Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Philips 241P6VPJKEB: příjemně matné Ultra HD s výborným resamplováním od Pamětník - Nemám příležitost, jako recenzent, na vlastní oči porovnat...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 1. 2016 8:45

  Pamětník

  Nemám příležitost, jako recenzent, na vlastní oči porovnat zrakový dojem z rozdílu mezi monitorem Full HD a Ultra HD o stejné úhlopříčce. Sám používám doma Full HD monitor 24' k NB s obrazovým výstupem 1920x1080 a jsem s ním opticky spokojen. Je ale pravdou, že v této sestavě na filmy nekoukám, to si nechávám na větší Full HD TV, kde mi vyhovuje i větší pozorovací vzdálenost, při které si mohu udělat větší pohodlí a nemusím sedět na židli blízko před relativně malým monitorem.

  Trochu nerozumím výtce k provedení nohy monitoru a postupu při jeho přetáčení. Zde přece platí zákony geometrie a otáčení čistě přes úhlopříčku by nutně vyžadovalo větší prostor. Proto nutnost naklopení považuji za přijatelný kompromis k tomu, aby při horizontální poloze vršek nohy nepřečníval nad monitorem ještě více. Dále je málo pravděpodobné, že uživatel denně několikrát mění orientaci monitoru, aby bylo pro něj nepříjemností, že nelze otáčet monitor jediným pohybem.

 • 27. 1. 2016 9:31

  bez přezdívky

  to by mne také zajímalo, mám doma 24" s rozlišením 1920x1200 a nemám pocit, že by to chtělo jemnější obraz. Jestli půjdu do 4K, budu hledat mezi cca 30" monitory.
  Ale asi je to o kvalitě zraku a vzdálenosti od nosu ...

 • 27. 1. 2016 10:12

  bez přezdívky

  Ad výtka k přetáčení: To byl spíše jen povzdech, proč se to nedá vyřešit jinak. Je mi jasné, že při dané velikosti úhlopříčky by noha vyčnívala ještě o kousek výše. Ale vzhledem k tomu, že stejně vyčnívá, by to myslím nakonec bylo jedno.
  Já na to při otáčení prostě pořád zapomínám....

 • 27. 1. 2016 10:16

  bez přezdívky

  Vzdálenost od nosu... Taky myslím!
  Já bych prostě na 30 palcích pracovat nemohl, tedy psát, dělat tabulky, redigovat apod. Pro mě je hraničních nějakých 20, 25 palců. Lámání časopisu, návrh stavby, či střih videa to už je o něčem jiném. Ale v podstatě kancelářská práce...

 • 28. 1. 2016 7:18

  Jiří Macich ml.

  ... chce IMHO pouze správné návyky, nastavení :-)

  Když jsem kdysi přecházel na FullHD monitor, taky jsem nevěřil, že na tom lze pracovat, ovšem po nějaké době jsem si zvykl. Časem mi ovšem pracovní prostor přestal stačit.

  Sice používám tři monitory současně (+ virtuální plochy), ovšem to je pořád něco jiného než jedna velká zobrazovací plocha. Inu, šel jsem tedy několik let nazpět do mého prvního hi-res displeje. Ještě to nebyly 4K, ale již víc než FullHD (přesně už nevím) a osvědčilo se mi to.

  Letos jsem si pořídil 35" zakřivený displej s už poctivým 4K. Z hlediska pracovního prostoru je to jako přestěhovat se ze sklepní kóje do kanceláře generálního ředitele :-) Zakřivení výrazně zvedlo ergonomii. Nemusím sedět „metry“ od monitoru, abych viděl periferně do všech koutů a neukrotil si krk.

  Samozřejmě, že někdy je rozlišení vážně příliš jemné (hlavně na tabulky), ovšem když systém a ovladače umí dynamicky a automaticky upravovat „virtuální DPI“ pro konkrétní okna (aplikace), není to problém.

  Hodně šikovnou funkcí driverů je také volitelné potemnění všech oken krom toho právě aktivního - když se potřebuji soustředit na jedno okno a maximalizace při tom rozlišení a úhlopříčce není již pro mnoho aktivit vůbec ergonomická.

  Čili: je to skok, ovšem po „troše“ zkoumání a zvykání přechod na 4K (zakřivených 35") hodnotím jedině pozitivně.

  Hned bych vyměnil i dva sekundární FullHD displeje, ale tři 4K displeje by už grafika neutáhla, takže nejdřív budu muset investovat tímto směrem. Již teď jsem kvůli 4K displeji musel obětovat připojení televizoru :-(

 • 28. 1. 2016 8:48

  Pamětník

  Chvilku jsem se nad komentářem Jirky zamyslel. Je asi opravdu mladý, když si to dá i do nicku ;-) , ale spíše ho lituji, než obdivuji, jak se obětuje svému zaměstnání. Smysluplně pracovat na 3 monitorech + virtuálních plochách, to musí být záběr. Sice ani nenaznačil ergonometrii umístění jeho tří monitorů, ale asi to nebylo ideální, když se musel dívat z "metrů", aby to zorný úhel jeho očí obsáhl. Jaká byla hypotetická úhlopříčka jeho soustavy, jaká byla celková plocha jeho 3 dřívějších obrazovek? Není plocha toho 35" zázraku vlastně menší a podstatně drobnější rozlišení nenamáhá oči i mozek víc, než stará sestava? Nevím, nemohu srovnat, posoudit, ale k tomuto zamyšlení mě to přivedlo. Co mne ale na závěru jeho úvah překvapilo? Že najednou by opět využil tři 4K displeje! Co by se tedy na jeho původní, "sklepní" sestavě změnilo, kromě samotného rozlišení? To by si tentokrát krk neukroutil? A vešlo by se to všechno do "ředitelské kanceláře"? Neberu Jirkovi jeho nadšení a pravděpodobnou spokojenost s Ultra HD, ale s "obyčejným" televizorem, který se zatím musí většinově spokojit s SD a HD zdroji, bych jeho nadšený komentář nespojoval. :-D

 • 28. 1. 2016 12:40

  Jiří Macich ml.

  Nevím, nemohu srovnat, posoudit, ale k tomuto zamyšlení mě to přivedlo

  Chápu, že se to celé může jevit obskurně, ovšem jsem po všech stránkách (vč. ergonomie a efektivity) spokojen, což je snad to hlavní. Nikomu svoje nadšení do hi-res monitorů nevnucuji. Nemám k tomu důvod ...

  Neberu Jirkovi jeho nadšení a pravděpodobnou spokojenost s Ultra HD, ale s "obyčejným" televizorem, který se zatím musí většinově spokojit s SD a HD zdroji, bych jeho nadšený komentář nespojoval. :-D

  Asi tak. U televize naopak do Ultra HD nijak hrr nejsem, protože chybí obsah a přepočítaný obsah má do nativního pořád daleko. 4K televizor doma mám, ale primární FullHD televizor jím v dohledné době vyměnit neplánuji. Je to taky o technologie displeje, což je ale zase jiné téma.

 • 1. 2. 2016 23:30

  Vladimír Adámek

  Vidíte a já považuji za další krok Ultra HD 126cm. Možná 130cm, člověk to bude muset mít trošku dál od sebe.