Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od Patrick Zandl - Na tenhle případ jsem viděl "bezpečnostní klobouky" -...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2010 10:04

  Patrick Zandl
  Na tenhle případ jsem viděl "bezpečnostní klobouky" - mají v sobě zdroj infračerveného světla (diodky), které pro většinu kamer přesvítí obličej, lidské oko ho ale neregistruje. Jsem zvědav, kdy se kvůli tomu začnou instalovat dvojice snímacích čipů nebo jaká přijde jiná ochrana proti tomu :)
 • 31. 8. 2010 9:08

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Hm .. Předně je třeba vyvrátit obavy ze zneužití dat na nosiči. Jak se píše v článku, elektronický průkaz totiž ponese jen jakýsi identifikační PIN sloužící na přístup do systému tj. k jasné identifikaci jeho nositele. Až v systému mohou být zneužita jeho data pokud tento systém nebude dostatečně zabezpečen. V článku se píše, že pokud bude průkaz jen k identifikaci vstupu do systému není nutné aby byl elektronický. Dá se na něj např. čárový kód nebo 2D. Může se snímat i písmo tj strojově čitelné údaje. No jo .. ale takový průkaz lze jednoduše okopírovat a pak se do systému přihlásí kdokoliv - jakýkoliv pirát. S rozluštěním kódu v kartě (např. platební) už to tak snadné nebude a el. průkaz lze tedy využít k různým věcem. Např. přístup k automatizovaným Czech pointům, k registraci u voleb atp. Já osobně elektronický průkaz považuji z technologického hlediska jako dobrý nápad. Je tu ale i druhá strana mince. Občanku totiž musíte mít jako občan stále u sebe. Elektronické chipy existují v mnoha provedeních a některé lze sledovat na dálku. Pokud tedy bude využita např. RFID UHF technologie pak Vás mohou sledovat na každém kroku (při průchodu branou v metru, na úřadě, v obchodě, pod mýtnou branou atp.). Ani Vás big brother nemusí chipovat. Odůvodní se to např. výhodami bezdotykové identifikace.
 • 31. 8. 2010 9:29

  tmp (neregistrovaný) 217.117.213.---
  Jen pro upřesnění
  povinnost mít občanský průkaz neznamená mít jej stále u sebe. Zadruhé máte povinnost prokázat totožnost, ne ukázat OP. Totožností jsou jméno a příjmení, datum narození a trvalý pobyt. V závislosti na tom, jak je závažný důvod zjišťování těchto údajů, provádí se kontrola a ověřování s určitou spolehlivostí. Totožnost se má za prokázanou, jsou-li všechny výše uvedené údaje spolehlivě zjištěny
  http://www.epravo.cz/top/clanky/obcansky-prukaz-a-prokazovani-totoznosti-32411.html

  ..to ovšem neznamená, že se to nedá v budoucnu změnit
 • 31. 8. 2010 9:40

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Ano máte pravdu a díky za upřesnění. Uvedenou úpravu jsem nyní viděl poprvé a vycházel jsem ze staré praxe. Tak uvidíme jestli to vydrží ;)
 • 31. 8. 2010 9:41

  leon (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Dálkovému snímání se dá předejít kovovým obalem. Stačí nosit doklady v kovové krabičce nebo si do pouzdra všít měděnou fólii.
 • 31. 8. 2010 9:51

  xpckar (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  RFID by měly mít jen určitý malý dosah, ale kromě toho tak jako tak půjdou odstínit. I např. pražská Opencard má dosah v cm, ale i to stačí na zneužití při přihlášení se někam, takže kromě toho jí stčíte do alobalu, a jaký byly metro, úřady, kšefty, a mýtný brány...
 • 31. 8. 2010 9:57

  Stínění (neregistrovaný) ---.24.broadband10.iol.cz
  Nemusí to být nutně měděná fólie stačí bohatě i alobal.
  Já si tímto způsobem odstiňuji Plzeňskou kartu aby nerušila mou JISku na bezkontaktních snímačích.
 • 31. 8. 2010 9:59

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Na podobný princip už přišli zloději v obchodech. Jde o obchody, kde si na zboží majitelé dali tzv. EAS tagy a u východu nainstalovali signalizační EAS bránu. Jednoduše když je na zboží hard tag nebo samolepka s imitací ČK strčí ho zloději do aluminiového obalu a brána ani nepípne. To si tvůrci podobných bezpečnostních systémů uvědomili a zareagovali. Do brány instalovali snímač kovových předmětů. Pokud tedy zloděj projde branou a má u sebe kovový obal brána vyšle na pager ostrahy signál a ostraha vystartuje. Snímač je nastaven na určitou min. velikost kovového předmětu a proto neupozorňuje na každou kovovou propisku. Podobně jako např. detekční brána na letišti.

  V námi zmiňovaném systému se jednoduše použije totéž. Na kovový obal může být upozorněna obsluha nebo i automatizovaný systém. Např. kamera po obdržení signálu provede zoom obličeje a z uložených biodat vyhodnotí identitu procházející osoby. Klidně lze systém kombinovat např. o detekci mobilů atp. Jooo Big Brother není žádný blbec :-))
 • 31. 8. 2010 10:26

  xpckar (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Mluvili jsme např. o metru, obchodech nebo mýtných branách (ne o přístupu do muničáku)... Tam jistě nemají přístup do jakýkoliv db "ksichtů" (v autě si stačí dát čepici), takže že identifikují odstiňovací objekt (stačí odstínění násobit, překrývat, nebo ho nosit každej, a jsou stejně tak v řiti) nám může bejt zatim u zadku.
 • 31. 8. 2010 10:57

  xpckar (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Ano, když se tu v ovčany změní i ostatní stále ještě občani. Pokud by se to mělo stát celosvětově, jedna velká totalita, tak protože se to logicky a neoddiskutovatelně dříve nebo později zhroutí samo do sebe, tak to bude v případě ještě nekolonializace jiných hvězdných soustav konec "nepovedený parodie rozumnýho živočicha jménem člověk", neboli konec lidstva. Ale což, v takovym případě bychom si to jedině zasloužili, už jenom proto, abychom touhle samozničující demencí nenakazili zbytek vesmíru...
 • 31. 8. 2010 11:58

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  A tak jsme se od elektronického dokladu dostali až k zániku lidstva :-))

  Tak trochu mi to připomíná Adamsova Stopaře .. takže malá variace ..

  Z Vogonského křižníku (pozemšťané pochopitelně nemohli tušit, že jde o nějaký vogonský křižník) se na povrch stadionu vysunul kovový válec s úzkým otvorem. V tom okamžiku z reproduktorů zazněl hlas: "Pozemšťané, přicházíme v míru .. zasuňte prosím do otvoru v terminálu jakýkoliv z Vašich identifikačních dokladů, a to za účelem ověření Vaší totožnosti". Petr Miller byl takový malý úředníček, který celý život dělal jen to co měl a nedělal si nikde problémy. Přes svůj malý vzrůst, subtilní zevnějšek a nijak výrazné rysy na sebe poutal pozornost zvýšenou aktivitou vždy když to bylo potřeba. Náš pan Miller tedy zvýšil svou aktivitu ihned po doznění Vogonského hlasu. Prostrkal se před jednu nejistou stařenku, obešel skupinu roztleskávaček a už stál u Vogonského terminálu. Z průhledné kapsičky vkusně našité na svém saku vyjmul identifikační průkaz a .. jak byl navyklý .. ZASUNUL.

  "Petr Miller, úředník ministerstva bezpečnostního dohledu, krevní skupina B-, identita pozemšťana porovnána a ověřena vůči centrální galaktické databází. Na základě usnesení Galaktické rady ze dne 15.12.2024 pozemského času bylo rozhodnuto o ELIMINACI planety Země z důvodu výstavby galaktického supermarketu. Vzhledem k faktu, že pozemšťané obdrželi s dostatečným předstihem datovou zprávu ve své galaktické datové schránce a vůči rozhodnutí se ve stanovené lhůtě neodvolali, dojde k výkonu rozhodnutí právě v této chvíli"

  Petr Miler stačil ještě na okamžik zapochybovat o přínosech jeho celoživotní aktivity a než se stačil dovlnit záhyb na minisukni jedné obzvláště pohledné roztleskávačky vytryskl z vogonského křižníku paprsek dematerializující energie ..
 • 31. 8. 2010 12:17

  xpckar (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  ... do tý doby se kromě ovcoidního, hloupoučkýho a jednoduchýho Millera a jeho klonů budou ostatní narůstajícímu zcela neúměrnýmu poměru svobody a bezpečnosti bránit všemi zákonnými prostředky, po všedních zákonných prostředcích na základě ústavy u Ústavního soudu, a pak tedy už v totalitě i nezákonnými prostředky.

  Pořád ale ještě občani nad ovčany a totalitníma snahama pár budoucích psychopatů, a vyhlazení přiměřenosti, rozumu, morálky a svobodnýho lidství můžou vyhrát.
 • 31. 8. 2010 12:28

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Doufám v totéž.

  Jen abychom se ale někdy při té obraně nebránili až moc a zbytečně. Ne každý pokrok je špatný a ne každá elektronická identifikace může vést k omezování naší svobody ;)
 • 31. 8. 2010 10:17

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  U HF technologie se pohybujeme někde kolem pár desítek cm. U UHF jde až o 5 metrů a snímání více tagů najednou. Jsou i nové technologie, které Vám umožní čtení i na větší vzdálenosti.

  Odstínit to jistě jde. Pro tyto případy se ale dá detekovat samotný odsťiňovací objekt a s využitím jiných technologií se pak provádí tzv. selektivní (doplňková) identifikace potenciálně rizikových objektů.
 • 31. 8. 2010 10:42

  Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
  Ale ano. Dnes Vás nikdo nebude brát u úst když si odstíníte el. občanku. Možná budou chtít abyste ji z kovového obalu vytáhl u muničáku nebo na úřadě. Když Vás budou chtít sledovat využijí mimo jiného třeba Váš mobil, použití platební karty nebo využijí kamerový policejní systém či jiné kamerové systémy např. v Metru. Jde o KOMBINOVANÉ metody sledování. Viděl jste včera na Primě záběry z kamer Metra podle kterých sledovali Vietnamce podezřelého z vraždy? Šlo o staré archivované záběry, které se zpřístupní pokud je potřeba. Měl si kluk dát na hlavu čepici. Burka by mu někde asi neprošla už dnes. Tu za chvíli zakážou v celé EU. Možná i respirační roušky, které brání kamerové identifikaci. Možná, že jednou přijde i doba, kdy budete muset být pro VŠUDYPŘÍTOMNÉ oko viditelný. Každá ztráta viditelnosti bude přenášena na ústředí jako bezpečnostní alert. Podobně jako je vysílán alert pokud si domácí vězeň odstíní náramek na noze. Zatím je to sci-fi a může nám to být u (_(_) ale kdo ví co jednou ... ;)