Hlavní navigace

Počet schválených top-level domén nevyužívající latinku roste

Jiří Macich ml.

Organizace ICANN posvětila další skupinu domén první úrovně, které nepoužívají do nedávna tradiční latinku. Nové národní doménové koncovky budou moci využívat zájemci z Tuniska, Thajska, Tchaj-vanu, Srí Lanky, Kataru, Palestiny, Hong Kong a Číny. Již dříve organizace ICANN schválila nové domény prvního řádu pro Rusko, Egypt, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii. Kromě latinky se tak u doménových koncovek budou v brzkém budoucnu uživatele Internetu setkávat s azbukou, arabským písmem nebo…

Organizace ICANN posvětila další skupinu domén první úrovně, které nepoužívají do nedávna tradiční latinku. Nové národní doménové koncovky budou moci využívat zájemci z Tuniska, Thajska, Tchaj-vanu, Srí Lanky, Kataru, Palestiny, Hong Kong a Číny. Již dříve organizace ICANN schválila nové domény prvního řádu pro Rusko, Egypt, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii. Kromě latinky se tak u doménových koncovek budou v brzkém budoucnu uživatele Internetu setkávat s azbukou, arabským písmem nebo čínskými znaky.

Zajímavostí je, že Čína a Hongkong chtějí vlastně dvě IDN top-level domény. Jednu se znaky v tradiční čínštině a jednu se znaky ve zjednodušené čínštině. Proto tyto žádosti čeká další kolo schvalování. Tito správci budou muset prokázat, že provoz těchto domén bude synchronizován, že jejich provozem nevzniknou žádné duality a tedy, že nedojde k matení uživatelů. Tento proces ještě není zcela vyjasněn, takže uvidíme, jak to celé nakonec dopadne, vysvětluje Ondřej Filip na blogu CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
31. 3. 2010 7:43
Petr (neregistrovaný)
Přesně tak. Stejně jako by pak měl být "legální znak" třeba i vykřičník, otazník nebo mezera ;-)
30. 3. 2010 14:08
Marek Chlup (neregistrovaný)
Částečně chápu u některých národů proč chtějí takové změny. Ovšem pokud v úvaze budu dál pokračovat, tak mne napadá zda někdy nebude podniknut i útok na "tečku", která v názvech slouží jako oddělovač:-) Nebo všechny národy mají ve svých znakových sadách i tečku?