nichž se opět už doklikám. To je něco, co mi prostě Yahoo!, av.com a podobné fulltextové katalogy nenabídnou.

  Otázkou je, jak se do toho systému odkaz dostane: doplní ho autor, doplní ho náhodný objevitel, najde ho robot procházející fulltext. Prostě chce to provést audit zdrojů získaných standardními technikami.