Hlavní navigace

Neil Young chce hudbě vrátit zvuk, ohlásil svůj přehrávač pro audiofily

17. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rocková legenda odhalila PonoPlayer – hudební přehrávač pro ty, co milují hudbu. Na Kickstarteru na projekt vybral 6,2 milionu dolarů.

V polovině dubna odstartoval Neil Young kampaň na crowdsourcingovém serveru Kickstarter, kde veřejnost požádal o pomoc s financováním svého vysněného projektu – přehrávače hudby, který ji dokáže přehrávat tak, jak ji slyší on sám ve studiu.

Během několika dní se ukázalo, že nejde jen o vrtoch starého fajnšmekra, který spoludefinoval americký rock’n’roll, ale že zájem o vysokou kvalitu hudby na cestách sdílí spousta lidí. Young požádal fanoušky o 800 tisíc dolarů, za dva týdny mu ovšem na Kickstarteru přistálo přes 6,2 milionu dolarů.

Tučná investice dala vzniknout přehrávači PonoPlayer, který Young tento týden ohlásil v San Franciscu na konferenci Salesforce Dreamforce. PonoPlayer půjde do prodeje v prvním kvartále příštího roku za 399 dolarů s vnitřní pamětí 128 GB a prostorem pro paměťové karty. Má se do něj vejít 1000 až 2000 skladeb ve vysoké kvalitě, až 9216 kbps (192kHz/24 bit) ve formátu FLAC.

Hudbu ve vysoké kvalitě budou moci fanoušci nakupovat a stahovat v internetovém obchodě, který dnes čítá přes 600 tisíc skladeb.

“Chystám se vám znovu přivodit husí kůži,” nechal se Young slyšet během konference. Video, jehož pomocí oslovil fanoušky na Kickstarteru, bylo poskládáno z reakcí muzikantů, kteří nešetřili obdivem. Sázka na muzikanty a v prvé řadě na sebe sama, Youngovi vyšla perfektně. A podle vybrané sumy financí lidé svým hvězdám věří. Pono vychválila Patti Smith, Eddie Vedeer, Beck nebo například členové Arcade Fire.

MMF24

Rozdíl v kvalitě poslechu mezi MP3 nebo CD a PonoPlayerem popsal Young, jako když posloucháte hudbu pod vodou ve skafandru (MP3), jste blízko pod hladinou (CD) nebo se vynoříte na vzduch a cítíte vzduch a veškeré vibrace (Pono).

Young se s nápadem superkvalitního přehrávače dříve obrátil na Steva Jobse, krátce před jeho smrtí. Chtěl ho přimět, aby jeho přehrávač snů zkonstruoval. “Steve byl pionýr digitální hudby a jeho poselství je obrovské. Ale když přišel domů, poslouchal vinyly. A věřte, že kdyby žil déle, určitě by vyrobil to, o co jsem se nyní pokusil já,” svěřil se Young časopisu Rolling Stone.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý publicista se slabostí pro digitální světy. Najdete ho na Twitteru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).