Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nápady v ceně zlata od Róbert Drotár - Cele riesenie je pekne, ma vsak jeden nedostatok. V...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 9. 2000 12:11

  Róbert Drotár (neregistrovaný)
  Cele riesenie je pekne, ma vsak jeden nedostatok.
  V pripade, ze sa dlhodobo zaoberam nejakou oblastou, tak to bude cele dobre fungovat, ale ak v nejakej chvili budem musiet riesit nejaky konkretny problem (z inehu sudku ako su moje dlhodobe zaujmy), tak system bude tvrdohlavo podsuvat furt dokolecka informacie o niecom co ma v danej chvili nezaujima.
  Po chvili to system zisti, zaznamena, ze ma dana oblast uz nezaujima (co nie je pravda, len na to teraz nemam cas) a "preladi sa" na novu oblast mojich zaujmov.
  Riesenie postavene na profiloch toto neriesi, lebo ak si vytvorim novy profil za ucelom riesenia daneho problemu, tak si sice nerozhodim dlhodobe zaujmy, ale system o mne nic nevie a teda nemoze mi v nicom pomoct. Opat budem musiet budovat profil, ktory po vyrieseni problemu "zahodim".
 • 8. 9. 2000 14:12

  Marek Král (neregistrovaný)
  Budování onoho dočasného profilu by nemuselo být tak těžké. V tu chvíli si mohu prostě ve svém klientovi nějaký ten urychlující základní nasměrování určující dotazník vyplnit. Sice vzhledem k popisovanému záměru jde o ošklivou berličku, ale pomůže.
  Přesto mne ale napadalo při čtení článku něco podobného. A to, že mne systém bude neblaze směrovat právě v oblasti onoho dlouhodobého zájmu. Tak, jak je tu popsán, vede k větší a větší specializaci. Řeší náš dnešní problém - efektivitu hledání jakožto přesnost hledání - až do extrému. Pokud se bude stále zpřesňovat můj profil, budu s pomocí systému snadno pronikat do hloubky problematiky, ale zároveň se jeho vlivem budu měnit v omezence, fachidiota bez vědomí souvislostí. To se dnes stává spoustě lidí, ale mohou si za to sami. V budoucnu nás tak zcela nenápadně směřovala technika.
  (Tuším, že podobně jednosměrně zacílené a samostatně reagující systémy způsobily před pár lety pár umělých burzovních krachů, když reagovaly nákupem či prodejem akcií zprvu na výkyv ceny a vzápětí už na výkyv ceny způsobený obdobnou reakcí stejných systémů ostatních obchodníků a znovu a znovu a víc a... - Odstranili je tenkrát, omezili jejich funkčnost, nebo přišli autoři na nějaké rozumné řešení, které by pro zde uvažovaný systém mohlo být inspirací? Nevíte někdo?)
 • 8. 9. 2000 17:23

  David Nebeský (neregistrovaný)
  Je samozřejmé, že za stále přesnější cílenost se nutně platí zužujícím se záběrem. Otázkou je, zda by zde toto nebezpečí skutečně hrozilo. I přes nesmírné množství stránek, které jsou na Internetu, je pravděpodobné, že pro většinu témat nic podobného nehrozí. Je to dáno tím, že budeme pracovat i s tím, kolik uživatelů si daný bookmark dobrovolně zařadilo, a s tím, že hloubka, v které by se člověk "ztratil", tedy velké množství velmi úzce specializovaných kvalitních, navzájem se nekopírujících serverů, na Internetu stejně s výjimkou několka mála témat není. Toto úzké zaměření však lze odstranit zakomponováním drobné "chyby" do systému.

  Něco podobného burzovnímu krachu by se však stát mohlo, byť obráceně. Systém by totiž působil pákovým multipikačním efektem a proto by fakt, že si nějaký server zařadili současně tři lidé mezi bookmarky, mohl při vhodné konstelaci hvězd způsobit, že se bookmarky na tento server lavinovitě rozšíří (a majitel serveru zbohatne).

  Přiznám se, že jsem nezvládl přečíst vše, co tu bylo napsáno. Proto se předem omlouvám, jestli budu opakovat myšlenky, které tu už zazněly. Ale napadá mě způsob ochrany osobních dat (pokud tomu tak říkáme), který by mohl být celkem neprůstřelný. Klient by poskytl svůj osobní profil v několika modifikacích. U dotazů, které by klad do systému, by neuvedl svoji "zpáteční adresu" ale jen nějaký identifikátor, podle kterého by ho nebylo možné najít a který by se v čase měnil. Systém by potom měl úkol nejen najít odpověď, ale najít i tazatele - například tak, že by odpověď poslal zpět stejnou cestou, aniž by přesně znal počet kroků. Tak by nebylo možné o nikom sbírat informace.

  Uvažoval však někdo nad tím, že členy systému a tedy majiteli bookmarků by měli být lidé, nikoli počítače? Jak to udělat, když změním počítač? Mohu své bookmarky přenášet, respektive najít je i u jiného počítače? To by byla další zajímavá funkce.
 • 8. 9. 2000 22:49

  Petr Nachtmann (neregistrovaný)
  myslim, ze tady objevujeme objevene (alexa.com, links2go.com, yep.com).
 • 9. 9. 2000 2:45

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Automatizovane systemy se stale pouzivaji (i kdyz napr. u nas je jejich pouziti pro obchodovani zakazano). Jen uz vetsinou pracuji s trochu odlisnymi (nevim jestli chytrejsimi je prave slovo) algoritmy a krome toho i pravidla trhu jsou ponekud jina, takze podobne situace se jiz spise nevyskytuji. Nicmene, nemyslim si, ze se jedna o takovy druh inteligence jaky potrebujeme pro zde probirany system - zda se, ze rozumne se muze chovat uz pomerne trivialnimi pravidly rizeny neucici se system.
 • 9. 9. 2000 11:13

  pavel (neregistrovaný)
  co mate namysli tim .."zakazano".. co je u nas zakazano? Jake aut. systemy. A kdo a cim to zakazal?
 • 11. 9. 2000 10:37

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  To uz je ponekud mimo tema clanku, pouze jsem reagoval na zavorku na konci prispeveku pana Krale, takze jen stricne. Co je zakazano ? Provozovat software (automaty), ktery aktivne a "o vlastni vuli" podava pokyny k obchodovani s cennymi papiry. Kdo ? Burza cennych papiru Praha. Cim? Pokynem zverejnenym v burzovnim vestniku.