Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od Bennie - Už se vidím, jak na každé druhé přepážce...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2010 8:33

  Bennie
  Už se vidím, jak na každé druhé přepážce recituji ke své občance svůj PIN :) Copak já, ale moje prababička vyndá papírek z peněženky a podá ho paní na přepážce, protože si to pamatovat nebude a přečíst už to taky nezvládne. Stačí šmírovat u přepážek na poště ... zůstane na té občance aspoň fotka? :)

  Už vidím, jak si každý lékař, notář, banka, každá prodejna, která má platební terminál (platby nad cca 5000,- či podezřelé podpisy plateb zpravidla musí ověřit s dokladem totožnosti) pořizuje terminál na čtení občanek :)

  Jo btw. a policajti budou mít mobilní terminály na čtení občanek ve feliciích, na koních i na horských kolech? :)

  tak mne napadá, kam ten mobilní terminál na čtení občanek schová revizor v MHD? bude i kapesní bezdrátová čtečka občanek do náprsní kapsy, která bude odesílat a přijímat datové zprávy v metru? :)

  Navrhuji zahodit občanky úplně, stejně jsou na prd, už máme nebo brzy budeme mít všichni biometrické pasy tak na co proboha PIN??? Centrálně evidované jsou, tak proč proboha dělat další zmatlanou evidenci s dalším zmatlaným nesmyslem???
 • 31. 8. 2010 9:15

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Vaše brilantní úvahy mají jednu malou slabinu. Elektronické občanky totiž vůbec nemusí nahradit stávající systém. Ty údaje i fotka mohou totiž být na občance pořád. Tím pádem občan, pošta, policie na koních atd. atd. nepotřebují na běžné úkony (ověření identity) žádné čtečky. Elektronický chip je takový bonus navíc. V určitých případech kde čtečky jsou resp. budou (volební místnost,knihovna, czech point atd.) již nebude potřeba obsluha a občan se identifikuje sám a následně provede potřebný úkon.
 • 31. 8. 2010 9:50

  Bennie
  Pak se ovšem vkrádá otázka, k čemu to bude vlastně dobré, když se stejně při každé změně bude muset elektronická občanka znehodnotit a vyměnit za novou s aktuálními údaji a náklady na výrobu nové elektronické občanky budou nejspíš vyšší než u dosavadní papírové kartičky a bezpečnost úplně stejná, tedy malá

  Znáte to... máte neaktuální fotku, oženíte se, rozvedete, narodí se Vám dítě, narostou vám vousy, nebo naopak vypadají vlasy, přestěhujete se.. a už máte povinnost to příslušným úřadům oznámit a dostanete novou občanku....ale musíte si nechat udělat i nový pas, řidičák případně někdy i další podobné doklady ... není to zbytečné dělat to znovu i s občankou, když už tu samou šaškárnu podstupujeme (tedy pokud dodržujeme zákon že :) pokaždé s pasem i řidičákem, kde jsou úplně ty samé údaje? Oč jednoduší by byl standardizovaný jednotný identifikační dokument s kodovaným čipem, který by tyhle všechny údaje (a samozřejmě tuny a tuny dalších)obsahoval v čipu i na sobě....? nejsem technik, ale když už sci-fi tak třeba e-ink? Vydrží bez napájení dlouho a jakmile by se přestaly údaje zobrazovat , tak by se prostě kartička položila na nabíječku

  A navíc už máme i strojově čitelný řidičák, který zase obsahuje ty samé údaje, který se mimochodem bude za cca 2 roky údajně měnit, protože není EU kompatibilní za EU jednotný... to je opravdu takový problém s tím, jak se ta kartička jmenuje, když pokaždé obsahuje úplně ty samé údaje????
 • 31. 8. 2010 10:11

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Ano .. ekonomická otázka je jistě na pořadu dne. Já bych se ale moc nedíval na praxi s open card. Ona ta karta skutečně nestojí tolik. Její skutečná výrobní hodnota se pohybuje od 50 do 100,- Kč. Pracoval jsem u firmy, která podobné karty vyráběla. Pokud jde o open card tak do ní tvůrci totiž započítali i náklady na vytvoření celého systému a proto ty čtyřciferné (nesmyslné) částky.

  Osobně vidím jako perspektivní i sjednocení dokladů. Např. občanka, pas i řidičák by mohli být na jedné kartě. Problém je ale mezinárodní standardizace. takový doklad by Vám zřejmě coby řidičák nebo pas za hranicemi neuznali. Nad pasy by se musel vytvořit mezinárodní standardizovaný informační systém víz a to je běh na hooodně dlouhou trať. E-ink je hezký nápad a vůbec nemusíte potřebovat nabíječku. Existuje technologie, která Vám zafixuje poslední aktualizaci textu a dále nepotřebuje napájení. Problémem je ale cena technologie, která by kartu silně prodražila (DNES) i u BW technologie. Barevná technologie (fotky) je teprve nákladná a mám pocit, že již vyžaduje permanentní napájení.

  Problémy s mezinárodními standardy jsem zmínil již výše
 • 31. 8. 2010 10:28

  Michal Kubeček (neregistrovaný) ---.mk-sys.cz
  Všichni biometrické pasy nemáme. U mne je třeba jen málo pravděpodobné, že bych v dohledné době cestoval do země, kde mi nestačí občanka, takže biometrický pas nemám a dokud ho nebudu potřebovat, vystavovat si ho nebudu.
 • 31. 8. 2010 11:07

  Bennie
  Super, nechám si ten nápad s e-inkem patentovat :)

  To máte jako s biometrickými pasy, než se naše země usnesla, tak USA minimální požadavky nařídili a my je musíme akceptovat, jinak máme smolíka.

  Občanka v shengenu teoreticky stačí.. ale nesmíte mít děti :) protože děti od příštího roku musí mít svůj vlastní pas i v rámci a jiný než biometrický se už tuším vydávat nebude.

  Řidičáků máme v platnosti asi 10 druhů a hned několik je v zahraničí akceptováno, protože v mezinárodních vztazích vládne princip reciprocity. Vy nám oznámíte jaké doklady u vás platí a my je budeme akceptovat, a naopak my Vám oznámíme jaké doklady u nás platí a vy je budete akceptovat... čím země silnější, tím méně se musí reciprovat ostatním :)

  Jsem osobně ochotný přežít, že místo pasu, občanky a řidičáku, očkovacího průkazu, zdravotní karty a pár dalších průkazů budu mít teď jenom cestovní pas s čipem (z důvodu zpětné kompatibility)... který se za pár let změní na e-inkovou kartičku
 • 31. 8. 2010 12:13

  Bennie
  :) vtipné, ale z odborného hlediska mimo

  přírodní zákony se patentovat nedají (ad Archimedes), viz § 3 zákona 527/1990 Sb.

  tzv. způsobové patenty neboli nové technické řešení starého problému jsou celkem běžné, v Americe je možné cokoliv :) http://mobil.idnes.cz/apple-ziskal-dva-vyznamne-patenty-rozjede-se-nova-vlna-zalob-p5k-/iphone.asp?c=A100818_143836_iphone_ada
 • 31. 8. 2010 12:34

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Jak říkám .. zkuste to ;)

  Já s E-inkem vymýšlel projekt na webový rezervační systém v linkové dopravě. Objednávání místenek se děje po netu přes speciální portál (které již existují) a rezervované místo se z řidičova terminálu přenáší (kabelově, bezdrátově nebo pomocí zářivkového datového přenosu) na E-ink labels nad sedadly. Vždy máte u každého místa v Buse (vlaku) informaci zda je obsazeno a dokonce kým je obsazeno. No na patenťák s tím nepůjdu :-) Lenost ..
 • 31. 8. 2010 11:18

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Nechci Vám kazit radost ale e-ink karty si už zřejmě patentoval někdo jiný. I když zkuste to. Třeba se pletu ;)

  Já to nedávno na patenťáku zkusil s pár vzorci ohledně vody co mi vytekla z přeplněné vany a vyhodili mě. Mleli něco vo ňakym Achrimédovi bo co :-))))