Hlavní navigace

Možný návrat iPhonu SE, první uhlíkový procesor, přichází finální verze USB 4.0

6. 9. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Samsung má čipset s 5G modemem. Visual Studio je stále populárnější. Ohebný Galaxy Fold jde do prodeje. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Organizace USB-IF zveřejnila finální specifikaci standardu USB4. Navazuje na verzi 3.2 a zřejmě se bude označovat jako USB 4.0. Využívat bude konektor USB-C, bude mít zpětnou kompatibilitu (USB 2.0 a 3.2, Thunderbolt 3A) a datová propustnost dosáhne na 40 Gb/s. USB 4.0 vychází z Thunderboltu a zvládne přenos více datových protokolů.

Vědci na MIT vytvořili první prototyp procesoru postaveného na uhlíku. Konkrétně využívá uhlíkové nanotrubičky, má 14 tisíc tranzistorů, frekvenci 10 kHz a architektura je RISC-V. Model nazvaný RV16X-NANO zvládá 32bitové instrukce, adresování paměti je pak 16bitové.

Vrátí se populární iPhone SENikkei Asian Review přichází s informací, že Apple plánuje na jaře příštího roku vyrukovat s telefonem, který by na jeho poměry měl být low-cost. Podle zdrojů webů má jít o reakci na to, že Apple ztrácí pozici na některých trzích, které si pak pro sebe bere Huawei a další výrobci. Applu rovněž prodeje iPhonů klesají, zřejmě i kvůli současné cenové politice. Nové iPhony 11 budou představeny 10. září.

Na evropský trh oficiálně míří chytrý telefon Asus ROG Phone II, což je nejvýkonnější herní smartphone současnosti. Model s Qualcomm Snapdragon 855 Plus, 120 Hz 6,6″ displejem, 6000mAh baterií, 12 GB RAM a 512GB úložištěm vyjde na 23 990 korun. Ještě letos se má objevit Ultimate Edition (úložiště 1 TB a rychlejší LTE modem), kde je cenovka 1199 eur.

Samsung představil čipset Exynos 980, který má v sobě integrovaný 5G modem. Má dvě jádra Cortex-A77 (2,2 GHz) a šest jader Cortex-A55 (1,8 GHz) a vyroben je pomocí 8nm procesu FiNFET. 5G modem zvládá rychlosti 2,55 Gb/s na downloadu a 1,28 Gb/s u uploadu, podporuje paměti LPDDR4X a rozlišení 3360 × 1440 pixelů. Produkce začne koncem tohoto roku, první telefony se objeví příští rok. Pro Samsung je Exynos 980 první čipset s 5G. Doposud musel vedle Exynos 9820 či Qualcomm Snapdragon 855 používat samostatná řešení Exynos 5100 a Snapdragon X50.

Samsung také po problémech konečně začne prodávat ohebný telefon Galaxy Fold. Stane se tak 6. září, ovšem pouze v domovské Jižní Koreji. Ještě tento měsíc se pak dočkají Francie, Německo a Velká Británie a postupně zřejmě i další trhy. Cenovka je dva tisíce eur.

Nvidia na veletrhu IFA uvedla, že grafika Quadro RTX 6000 s architekturou Turing přichází do notebooků. Určená je pro výkonné pracovní modely. Jako ukázkový model byl představen Asus ProArt StudioBook One, který disponuje 24 GB grafické paměti.

Visual Studio se po změnách v Microsoftu opět stává mezi vývojáři populárním nástrojem. Nyní to ukazuje i průzkum Intelu, ze kterého mimo jiné vypadlo to, že Visual Studio Code je s 37,6 procenta nejpoužívanějším IDE. Qt Creator a IntelliJ IDEA od JetBrains mají po 8,7 procenta a například Android Studio 4,5 procenta.

Google jako open source vydává svoji knihovnu pro práci se soukromím, k dispozici je na GitHubu. Google tuto knihovnu sám používá ve svých produktech. Pomáhá s agregováním dat bez prozrazování osobních údajů.

Po letech byl schválen kryptografický protokol TLS 1.3, který navazuje na verzi 1.2 z roku 2008. Web Root.cz popisuje, jaké novinky a změny nová verze přináší.

Chrome začíná testovat blokování cookies třetích stran,a navazuje tak na Firefox, který sledovací cookies začal blokovat ve verzi 69. Mozilla zároveň ve svém API ponechá podporu pro nástroje pro blokování reklam.

Toshiba Memory kupuje od firmy Lite-On její SSD sekci, a to za 165 milionů dolarů. Toshiba Memory zároveň prvního října změní jméno na Kioxia. Firmu před rokem koupilo konsorcium amerických firem vedených fondem Bain Capital, přičemž Toshiba zde nadále drží 40 procent. Kioxia už dříve koupila SSD disky také od OCZ.

Česká firma Neeco rozjela spolupráci s indických telekomunikačním gigantem TATA Communications a v Evropě začíná nasazovat jeho platformu pro internet věcí. Akcie TATA si díky tomu připsaly téměř čtyři procenta. Neeco je nenápadný tuzemský podnik, který dodává zákazníkům po celém světě IT služby na klíč.

Cloud23

Microsoft kupuje firmu Movere, dříve známou jako Unified Logic. Movere poskytuje nástroj pro migraci aplikací do cloudu a Microsoft provede integraci do nabídky Azure Migrate.

Palo Alto Networks za 75 milionů dolarů kupuje společnost Zingbox. Ta se zabývá bezpečností v IoT, což Palo Alto integruje do svých firewallů a platforem Cortex. Společnost také oznámila výsledky za fiskální rok 2019Cloudera zase získává podnik Arcadia Data. Chce tak získat analytické nástroje pro rychlejší dolování dat z Apache Kafka a Hadoopu. Zároveň postupně buduje velkou big data platformu, součástí je i odkup Hortonworks.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).