Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od jméno není podstatné - Na opencard nemusíte čekat a nahrát kupon lze...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2010 16:16

  jméno není podstatné (neregistrovaný) ---.medical-tribune.cz
  Na opencard nemusíte čekat a nahrát kupon lze ihned. Už jsem to tak dělal třikrát, naposledy před půl rokem, nepředpokládám, že by se něco měnilo. Celý "trik" je v tom, že to je opencard anonymní, přenosná a totéž platí o kuponu. Ano, je dražší, ale to není podstatné v souvislosti s výše uvedeným tvrzením - je to prostě hned a mohu ji ihned používat a dokonce ji mohu i půjčovat (poznámka k vyšší ceně je jen kvůli tomu, že vím, jak pokaždé taková debata pokračuje). Nicméně je pravda, že OC na jméno mi vydána nebyla hned - museli tam natisknout nějaký ksicht, o kterém tvrdí, že to jsem já.

  Opencard je v základní myšlence i s vybraným technickým provedením dobrý, koneckonců podobné karty fungují i jinde. Je to řešení dostatečně robustní na další rozšiřování. Oproti datovým schránkám je to i kupodivu celkem solidně zvládnuté (ale taky to trvalo téměř dva roky a určitě ještě pár let budou vychytávat další chyby, z nichž mnohé jsou veřejně známy od začátku). Otázku ceny posoudit moc neumím, nicméně pár set milionů by to stejně bylo - už jen podle odhadu, co takhle stojí různé terminály, školení lidí, nezbytná propagace atd.

  Celý průser je v lidech, kteří si přihráli nějaký ten milionek do vlastní kapsy (což se ale bohužel děje u 99 % veřejných peněz a tedy taky mých peněz, sakra), mizerné domluvě různých subjektů na spolupráci (aspoň měststké organizace to měly dostat befelem) a také v oblíbených politických tanečcích, kdy je OC zneužívána v politickém boji - Franta se chlubí, Pepa s Jardou na něj hažou špínu a tak stále dokolečka.
 • 31. 8. 2010 21:02

  MB (neregistrovaný) ---.more.cz
  Ano, je dražší, ale to není podstatné - no to podstatné je.
 • 31. 8. 2010 14:28

  MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
  Ono by šlo pokračovat i v elektronické podobě open carda. Ale tak, aby vydání karty netrvalo 14 dní (přece na počkání jako papír), aby další nákup v eshopu nemusel být až za 7 dní (ale hned jako papír), aby kupón šel nahrát i na karty jiných dopravců jako ČD, ids v sousedním regionu atd (a jako se dnes dá použít alternativní průkazka pro studenty). Určitě by se tím ale nepokračovalo v projektu "proto, že už se do něj investovalo moc a zastavit nejde". Většina investic byla buď kompatibilní s dalšími systémy nebo naopak byla opravdu nanic.
 • 31. 8. 2010 15:00

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Ano, pokud by to fungovalo jako v civilizovanem svete, kde vydani podobne karty na dopravu znamenalo:

  1. prijit k okenku
  2. zaplatit
  3. dostat plnohodnotnou kartu kterou mohu okamzite pouzit

  To vse behem jedne minuty, zadne vyplnovani papiru, zadne osobni udaje.
 • 31. 8. 2010 13:21

  Michal (neregistrovaný) ---.rsd.cz
  Datové schránky jsou propadák, tak se hledá další uplatnění. A dají se do toho projektu nalejt další miliardy.
  Podobně jako slavný Opencard, teď je budou prodávat s třídenní jízdenkou na MHD a možností slevy do muzeí za cca 1000 Kč. V Helsinkách to přijde skoro levněji, ostatně tam stojí třídenní jízdenka asi tolik, co 6 jízd metrem. V Praze se hlubí tím, že bude Opencard ziskový, protože marže z turistický verze bude 150 Kč. V Helsinkách na to naopak připlatí, aby se turisti hrnuli.
 • 31. 8. 2010 13:27

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Dobry postreh, DS i Opencard jsou podobny propadak. Naprosto zbytecny projekt, ktery slouzi jen presunu penez od danovych poplatniku. Vetsine lidi by stacila papirova tramvajenka, kde naklady na tisk kuponu jsou zrejme temer nulove oproti te estrade s Opencard. Obcanku lze po vzoru vyspelych zemi zrusit. Podobne jako treba zivnostenske listy, dalsi zbytecnost bez ktere se jinde dokazi obejit.

  Mimochodem, cekam zda-li nektery kandidat na primatora prijde s tim, ze se bude pokracovat v prodeji papirovych kuponu na MHD :-)