Hlavní navigace

Nové top-level domény v zjednodušené a tradiční čínštině

29. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do top-level domén vedle dosud tradiční latinky už pronikla azbuka spolu s arabským písmem. Nyní přicházejí nové top-level domény v tradiční a zjednodušené čínštině. Novou top-level doménu .香港 má Hongkong, který dosud používal jako národní doménovou koncovku pouze .hk. Tchaj-van se po top-level doméně .tw dočkal nově koncovek .台灣 (v tradiční čínštině) a .台湾 (ve zjednodušené čínštině). Ošizena nezůstala ani Čína, která nově vedle .cn může používat domény prvního řádu .中國 (v tradiční čínštině) a …

Do top-level domén vedle dosud tradiční latinky už pronikla azbuka spolu s arabským písmem. Nyní přicházejí nové top-level domény v tradiční a zjednodušené čínštině. Novou top-level doménu .香港 má Hongkong, který dosud používal jako národní doménovou koncovku pouze .hk. Tchaj-van se po top-level doméně .tw dočkal nově koncovek .台灣 (v tradiční čínštině) a .台湾 (ve zjednodušené čínštině). Ošizena nezůstala ani Čína, která nově vedle .cn může používat domény prvního řádu .中國 (v tradiční čínštině) a .中国 (ve zjednodušené čínštině).

Bude zajímavé sledovat, jak se tyto země poperou se situací, kdy lze zapsat stejné slovo dvěma různými písmy. V rámci pracovní skupiny dnsext IETF je ve hře několik návrhů (BNAME, CNAME+DNAME a DNS Shadow), jak celou situaci řešit na technické úrovni a zatím není rozhodnuto, který z návrhů bude schválen. Zatím to vypadá, že minimálně CNNIC bude generovat zóny se stejným obsahem pro obě varianty písma, resp. dle současných pravidel registrace domény používajících čínské písmo mají vždy 2 – 3 varianty – tradiční, zjednodušenou a volitelně může obsahovat tvar používající obě písma současně, informuje Ondřej Surý na blogu CZ.NIC.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.