Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nemůžete naladit ČT :D a ČT art? Chyba nemusí být jen na vaší straně od Technik - Tyto zhoršené úrovNě MER na některých TXech MPX4...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 9. 2013 7:28

  Technik

  Tyto zhoršené úrovNě MER na některých TXech MPX4 jsou způsobené tím, že tyto jedou na "plný ceres", tzn., že pokud má někde Radim instalovaný Tx o PA výkonu 3kW (navíc vzduchem chlazený), tak z něj "ždímá" ty plné 3kW, aby dosáhl max. koordinovaného ERP pro stanoviště. Potom se není co divit, že DVB-T modulátor nějak nestíhá. ČRa to mají "ošetřené" jinak. Třeba na Pradědu jsou instalovány TXy R&S NV 8608 s max. PA 5kW, které ovšem jsou nastaveny tak, že skutečný PA je cca. 3.6kW, aby byl dodržen koordinovaný ERP 100kW, takže zde DVB-T modulátory (budiče nebo taky excitery) jedou s určitou rezervou a nedochází k degradaci MER. Už několikrát jsem s Radimem o tom mluvil a "nutil" ho k nápravě, ale on je v této věci "hluchý jako...Pařízek"!

 • 2. 9. 2013 0:32

  bez přezdívky

  Věčně diskutované téma - ČRa. Budiž, podle názorů některých diskutujících jsou příliš drahé. (A co třeba takový Towercom?) Avšak není náhodou drahá i technika, jakou používají? Nebo fakt, že všechny hlavní vysílače jsou zálohované, mají vlastní generátory EE apod.? Copak něco takového najdeme u PD, s.r.o.? Ono je hezké, ale současně i laciné cosi kritizovat především tím, že "za vším hledej peníze", avšak praxe ukazuje, že stavět DVB-T sítě není zrovna hračka. Chápu, že soukromé televize po nich sáhnou, ale ČT? Veřejnoprávní televize nemá na to, aby zaplatila technicky perfektní a bezproblémové šíření signálů svých nových programů z věží ČRa? Tak v tom případě je raději ani neměla spouštět. Taková blamáž o pokrytí 80-90 % obyvatel RS7 ze strany vedení ČT tu snad ještě ani nebyla. Že jim není stydno takhle kecat...

 • 2. 9. 2013 1:25

  bez přezdívky

  Tak ono i menší síť konkurující dominantním ČRa bylo možné stavět kvalitně. Nakoupit kvalitní vysílače, postavit slušné anténní systémy a ZEJMÉNA angažovat techniky, kteří budou vědět, co dělají.

  Je potřeba říct, že ty kóty, které mux4/RS7 používá nejsou vyloženě špatné, a výsledek mohl být výrazně lepší. Velká část problémů je způsobena zaprvé horší kvalitou vysílaného signálu (která je zčásti zaviněna horšími vysílači, zčásti méně robustním nastavením FEC a GI) a zadruhé problematickým nastavením té sítě, kdy se třeba pražská SFN chová dost podivně, objevují se podobné problémy s GOPem jako v mux4 a podobně.

  Že se Pařízek vydal jinou cestou je prostě fakt, a výsledky vidíme. Nasraní diváci ale viní jen ČT.

  Já bych ČT zas tak nehanil za lhaní - té bych nadával jen a pouze za to, že si zvolila za partnera tak pochybnou síť. Ale co se týče pokrytí, ČT vychází z toho, co udává provozovatel RS7. Tisková mluvčí ČT si těžko bude doma počítat mapy pokrytí a volat anténářům případně číst odborná fóra. Ona prostě pracuje s podklady, které jsou jinými vycucané z prstu.

  Že je ten příjem RS 7 problematický dokazuje i případ naší STA, kde je příjem z vysílače Benešov (jiné vysílače kvůli stínění paneláky využít nelze). Ten je víceméně na přímý výhled, signál na svorkách antény 44 dBuV (použita dlouhá colorka), žádné odrazy, echo ani preecho, ale přesto je MER jen kolem 22 dB (u muxu 4 na k. 44 je pak MER taky mizivé kolem 23 dB, a to je signál na svorkách o 4 dB silnější).
  Zesilovač v STA to pak sice zesílí, ale MER si samozřejmě nedomyslí. Takže příjem je i při defakto teoreticky bezchybném signálu skoro na hraně..

  Přitom dost podobný profil jako na Benešov je i na vzdálenější Krásné k. 32 a 39, i úroveň signálu na svorkách je podobná (kolem 41 dBuV) a MER je přes 30 dB.

 • 2. 9. 2013 7:51

  Karlos68

  V Polsku má monopol Emitel ,Polsat chtěl jít u svého muxu 4 svou cestou z RSTV ale pochopil že na to z těch komínu nemá a prodal to Emitelu.

  http://www.rstv.com.pl/

  A nikdo se nad tím nepozastavuje.