Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Polemika: jsou datové schránky drahá zbytečnost? od imi - Nejde o konkrétní implementace, jde o to, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 10. 2009 9:42

  imi (neregistrovaný) ---.accpr.cz
  Nejde o konkrétní implementace, jde o to, že (i před dvěma roky) byly k dispozici technologie, umožňující zabezpečenou komunikaci, v tomhle smyslu má článek pravdu. Na druhou stranu: uvědomme si, že při komunikaci se státními orgány může jít o miliardové hodnoty (privatizace, soudní spory) a že vykuků, kteří by tvrdili, že "Ono mi to nedošlo, protože počítače jsou rozbitý" nebo "Sežrala mi to kočka" se najde větší než malé množství. Takže na jednu stranu se státu nedivím, že tu věc chtěl mít co nejodolnější, na druhou stranu mi je líto, že to nejsou otevřené technologie, že nevím, co se stane, pokud Software602 zkrachuje, že to nefunguje na mobilu, prostě že to neumí spoustu věcí, ketré by to umět mohlo.
  Mimochodem: zprovozňoval jsem teď DS na bytovém družstvu. Podle návodu to šlo hladce, za deset minut všechno fungovalo a rozhraní je IMHO příjemné, přehledné a logické. I když .. třeba hledání v adresáři úřadů není nijak komfotrní :-(
 • 14. 10. 2009 10:24

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
  Ale v čem se vlastně vymýšlí kolo? Zabezpečené je to jako 90% internetového bankovnictví (https, jméno+heslo nebo certifikát). Na implementaci serveru sice nic standardního není a zohledňuje to aspekty komunikace s úřady a vlastní implementaci serveru mají i banky. Takže i to že mají svůj vlastní server je standardní a ne vymýšlení kola. Problém je implementace klienta, který vyžaduje plugin, který sice zohledňuje některá specifika systému ale není nezbytné, aby byl použit pro všechno. Navíc existuje api, pro které není 602xml vůbec potřeba. Naprostý průser je legislativa a způsob zavádění, kdy došlo k legislativním změnám s technickými důsledky 14 dní před spuštěním ostrého provozu, kterým je 1.7. a ne 1.11., jak tvrdí reklama pošty a systém se defakto dolaďuje za ostrého provozu. Navíc to běží v ostrém provozu, aniž by bylo vše jasné a dořešené, viz články pana Peterky. Do systému jsou zapojeni občané a povinně firmy, aniž by to bylo na úřadech vůbec dořešeno. Jenže tyhle hlavní průsery jsou nezávislé na technickém řešení elektronické komunikace mezi občanem a státní správou a nastaly by při jakémkoli zvoleném způsobu komunikace. A ani posílání koruny by to nezachránilo. Podobně jako nejdřív platil zákon o elektronickém podpisu a pak se čekalo na prováděcí vyhlášky, které byly k praktickému použití nutné. A to ZoEP využívá výhradně standardní technologie.
 • 14. 10. 2009 11:14

  Jiří Donát
  Na druhou stranu: uvědomme si, že při komunikaci se státními orgány může jít o miliardové hodnoty (privatizace, soudní spory) a že vykuků, kteří by tvrdili, že "Ono mi to nedošlo, protože počítače jsou rozbitý" nebo "Sežrala mi to kočka" se najde větší než malé množství.
  Jak už tady několikrát psal pan Peterka, systém datových schránek není doladěný a de facto se dolaďuje za provozu. Hrozí přinejmenším dvě věci:
   Někdo se do systému "nabourá" a zveřejní na internetu obsah pár datových schránek, či odešle pár "zabezpečených" mailů.
   Systém bude nějakou dobu nedostupný.
  Jakákoliv z těchto alternativ může být pro stát velmi drahá, a to právě z důvodů, o kterých hovoříte. Dokonce se obávám (ale to je pouze můj názor), že provozováním vlastního nedotaženého systému stát riskuje více, než kdyby používal vyzkoušená řešení třetích stran.
 • 14. 10. 2009 16:48

  icu (neregistrovaný) ---.kaist.ac.kr
  To já taková řešení znám (ČR není rozhodně první zemí na světě, která to řeší), ale bylo by nutné nejdřív změnit české zákony. A to je kámen úrazu, dokud Sněmovna bude obsazovaná dnešním stylem. Považuju za zázrak, že se podařilo prosadit.
 • 14. 10. 2009 11:22

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
  .. , než kdyby používal vyzkoušená řešení třetích stran.

  Mohl byste nás s nějakým vyzkoušeným řešením třetích stran, které řeší celou problematiku, je hotové a funguje seznámit? Pokud za řešení nepovažujete to, že má baba na úřadě a Franta Novák email na freemailu a po každém emailu běží na poštu a navzájem si posílají korunu. A po každém emailu co zablokoval spamfiltr, nebo nějaký poštovní server po cestě zdržel, si to jde Franta vyřídit osobně na úřad, aby se dohodli, jak to vlastně bylo a že opravdu nic nedostal.