Hlavní navigace

Nakupování na Internetu -- nový životní styl?

15. 6. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Počet uživatelů Internetu dosáhne tento rok 100 milionů a do roku 2002 to podle International Data Corporation bude již 320 milionů uživatelů. Stále více lidí chodí na celosvětovou síť nejen pro informace, ale také nakupovat (v roce 1997 to bylo 18 miliónů uživatelů, v roce 2002 se předpokládá již 128 milionů nakupujících).

Výrobci se dostávají blíže k zákazníkovi. Distribuční sítě začínají být nepotřebné.

Nejdále jsou v USA. Každá druhá domácnost v USA má počítač, o vybavenosti firem ani nemluvě. V roce 1998 realizovali spotřebitelé v USA pomocí Internetu obchody v objemu 8 miliard USD. Internetové obchodování společností navzájem dosáhlo objemu 43 miliard, přičemž v letošním roce má dojít k nárůstu až na 85 miliard USD. Prodej klasickým způsobem nedosahoval takového růstu ani v dobách svého největšího boomu. Revoluci přinesl Internet i do bankovnictví, jehož elektronické formy účinně podporují internetové obchodování. Podle průzkumu společnosti IDC využívá on-line bankovnictví v současnosti asi 4,4 milionu amerických domácností do koce roku vzroste jejich počet na 6 milionů a během pěti let by pohodlnou správu bankovního účtu mělo využívat 25 milionů amerických domácností. Tento počet bude představovat 42 procent internetové komunity USA. To znamená, že téměř každý druhý Američan mající přístup k Internetu bude své finance spravovat on-line.

V České republice Internet rychle zdomácněl a řada tuzemských firem dokáže držet na tomto poli krok se světem. Převážně se však využívá pro získávání informací a reklamu. Obchodování je zatím zanedbatelné a ani neexistují spolehlivé statistiky. Změnit tuto situaci se pokouší projekt eCity, který byl zahájen 1. března a jehož první cyklus skončí posledním červnovým dnem. Již dnes je však připraveno pokračování, a tak se obyvatelé a návštěvníci eCity mohou těšit na řadu novinek ve „svém“ městě. Hlavní cíl projektu eCity zůstává – je jím propagace Internetu nejen jako informačního média, ale především jeho využití pro přímé obchodování, přímé bankovnictví a poskytování řady dalších služeb využitelných v reálném životě. V projektu eCity získala veřejnost příležitost atraktivním a interaktivním způsobem vyzkoušet praktické možnosti internetu a mobilní komunikace, a to zcela zdarma a nezávazně. eCity je virtuální město. Existuje tedy jenom v počítačové síti Internet. Vše ostatní je na něm však skutečné. Každý obyvatel eCity ve městě žije a pracuje. Získá plnohodnotný účet u Expandia Banky, přičemž jediným rozdílem od reálného účtu je skutečnost, že namísto běžných peněz jsou na něm eKoruny. Podle toho, jak se věnuje přiděleným úkolům, roste jeho kariéra a s ní zákonitě i plat.

Ač v poslední době český trh zaznamenal nárůst počtu uživatelů Internetu, v březnu letošního roku se jejich počet přiblížil půl milionu, stále ještě musíme mluvit o relativně nízkém procentu populace, která služby Internetu využívá. Tento faktor společně s malou nabídkou zboží, nedokonalou distribucí a technologickými nedostatky je hlavní překážkou rozvoje přímého obchodování v České republice.

Další často diskutovanou otázkou je kvalita a důvěryhodnost českých internetových domů. I zde se však zřejmě blýská na lepší časy. Asociace pro elektronickou komerci (APEK) uspořádala druhý ročník e-fóra, na kterém padla celá řada podmětných návrhů jak pomoci internetovému obchodování v České republice. Jedním z nejzajímavějších byla příprava certifikace českých internetových obchodních domů, tedy stanovení vlastností, které by měl obchod splňovat, aby měl zákazník jistotu o kvalitě poskytovaných služeb. To, co v současnosti české internetové obchodní domy potřebují nejvíce, je získání důvěry bezradných zákazníků, pro které je obtížně rozpoznatelné, který obchod lze považovat za spolehlivý a kvalitní a který ne. Certifikace připravovaná APEKem bude souborem pravidel, které musí internetový obchodníci splnit k získání osvědčení „spolehlivý internetový obchod“.

Nástup elektronických obchodů však neznamená konec kamenným obchodům. Ty se postupně stanou místem určeným zejména k nákupu specializovaného zboží a služeb „na míru“, jejichž prodej vyžaduje radu kvalifikovaného prodejce/poradce. Internet znamená zelenou především pro nákup a prodej standardizovaného zboží. Tomuto trendu odpovídají i realizované průzkumy nejpopulárnějších nákupů realizovaných na Internetu. Na prvním místě jsou knihy a software (shodně po 13%), letenky (9%), hudební cédéčka (8%), akcie (5%), počítače a periferie (5%) a videokazety (4%). Celkem 64% respondentů sdělilo, že nakupují online na Internetu hlavně kvůli nižším cenám oproti kamenným obchodům a neomezené prodejní době.

Ale zpátky k projektu eCity. Od otevření virtuálního města začátkem března do 1. června se do eCity nastěhovalo 77 265 lidí. V každém okamžiku se ve městě pohybuje průměrně 1 300 osob. Průměrný věk obyvatele města je 25 let. Dosud obyvatelé provedli přes 1 316 779 nákupů za 18 041 173 89­5,83 eKorun. Bylo zrealizováno 6 479 311 bankovních transakcí, odesláno 424 217 SMS zpráv na zhruba 10 154 mobilních telefonů a 1 887 987 zpráv prostřednictvím e-mailu na 62 606 adres. Chat zaznamenal 410 556 příspěvků.

MM AI t

Václav Pavelka
tiskový mluvčí eCity


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).