Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku O biomrkvi a omluvě aneb Proč bránit moderátora Petra Suchoně od anonym - Kde je problém? 1) Sledoval jsem rozhovory s panem...

 • 2. 11. 2020 20:58

  bez přezdívky

  Kde je problém?

  1) Sledoval jsem rozhovory s panem Kubkem na Reflexu a ČT24 a z 99,9% to byly rozhovory o covidu 19 a o zdravotnictví obecně. Pan Kubek vystupoval věcně a prezentoval fakta, statistická data a vědecké výzkumy ohledně šíření nákazy a přetížení zdravotnictví v NY a ČR. Tyto profesionálně vedené rozhovory se nijak netýkaly zemědělství ani maloobchodu. Ano, slyšel jsem na ČT24, jak se pan Kubek loučil po celodenním vysílání a nejspíš v ten moment vymyslel ono přirovnání o bio mrkvi - 2 slova a TV NOVA dokáže pohřbít celé jádro tématu. Vždyť je to jen takové klouzání po povrchu, jako kdyby pan Suchoň položil Pavlíně Kvapilové otázku, proč strkala své poprsí na obrazovku? Je to stejně hloupá ignorace podstaty věci. Pan Kubek byl jednoduše onou vyzobnutou otázkou z okraje kontextu zaskočen, kdo by nebyl?

  2) Nejhorší na tom je, že měl pan Kubek pravdu i v tom přirovnání. Já to přesně vidím, že moje máma v důchodu má 5 minut vedle domu 2 supermarkety a 1 hypermarket. V sobotu dopoledne zejí prázdnotou, žádné davy tam nejsou, přesto máma jela onu sobotu MHD přes půl Prahy, aby si nakoupila během pandemie farmářskou zeleninu někde na trhu v centru. Nakupovat na čerstvém vzduchu je možná zdravější, jenže trhů je málo, obvykle jsou na místech, kde lidé nezaparkují, trhovci jsou závislí na dojíždějících zákaznících, pro lidi z okolí se jim prodej nevyplatí. Vedle toho maloobchodní sít prodejen je velmi hustá a geograficky vhodně rozmístěna, čili z tohoto pohledu je bezpečnější nakupovat v době vrcholící pandemie v blízkosti bydliště a raději větší nákup jednou za delší dobu. Nejlepší je objednat si dovážku online. V daný okamžik bylo prokázáno 150 000 aktivně nakažených. Primula tyto počty odhadoval na 400 až 500 tisíc nepotvrzených nakažených.

  3) Odvolání moderátora je samozřejmě zvláštní, když kladené otázky nejspíš vymysleli jiní. Omluva asi také není na místě, k bulváru banalita, plytkost, lži a demagogie patří, ne? Přiznávám, že Novu nesleduji, nepatřím do její cílovky.

 • 3. 11. 2020 7:15

  Pamětník

  ad 2) : Chování Vaší matky-důchodkyně se můžete pokusit ovlivnit Vy sám, za to nikdo jiný nenese odpovědnost, když neporušila vládní opatření, která v té době platila. Netuším, ve které části Prahy bydlí, ale super/hypermarkety v mém okolí v sobotu určitě nezejí prázdnotou, naopak, fronty před pokladnami jsou delší, než ve všední den dopoledne. Nyní, při zákazu nedělního prodeje, je to ještě horší. My senioři možná máme smůlu v tom, že jen sami víme, která zelenina je ta pro nás akceptovatelná a její nákup na internetu, bez přímého výběru, je tudíž nepřijatelný. Také velký nákup na delší dobu nezaručí čerstvost zeleniny a vláda to považovala za důležité, když farmářským trhům udělila výjimku.

  To všechno je ale jen důsledek vládních opatření a jejich chaotických změn a výjimek. Nyní, když nefunguje trasování, je možné "chytit" Covid-19 v blízkém i vzdáleném obchodě. Pokud byste chtěl svojí matku ochránit před nutností dopravy MHD na nákupy, jistě byste jí dokázal odvézt autem na vhodné místo s minimálním rizikem nákazy, třeba i někam na venkovský trh, aby to nebylo na "nebezpečné" náplavce, nebo jí nákupy obstarat sám. ;-)

 • 3. 11. 2020 11:06

  Petr Faistauer

  Ad 2) musím se připojit k pamětníkovi. Vy klidně necháte matku jet v covidovém období MHD přes půl Prahy (nikoliv nezbytně) a ještě o tom tady stvoříte dlouhý komentář? Stačí, vaše volba, názor jsem si udělal...