Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od Jean - OP potažmo jiný identifikační průkaz nemá pro občana...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2010 15:28

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  OP potažmo jiný identifikační průkaz nemá pro občana hodnotu ?

  Chcete volit ? Nebo chcete aby za Vás rozhodovali jiní ? Pokud chcete volit povězte mi jak to uděláte bez identifikace ? Vždyť bez identifikace by vašim jménem mohl odvolit kdokoliv. Kde je pak Váš hlas ? Bez identifikace nefungují volby.

  Chcete výplatu peněz na složenku na poště ? Jak Vám ji někdo vyplatí když se nebudete schopen identifikovat ?

  Chcete zamezit vstupu chuligána na stadion Sparty ? Jak mu zakážete vstup když nebude muset mít identifikační průkaz ?

  Že stačí kromě občanky jiný průkaz ? No to asi ano. Ale nějaký základní průkaz musí mít každý. Nelze spoléhat na vlastní aktivitu občana, že si něco sám pořídí. Min. jeden doklad musí prostě DOSTAT. Jaký by to měl tedy být ? Řidičák ? Ne každý bude řídit ! Pas ? Ne každý bude cestovat. Občanka má podle mne stále smysl byť by bylo možná vhodnější ji sloučit s pasem. Pochopitelně za předpokladu, že takový pas bude ve světě akceptován.

  Občanku zničit nemůžete. Musíte ji je zákona mít. Zákon se nám nemusí líbit ale bohužel to je tak asi vše co se s tím dá dělat. Můžeme vybrat politiky, kteří ho zruší. Můžeme psát petice. To je snad to jediné co můžeme dělat. Pokud platí povinnost občanku mít a zničíme ji pak nám napaří pokutu. Pokud ji nezaplatíme pak nás zavřou nebo nám napaří další pokutu. Pokud pokutu nezaplatíme uvalí na nás exekuci a hurá pod most.

  Já osobně jsem i pro zrušení OP. Ovšem za předpokladu, že jeho funkci převezme jiný doklad totožnosti. Jaký by to podle Vás měl být doklad ??
 • 31. 8. 2010 15:43

  MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
  Kdo má pas akceptovatelný světem a USA, nemusí mít občanku. A kdo nechce akceptovat svět, tomu stačí OP bez otisku prstů. Buď a nebo. Slučitelné s e-gov (když se bude chtít). A třeba by stačil i ten řidičák (mezinárodní), alespoň pro úřady a poštu (aha on tam dnes nemá bydliště)
 • 31. 8. 2010 15:54

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Ze zákona občanku mít musí i když ji nemusí mít u sebe a může svou totožnost prokázat i jinak. Třeba pasem nebo ŘP. Je to asi nesmysl ale je to tak. Občanku Vám prostě vydají a mnohde ji po Vás požadují. Jiný doklad nevezmou třeba proto, že je jejich systém vybaven db polem pro zadání čísla právě z OP.

  Klidně bych do mezinárodně akceptovaného pasu zavedl ten chip. Kdo by ale pak tu knížku nosil po kapsách ?! DO které čtečky by se to dalo strčit ? Já myslím, že něco co dostanou všichni musí existovat. Oni v UK měli jistě důvod když po nepoužívání ID tyto nakonec zavedli.
 • 31. 8. 2010 16:20

  MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
  Já se bavím o možnostech jak by to mohlo být, nikoliv je (tedy buď a nebo místo dnes nutnosti 3 dokladů)

  Dnes vydávané pasy v ČR nelze nosit po kapsách a uživatel je upozorněn na křehkost implementovaného čipu. Proti starším platným pasům je nový o něco tlusší a prkenně neohebný.
 • 31. 8. 2010 13:48

  Hugo, zlý výrostek (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
  Myslím, že k dokladům totožnosti přistupujete celkově nevhodně. Myslím, že nejlepší je strategie výrostka Huga:

  "Na občanku z vysoka... Pro člověka, občana, nemá ten kus plastu žádnou hodnotu. Je to jen vynucená záležitost ze strany státu, rozhodně nejde o nic co by člověk nutně potřeboval k životu."

  **
  Nelíbí-li se vám to, že stát vás nutí poskytovat otisky prstů - ověte se. Buďte alespoň značně hrubí na státní úředníci a odmítejte spolupracovat, stejně vám nakonec nic jiného nezbude, ale nevím jak jinak dát nespokojenost znát.

  Nelíbí-li se vám, že stát opatřuje občanky chipem, zničte ho! Není přece mojí poviností chránit tu pitomou kartičku jako oko v hlavě.

  Napište na občanku své vyjádření nespokojenosti ať ho každý kdo ji má v ruce vidí.

  Pokaždé když nastane nevhodná situace související s občankou hlasite a nespokojeně informujte své okolí.

  Uvědomte si, že například v Anglii to šlo ještě do nedávna i bez občanek. platební kartu vám tam běžně hážou do poštovních schránek ještě dnes...