Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od anonym - V restauraci je zakázáno nalévání alkoholu mladistvým. Aby...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2010 10:19

  anonymní ---.net.upcbroadband.cz
  V restauraci je zakázáno nalévání alkoholu mladistvým. Aby toto mohli dodržet a nevystavovat se šikaně policie a jejím pravidelným akcím toto sledující, je potřeba, aby se mladě vyhlížející zákazníci prokázali OP s datem narození. Když to tam nebude, tak budou dělat jako co ?
  To samé trafiky a prodej cigaret. Pyrotechnika ...
 • 1. 9. 2010 8:26

  Petr (neregistrovaný) 212.11.119.---
  Povinnost prokázat věk je na kupujícím. Ať ten to udělá, jak chce. Řidičákem? Indexem? Rodným listem? Slevenkou na vlak? To je na něm...

  Klidně si založ firmu, která bude těmhle lidem prodávat "nalévací průkazy", na kterých bude jejich fotka a datum narození a tvoje parafa - a přesvědč hospodské, že tvé parafě můžou věřit...
 • 1. 9. 2010 10:17

  MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
  Dobrej nápad. Předpokládám, že se toho chytne nějakej velkej pivovar a bude k vydané pivence pro mládež (do kolika asi let se budu muset prokazovat?) přidávat jako reklamu 1 své pivo.
 • 1. 9. 2010 10:48

  Jean (neregistrovaný) ---.army.cz
  A. Tam ten datum narození bude. Já osobně bych na el. občance ponechal stávající údaje krom bydliště, expirace, kterou si ohlídá el.systém, Místa narození, Podpisu, údajů o rodinných příslušnících, stavu a RČ.

  B. Ten údaj tam nebude a pak je na provozovateli aby si pořídil nějaký terminál, ze kterého se dozví věk. Jde totiž o jeho klienty a je to v jeho zájmu. Nenalít znamená prodělat. Problém je aby mu někdo takový terminál zabezpečil tj. zajistil přístup k určitým údajům.

  Myslím, že za A: je správně

  Pokud bude občanka elektronická jde o skvělý způsob kontroly gamblerství. Zasunete kartu a podle věku popř. začlenění do určitého registru buď hrajete nebo nehrajete. Nemusí jít jen o věk. Můžete být třeba notorický hráč s dluhy v registru dlužníků a soud Vám může zakázat hraní. Pokud jste tedy na blacklistu v registru nezahrajete si. Leda by Vám někdo půjčil kartu .. to ale pak dost riskuje.
 • 1. 9. 2010 13:12

  MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
  Dobře tedy takovou průkazku neakceptují, ale pak mohou hostinští pouze věštit. Třeba by pro ně dodávající pivovar byl autoritou .-)

  Problém soukromé průkazky (třeba z pivovaru) je ale úplně stejný jako u hostinského. Ani oni neuvidí na novém OP nic než ID či serialnumber. A zeptat se registrů na osobní údaje občana by jim z principu nemělo jít. Jak to vyřeší banky? Až pak se budou řešit hostinští. Jinak ty banky lobují dokonce za staré dobré rodné číslo na OP!
 • 1. 9. 2010 11:39

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Není to až ta dobrý nápad.
  Padělání občanky je trestný čin se slušnou sazbou.
  Padělání soukromé průkazky je beztrestná legrace, která přímo vybízí k tomu to zkusit a dostat v hospodě pivo, nebo být odhalen a jít to zkusit do vedlejšího lokálu.
  Pokud se hostinský nechá podvést, tak v první řadě musí zaplatit pokutu za podání alkoholu mladistvému a potom teprve se může zkusit občanskoprávně soudit s tím mladistvým, že mu on způsobil škodu tím, že ho falešnou neoficiální průkazkou uvedl v omyl. Hostinští by byli sami proti sobě, kdyby akceptovali takové průkazy.
 • 31. 8. 2010 11:08

  MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
  To je jednoduché. Ověří si to přes datovou schránku. Každý hospodský si musí pro tento účel pořídit speciální certifikát pro komunikaci s e-govermentem a zaregistrovat se. A nebo mu postačí pro lustraci teenpuberťáka jen přihlásit se do ISDS s heslem...

  Mimochodem, dříve "průkazka na tramvaj" v Praze sloužila i jako prokázání věku dítěte ve vlaku. Nyní ale lze přečíst tento údaj jen elektronicky (aby nikdo nepovolaný se nedověděl věk). A zřejmě každý průvodčí ČD nemá na popce klíče ke čtení opencard. Nicméně inkarta ČD datum narození na potisku obsahuje spolu se jménem a fotkou a nevadí to (zatím).