Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Ondřej Koch (NTK): Chceme odstranit vendor lock-in a přejít na Linux a open source od Nalo - Neznáme přesnou konfiguraci, ale asi to bude i5-7500,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 8. 2018 8:27

  Nalo (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Neznáme přesnou konfiguraci, ale asi to bude i5-7500, 8 nebo 16 GB RAM a 256 GB SSD (ve vlastní konfiguraci bez webkamery a wifi). Museli vzít něco, co má Q chipset, aby to mohli spravovat na dálku. Velkoobchodní cena se pohybuje okolo 24k. Nevíme přesně, jakou mají nasmlouvanou záruku, ale u takových strojů se musí rozhodnout, jestli chtějí mít NBD nebo drží pár ks pro náhrady. Možná si prodloužili záruku na 5 let apod.

  Výkon se hodí - weby, více záložek apod. dokážou velmi rychle zahltit i poměrně běžný počítač v takové cenové relaci, takže určitě nekupovali nejlevnější celeron apod. (ani nemohli).

 • 14. 8. 2018 9:36

  bibri (neregistrovaný) 81.19.14.---

  Vzhledem k tomu, že v ceně je IPS monitor + periferie + určitě nějaký NBD, tak ani ne. Jestli to vydrží v tom veřejném provozu pět let, tak je to celkem dobrá cena.

 • 14. 8. 2018 22:39

  Tom (neregistrovaný) ---.nxiii.cc

  ano, podle všeho monitor, myš, klávesnice.

  Každopádně tvrdit, že cena je určitě předražená aniž bys vůbec tušil co za tu cenu dostali/koupili je už opravdu, ale opravdu hodně uhozený.

  Pokud jsi schopný bez problémů tohle nakupovat s 30 % slevou pro organizace/kni­hovny, měl bych pro tebe řadu zakázek, já toho nejsem schopný.

 • 14. 8. 2018 8:30

  patm (neregistrovaný) 185.57.228.---

  Vypadá to, že je to dobrá cena. Na Heureka.cz od 29 tis. s DPH. Takže si asi u Lenovo nasmlouvali úpravy HW a tím i ceny. HW mají podle rozhovoru např. bez wifi.

 • 19. 8. 2018 17:39

  frr

  U velkých výrobců pozoruji několik kategorií PC HW:
  1) počítače na práci
  2) počítače na doma
  3) počítače pro rozvojové trhy, ke kterým se značka ani oficiálně nehlásí na svém globálním webu. Často superlevný minitower, jenom na čele kosmeticky naleštěné logo, uvnitř nějaká noname OEM deska na které se šetřilo spíš víc než míň.

  ThinkCentre je zjevně all-in-one z kategorie "na práci". V kategorii "na doma" je IdeaCentre. Čili rozdíl asi jako mezi ThinkPad a IdeaPad.

  Jedno IdeaCentre jsem měl cca předloni rozebrané na stole. Intel CPU a samostatný GPU čip od AMD (s dedicated RAMkou a VRM). Pár měsíců po záruce to začlo padat do modré, a pokud modrá něco prozradila, tak mluvila o grafice. Otevřel jsem to, GPU VRM mi přišel trochu podměrečný, tak jsem v něm spekulativně vyměnil polymery na sekundáru a přidal jsem dva navíc. Taky jsem tuším nůžkama na plech trochu poladil pasivní ventilaci. Od té doby jede. Klika.

  Taky jsem měl tu čest, rozebrat jeden SoHo notebook od Dellu... po záruce ztratil schopnost projít POSTem. Přístup dovnitř vyloženě za trest, a stejně nakonec vada byla někde v motherboardu, řešení autorizovaným servisem asi 15 kKč za nový board... Prostě opět kandidát na prodlouženou záruku a NBD servis výměnou kus za kus.

  Zmíněný ThinkCentre používá integrovanou grafiku (IGP) v CPU Intel - za to u mě palec nahoru, s ohledem na životnost a spolehlivost. Prostě "stroj na práci" pro běžné kancelářské použití.

  Stroje "na práci" se obecně vyznačují menší mírou šetření na součástkách ovlivňujících spolehlivost, šikovnější mechanickou konstrukcí, menší mírou samoučelného pozlátka a asijských inovací.

  Pak je samozřejmě otázka, jestli koupit "all in one", nebo nějakou ATX skládačku + oddělený monitor. Pokud se koupí solidní "all in one" z kategorie "na práci", navíc s prodlouženou zárukou a nejlíp nějakým svižným servisem, tak to ve firmě/organizaci jistě dává smysl. U strojů "all in one" je servis vlastními silami vcelku otrava: všechno proprietární, hodně šroubků, přístup dovnitř jak k penězům. Pokud se provozem opotřebovává třeba displej (má stroj dotykáč?) tak by mohlo mít váhu, že k samostatnému ATX počítači se dá připojit libovolný monitor a dá se operativně vyměnit. Ale už to znamená řešit nějaké kabely navíc, kam s tou skříní (estetika pionýrských dob počítačových učeben v 90.letech) atd. ATX skládačky se snáz servisují vlastními silami (nebo najatou místní firmou) ale možná zrovna vlastní servis HW není ambicí týmu správců. Třeba já na ty doby rád vzpomínám, ale jsem v tomto ohledu konzerva, a dobrovolníků ochotných lézt po kolenou se šroubovákem už taky není tolik, co bývalo. A pokud by si správce-staromilec prosadil, pořídit skládačky a třeba postavit se k servisu vlastními silami, tak je otázka, jak dlouho na tom pracovním místě vydrží on, a jak často se mu třeba bude střídat vedení, měnit názor/koncepci... Stroje se zárukou 5 let, které "prostě fungují" (když se to povede) jsou méně problematické pro provozující organizaci a její uživatele/zákaz­níky.

  Další věc je, že "čím větší kšeft, tím větší průser" (pokud se něco). Pokud něčeho koupíte nebo dodáte 1 kus, a on se ukáže být vadným, řeší se standardní cestou reklamace jednoho kusu, omluvně na sebe pokrčíte rameny a jede se dál. Pokud se dodá 150 kusů, a vykazují systematickou vadu, nebo třeba nějaký okrajový ale otravný problém v ergonomii, to pak výrobce HW třeba těžko přimějete, aby se k problému postavil jako chlap. Přitom u kancelářského hardwaru není zrovna jednoduché, koupit třeba 10-20 ks na zkoušku, a za tři měsíce vzít zbytek, pokud se osvědčí. Chyba lávky - původní revize či model už není na trhu, musíte vzít novější revizi hardwaru nebo nový model. Takže to opatrné testování na omezeném počtu je znehodnoceno. (Delší produktovou životnost mívá PC HW do průmyslu, ale tato kategorie je zde irelevantní.) A nemusí být dobrý nápad, koupit hardware na základě akční slevy. Ta sleva nemusí být zrovna bezdůvodná. Naopak přesně v tomto ohledu dává velmi dobrý smysl, volit z nabídky hardwaru "na práci".

  A že koupit 150 ks zvoleného kancelářského modelu je obecně problém ve smyslu dodatelnosti, to je taky pravda. Opět mají výhodu velké značky.

  Čili stěžovat si "měli koupit za poloviční cenu (bez monitoru) ATX skládačku" mi přijde trochu povrchní.

  Palec nahoru za snahu prosazovat otevřená řešení založená na veřejných standardech, s interními doplňky od kterých mám svoje zdrojáky.

 • 14. 8. 2018 12:16

  mark151065 (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

  Jsem na tom stejně, od windows 8 které mne naprosto demotivovali pokračovat v používání tohoto OS jsem přešel na ubuntu v práci i doma, živím se jako vývojář web aplikací a doma bohatě stačí těch pár tisíc linuxových her co jsou na Steamu ... takže pohoda a po windows se nijak nestýská. Klape to jako hodinky.

 • 18. 8. 2018 14:38

  Tom (neregistrovaný) ---.nxiii.cc

  malé doplnění, řada lidí tady argumentuje cenami v běžných eshopech, ty ale za tu cenu často mají jen pár kusu a stovky mi jich nejsou schopní dodat. Již jsem takhle zkoušel obejít o trochu vyšší ceny z nabídky objednáním na Alze/czc, ale při větším množstvím ks mi akorát nabídli vyšší cenu nebo storno.

 • 19. 8. 2018 18:34

  bez přezdívky

  Doplním že u Lenova rozdílení produktů platí dvojnásob.

  Servis Thinkpadů se provádí ve střediscích v ČR
  Servis IdeaPadů a dalších nefiremních HW probíhá mimo ČR - vše se odváží
  Řady produktů od jedné firmy mohou mít tedy zcela oddělené podpůrné řetězce

 • 17. 8. 2018 14:51

  Trotlar (neregistrovaný) 2a00:ca8:a1f:----:----:----:----:----

  Chtěl bych vidět herní pc za 20 :-D

  Ta cena odpovídá kvalitě, NBD onsite záruce by Lenovo, hardwaru, prioritní podpoře...

 • 21. 8. 2018 7:53

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  To by mne opravdu zajimalo s kym jste jednal, nebot kazdy normalni prodejce je nadsen kdyz muze dodat desitky, stovky nebo dokonce tisice kusu cehokoli. Pochopitelne to muze par tydnu trvat, ale cena bude prakticky vzdy naopak nizsi, prave proto, ze objednavate velke mnoztvi totozneho HW.

 • 15. 8. 2018 9:20

  Chose Morales (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Tak šup šup konec diskusí, než zasáhne redakce a pěkně to tu pročeše. To by tak bylo aby se v diskusi otíral někdo o někoho na kom má reakce zájem. Prostě to stálo kolik stálo a jak je to doopravdy nemusí moc nikdo řešit.

  Stejně tak nezbývá než dotazovanému držet palce, otázka je kdy to očeše natolik že někomu šlápne na palec a celej experiment začne být v existenčním ohrožení. Tohle je ta páteř ICT kterou by měl stát aktivně zastřešovat (spoelčně ze školama tam je stanic taky mraky) a táhnout nad ním tu sw páteř pro easyinstalace. Jsou knihovny kde nejsou počítače žádne a nějaká light verze by tam udělala pořád dost parády.

 • 14. 8. 2018 11:10

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Apropos, pokud je soucasti monitor, tak ten stoji dalsi +- 3k, takze i tak jsme na max 18.

 • 14. 8. 2018 8:01

  Jan (neregistrovaný) ---.belohrad.bartanet.cz

  Chválím, sám používám linux trvale na desktopu přes 10 let a jsem spokojen. Zarazila mě jen ta cena za nové počítače, vychází to na 22 tisic bez DPH za jeden, není to přehnané?

 • 15. 8. 2018 10:23

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Je uplne jedno co za to dostali nebo koupili, bavime se o kancelarskem stroji, a pokud jej ja umim koupit o 1/3 levneji v beznem maloobchode, umi totez knihovna koupit za 1/2. Za 20-25k vcetne DPH si lide domu kupuji pocitace na hrani her. Pravda, je to uhozene (protoze takovy HW bude na samotne hranici pouzitelnosti), ale je to realita.

  A mimochodem, velmi dobre vime co si koupili, koupili si toto https://www.czc.cz/lenovo-thinkcentre-m910z-cerna/210424/produkt, takze se neni cemu divit, pokud nekdo porizuje podobne ptakoviny, ze to stoji co to stoji. Ta cena tomu presne odpovida -20% proti maloobchodni nabidce. A je to predrazene, nebot je to nesmyslny HW (ve skutecnosti je to NB integrovany do monitoru).

 • 14. 8. 2018 11:09

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Takovy desktop se ale kupuje (vcetne 5 let NBD) kolem 15kKc bez DPH (a to vcetne licence win). Za 22k bez dane mate v obdobne konfiguraci notebook.

  Zde priklad https://www.alza.cz/dell-vostro-3668-mt?dq=4945784 coz je cena pro koncoveho uzivatele a s temi 16GB to bude +- presne 15k bez dane. V cene bude zcela urcite 3 roky NBD, prodlouzeni na 5 bude stat neco mezi 300-500Kc. A pokud to kupujete jako organizace/verejna knihovna, jste schopen dostat bez problemu jeste 30% z ceny dolu. Takze se da s naprostou jistotou rici, ze pokud to je cena za jeden stroj, je to paradne predrazene.