Hlavní navigace

Panasonic TX-55AS800: skvělý obraz a zdvojené tunery

6. 8. 2014
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Panasonic
Nejvyšší řada Full HD televizorů se chlubí apartním podstavcem, certifikací THX, zdvojenými tunery a také šesti procesory. A ty jsou opravdu znát!

Šest procesorů dává televizoru neuvěřitelnou hbitost a tady na žádné čekání nenarazíte, resp. tak maximálně na čekání při připojování na internet. Obrazovka má certifikaci THX, automaticky se zobrazující informační pruh, což se naštěstí dá i vypnout, kalibraci ISFccc, Full HD kameru s rozpoznáním obličeje a mimo jiné také zdvojené tunery pro současné sledování pořadů nebo sledování jednoho tuneru a záznam z druhého, případně nahrávání z dvou kanálů. Jdou také využít pro funkci TV Anywhere, kdy se na jeden kanál díváte doma a na druhý přistupuje třeba váš syn z druhého konce republiky, kde je na prázdninách, nebo pro sdílení jednoho tuneru na televizoru v jiné místnosti či třeba na tabletu.

Jsme v nejvyšší Full HD třídě a tomu odpovídá nejen obraz, ale i design. Televizory můžete zakoupit v následujících úhlopříčkách: 119 cm (47"), 140 cm (55") a 152 cm (60"). Zapůjčena byla ta prostřední.
Autor: Panasonic

Jsme v nejvyšší Full HD třídě a tomu odpovídá nejen obraz, ale i design. Televizory můžete zakoupit v následujících úhlopříčkách: 119 cm (47"), 140 cm (55") a 152 cm (60"). Zapůjčena byla ta prostřední.

Kvalitní instalace

Softwarová instalace je jednoduchá a na DVB-T/T2 i rychlá (vybrat si můžete třeba jen DVB-T). Její součástí je tradičně výtečně udělané připojení k bezdrátové síti, přičemž zabudováno je i Wi-Fi „n“.

Nejvíce času budete věnovat podstavci. Ten je v přední části pevně připojen k panelu a montujete jen zadní, velmi těžkou a pomalu krychlovou část představující opěrku a stabilizaci panelu (to se určitě povedlo!). Obrazovka televizoru je pak vůči svislé rovině nakloněna o pár stupňů směrem vzad, takže je televizor vhodné postavit na nějakou nižší komodu, ale určitě ne na zem, nebo příliš nízko nad ni nebo naopak příliš vysoko. Pak jsou totiž potíže s pasivním 3D hodně citlivým na pohledové úhly. Pokud se teď ptáte, „jak televizor přidělám na stěnu?“ opravdu netuším. Ale zjišťuji to.

„Dálka“ má tentokráte už plnou velikost a výborně rozložená i čitelná tlačítka s možností podsvícení.
Autor: Bohumil Herwig

„Dálka“ má tentokráte už plnou velikost a výborně rozložená i čitelná tlačítka s možností podsvícení.

Letos upravené menu nejspíše není o zvyku

Je ve skutečnosti komplikovanější a podstatně více se v něm „nacvakáte“. O něm jsem se ale už v poslední době zmiňoval několikrát; více viz zde u Panasonic TX-47AS740E.  Zbytek ovládání je však stále na úrovni. Dálkový ovladač je podsvícený a má tentokráte plnou velikost, tedy stejnou jako loni. Rozložení je výtečné, stejně jako čitelnost tlačítek, která jsou navíc přece jen výraznější, než u menších ovladačů nižších řad. A na to se zvyká opravdu dobře.

Kdyby vše nekomplikovalo inovované menu nastavení, které už snad opravdu není o zvyku, ale poměrně dost mění práci s menu na druhé úrovni, bylo vše tradičně vynikající.
Změna je – jak vidno – bohužel jako již tradičně změnou k horšímu. Naštěstí to výrobce nezavedl u všech letošních modelů, takže to vypadá, že si spíše testuje trh.

EPG je na velké obrazovce výborně viditelné. Tady ani nevadí, že nápověda zabírá tolik místa.Jak ale vidíte, stále je tu jen sedm stanic.
Autor: Bohumil Herwig

EPG je na velké obrazovce výborně viditelné. Tady ani nevadí, že nápověda zabírá tolik místa. Jak ale vidíte, stále je tu jen sedm stanic.

Klasické osmidenní EPG

I přes značné rozměry televizoru je EPG stejné jako jinde a stále nabízí pořady pouze pro sedm stanic. V druhém, svislém náhledu pak pro jednu stanici na asi 4,5 hodiny dopředu.

Po EPG se můžete pohybovat jak chcete, dokud na stanici neodmáčknete OK. Pak se nejen změní náhled v levém horním rohu, ale také se pro daný multiplex začnou stahovat nabídka. Takto se ale všechny televizory Panasoniku pro rok 2014 nechovají a některé to dělají až po vstupu na kanál a opuštění EPG jako takového. Možná to souvisí i s experimentem s pozměněným ovládáním u některých přístrojů vyšších tříd.

Na pořad se můžete nechat i upozornit, ale televizor to v pohotovostním režimu nedá nijak najevo, takže je funkce použitelná jen omezeně.

Můžete si vybrat takovou Domácí obrazovku na které budete vidět stanice z druhého (druhých) tunerů. Můžete se pak mezi nimi i přepínat, nebo v jiné části menu zvolit náhled na polovinu obrazovky pro každý kanál.
Autor: Bohumil Herwig

Můžete si vybrat takovou Domácí obrazovku na které budete vidět stanice z druhého (druhých) tunerů. Můžete se pak mezi nimi i přepínat, nebo v jiné části menu zvolit náhled na polovinu obrazovky pro každý kanál.

Solidní web, výborné chytré funkce, ale…

Tento televizor se jako první řada bráno od spodu, chlubí tzv. informační lištou zobrazující se ve spodní části. Stačí kolem něj projít a uvidíte čas či třeba počasí pro nastavené místo. Nastavit se dá citlivost snímacího senzoru a lišta se také dá i vypnout. Naštěstí!

Nejen že v zapnutém stavu má televizor v pohotovostním režimu vyšší spotřebu, protože vlastně v klasickém pohotovostním režimu být nemůže, ale to není důležité. Lišta je totiž spíše za trest. Nejhorší je, pokud v místnosti s televizorem zároveň spíte. Někdy se stačilo jen trochu více otočit na posteli naproti televizoru a už se ozval zvuk a naběhla obrazovka s lištou.

Jako pokus je to zajímavé, ale myslím že to není funkce, která by se majitelům televizorů líbila, natož aby u nich hrála prim.

Ze začátku testu nebyl k dispozici widget Prima Play, ale v průběhu došlo k aktualizaci firmwaru a najednou se dal stáhnout. Následně fungoval stejně jako na jiných televizorech Panasonic, tedy velice primitivně, nicméně překvapil, jak dobře nahrávky z archivu podává. Možnosti například ve vyhledávání jsou ovšem při srovnání s HbbTV České televize o třídu nižší. Vlastně nebyly žádné!

Další chytré funkce jsem vyzkoušel jinde a najdete je například v testu televizoru Panasonic TX-47AS740E.

I zde jsem navíc narazil na problém s vyhledáváním na Youtube, a to je to ALE.

Jak vidíte, menu nastavení je na druhé úrovni předělané a průběžné. Pokud tedy například potřebujete z menu „Časovač“ do menu „Nastavení“ nemusíte se vracet na první úroveň (menu vlevo). Platíte za to ale ztrátou možnosti kolovat v nabídkách druhé úrovně a pro mě je to příliš vysoká cena.
Autor: Bohumil Herwig

Jak vidíte, menu nastavení je na druhé úrovni předělané a průběžné. Pokud tedy například potřebujete z menu „Časovač“ do menu „Nastavení“ nemusíte se vracet na první úroveň (menu vlevo). Platíte za to ale ztrátou možnosti kolovat v nabídkách druhé úrovně a pro mě je to příliš vysoká cena.

Bez automatické změny poměru stran

Televizor neumí automaticky měnit poměr stran podle příchozího pořadu a režim „Automaticky“ je tady jen pro ozdobu. Po pravdě nerozumím tomu, proč tu je, protože obraz pouze roztáhne na panel a když má pořad formát 4:3, roztáhne ho taktéž ale progresivně, tj. u středu méně a u okrajů více. Nastavení 4:3 se pak dotkne všech kanálů stejně, jako ostatní volby.

Přednastavených obrazových režimů je spousta, protože jsme v nejvyšší třídě, kde je k dispozici i kalibrace i certifikace pro kinorežim THX. Celkem je jich tu devět, z toho čtyři pro kino, včetně dvou THX.

Upravit si je můžete bohatě, o čemž se myslím nemá ani cenu rozepisovat, protože vedle kalibrace je tu i možnost detailně ovlivnit šest barev. Důležité ale je, že se kdykoli můžete vrátit k továrnímu nastavení bez reinstalace televizoru, takže experimentům se meze nekladou.

Zvuk je přednastaven do čtyř režimů, ovlivnit můžete výšky a basy (ty jdou i jednou volbou ještě zvýraznit) nebo v režimu „Uživatel“ můžete sáhnout po osmipásmovém ekvalizéru. Nechybí ale ani například nastavení vzdálenosti reproduktorů od stěny.

V menu části TV Anywhere sice tuto funkci nastavíte, ale následně zjistíte, že musíte být přihlášení k serveru výrobce, a to se mi z Česka stále nedaří (je to prý v řešení).
Autor: Bohumil Herwig

V menu části TV Anywhere sice tuto funkci nastavíte, ale následně zjistíte, že musíte být přihlášení k serveru výrobce, a to se mi z Česka stále nedaří (je to prý v řešení).

Slušná spotřeba, slabší pohotovostní režim

Televizor má v základním režimu nastaven obrazový režim Normal, „Živá barva“ je zapnuta, adaptivní řízení podsvícení také. Úsporné režimy si můžete vcelku libovolně upravit, volby jsou však rozptýleny v menu.

Na ČT24 (DVB-T) si televizor po hodině provozu vzal 122 wattů (48–170 W) jakmile jsem mu vypnul panel a nechal puštěný pouze zvuk, což se dělá přes položku v menu třetí úrovně poněkud složitě, dostal jsem se na solidních 32 wattů.

Oficiální spotřeba je u tohoto 150centimetrového přístroje udávána na 106 W, pohotovostní režim < 0,2 W a roční spotřeba při průměrných 4 hodinách sledování denně na 147 kWh. Televizor je tak zařazen do třídy energetické účinnosti A.

Jak vidíte, spotřeba je solidní, pouze pohotovostní režim by mohl být lepší, což letos pozoruji u všech výrobců. Tady ho nezlepšíte ani elektronickým tlačítkem pro vypnutí…

Ani tomuto Panasoniku nechybí kvalitní podpora DLNA s výbornými externími titulky ostře kontrastující s problémy při promítání filmů přes rozhraní USB.
Autor: Bohumil Herwig

Ani tomuto Panasoniku nechybí kvalitní podpora DLNA s výbornými externími titulky ostře kontrastující s problémy při promítání filmů přes rozhraní USB.

Průměrná kompatibilita, slabé titulky

Souborový manažer se nijak neliší od ostatních televizorů letošní řady, což znamená, že má celou řadu problémů a manažeru pro DLNA nesahá ani po kotníky. Nerozumí si také se souborovým formátem NTFS, ve kterém mám naformátován můj standardní testovací disk Freecom Mobile Drive Sq TV, 1 TB.

Ve fotografiích tak nevidíte celý název souboru, ani koncovku (pokud celek není pod 25 znaků) a z neznámých důvodů televizor nepřečetl většinu testovacích snímků v JPG. Bez problémů však zvládal 3D snímky ve formátu MPO a díky náklonu obrazovky byly i dobře viditelné. Kvůli pasivnímu 3D si ale i musíte dávat pozor na úhel, v němž před panelem sedíte, protože tady velice snadno přijdete o solidní zobrazení prostorového efektu.

V hudbě má manažer opět potíže se jmény souborů delšími než nějakých deset znaků. Kompatibilita byla ale bez potíží a vedle mého oblíbeného formátu FLAC, který se jako vždy u Panasoniku přehrával perfektně, je tu mj. i podpora MP3, WMA či WAV.

Zatímco u 3D fotografií se při televizoru umístěném na podlaze dalo pohodlně sedět na pohovce, u 3D videí už nikoli a tady je pasivní systém hodně citlivý na úhel pohledu.

U filmů musíte externí titulky prakticky neustále zapínat a když náhodou ne, bude nejspíše zapotřebí zvolit alespoň znakovou sadu. To platí jak o XviD či X.264, tak o MKV (L4.0, L4.1). Přehrávání je ale precizní, ať už jsem sáhl po WMV HD (Full HD), či nízkém rozlišení třeba u kodeku X.264 a souboru velkém (při 45 min.) 250 MB. Problémem není ani přehrávání čistého MP4 (s MP4 Visual si ale neporadí), Full HD AVCHD nebo obyčejného AVC. Televizor ovšem nezvládl profesionální nahrávku BDAV ve Full HD s 28 Mb/s s koncovkou M2TS (H.264) a také applovské MOV, které se ani nenabídlo k přehrání. Připomínám, že Panasonic svého času (a dosti dlouho) vyráběl fotoaparáty, které do něj natáčely.

Co se týče DLNA, jeho souborový manažer je perfektní stejně, jako zobrazování externích titulků, které se přiřazují automaticky a není třeba nic zapínat. Někdy ale může plést to, že se u souborů, které není schopen přehrát, občas zobrazí miniaturu náhledu. Narazil jsem i na to, že mi jednou odmítl přehrát externí titulky u MKV 4.1, u 4.0 bylo vše v pořádku.

Detail přední části podstavce. Zadní představuje bytelná opěrka v podobě pomalu krychle.
Autor: Panasonic

Detail přední části podstavce. Zadní představuje bytelná opěrka v podobě pomalu krychle.

Výborný obraz…

Obrazově je televizor skutečně na výši, a tady si člověk přece jen spraví oko! Je zřejmé, že na mizerných obrazových materiálech sice může dělat co umí, ale podání je takové jaké je, protože kde nic není…

HD má nečekanou hloubku, na kterou někdy narazíte i u nízkého rozlišení, převod je opravdu výborný!

Multimédia jsou ovšem klasická a zvláště externí titulky budou pro lidi se slabším zrakem pomalu „nekoukatelné“. Tady je daleko lepší volbou externí přehrávač nebo alespoň DLNA. To ovšem vyžaduje mít rychlejší síť a ideálně vše napojené přes „drát“.

Líbila se mi podpora dts a také to, že si televizor stále snaží zachovávat přirozené (či alespoň přirozenější) barvy. Obrazové režimy jsou solidně odlišeny i nastaveny, ale v mém případě jsem úpravě neodolal. Narazil jsem také na zajímavou věc – obrazové režimy pro THX nabízely na pochopitelně témže panelu, znatelně větší obraz než režimy ostatní. Prostě z dané scény bylo vidět více, což si tak nějak neumím vysvětlit.

Zvukově je však na tom televizor i přes zabudovaný subwoofer výrazně hůře než Panasonic TX-42AS650E (test zde) či TX-47AS740E (test zde), a to je přece jen trochu zvláštní. AS800 zní povětšinou tak nějak hluše. Jinak je televizor jedním slovem výborný. Co se týče upraveného menu, je sice efektnější, ale co do ovládání podle mého názoru horší než dříve a po několika zkoušených televizorech to už myslím mohu říci.

Dálkový ovladač je sice podsvícený, ale zřetelně mu chybí nejen tlačítko pro eko režimy, které stále nejsou sdružené pod jednu volbu, takže například i prosté vypnutí obrazovky představuje martyrium, ale také zřetelně chybí tlačítko pro dvoutunerový náhled a přepnutí mezi nimi. Pokud chcete vědět, zda už na jiném kanále, třebas i satelitním, běží pořad, na který čekáte, musíte na to jít buď složitě přes menu, nebo jednodušeji přes tlačítko Apps a volbu příslušné aplikace.

Jak vidíte, některé věci jsou tu komplikované, či horší, ale jinak prakticky všude spokojenost!

MMF24

Hodnocení

pro: výtečný obraz a resamplování i z méně kvalitních zdrojů, dobrý režim pro dva tunery, solidně se chovající chytré funkce, pro někoho i widget s Prima Play, svižné ovládání, ale…
proti: … se zádrhely, jen průměrný, či spíše na danou třídu podprůměrný zvuk, pohyb v menu nastavení je někdy poněkud zapeklitý, chybí rozumnější přístup ke zdvojeným tunerům.

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • natáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)
  • záruka: 24 měsíců

Myslíte si že zdvojené tunery mají smysl?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).