Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Polemika: jsou datové schránky drahá zbytečnost? od icu - Stát, pokud posílá nějakou úřední písemnost (lhostejno, jestli...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 10. 2009 7:36

  icu (neregistrovaný) ---.kaist.ac.kr
  Stát, pokud posílá nějakou úřední písemnost (lhostejno, jestli papírovou, nebo elektronickou), musí zvolit takovou cestu, aby dokument šel po jasně definované trase a stát měl informaci, kde a v jakém stavu se zásilka nachází. Proto finančák musí poslat platový výměr na 0,-Kč doporučeně a s doručenkou (a platit za to 47 Kč). Email - bohužel - takový komfort nenabízí a s onou fikcí doručení to také není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Jistě, šel by změnit zákon...

  Stát tedy musel najít jiné řešení a musel ho najít rychle. Dovedu si představit řešení jiné (postavené na technologiích používaných velkými freemaily), ale nejsem si jist, jestli toto řešení bylo před dvěma lety k dispozici. A to za situace, kdy najít ve veřejné správě člověka, který opravdu IT rozumí (a nevyvede ho z míry každý druhořadý konzultant, který zvládá tak přechody v Powerpointu) je dost obtížné (stát prostě nemá tabulky na to, aby ty lidi zaplatil a udržel).

  Že toho dodavatelé IT do veřejných institucí využívají, kudy chodí, to je pochopitelné.
 • 14. 10. 2009 10:40

  icu (neregistrovaný) ---.kaist.ac.kr
  Stát také potřebuje prokázat, že zásilku opravdu doručil v souladu se zákonem a v případě problému také, kdy byla zásilka doručena, případně zjistit, kde se zasekla.

  Také není 2x šťastné, aby se úřední zásilky pohybovaly tak, jak IP pakety zrovna napadne.

  Že celý systém doručování písemností (opět, digitálních i papírových) je na hlavu postavený, to je jasné. Není ale možné navrhnout a používat systém, který odporuje zákonům. Chtít po Sněmovně, aby problémy věcně řešila, sice můžeme, ale už to hezkých pár let nedělá. Hold, stávající DS vycházejí z aktuálních zákonů, politického zadání (musí se to stihnout do voleb) a nabídek, které byly v r. 2007 na stole. A že stát neumí zaplatit lidi, kteří by IT politiku státu opravdu tvořili a hájili, to je smutná realita. A že toho IT firmy využívají, to mají v "popisu práce".
 • 14. 10. 2009 11:51

  icu (neregistrovaný) ---.kaist.ac.kr
  Pane Donáte, problém je v tom, že státní správa na tom dělat nebude (není to v souladu se zákony) a privátní také ne (neprodá to). A jestli se budou měnit zákony, tak by bylo vhodné je změnit tak, aby šlo použít systém, který už dávno osvědčil jinde a opět, je ptákovina to znovu vyvíjet.

  Ano, má smysl zmapovat řešení, která už po světě běhají, z nich vybrat to optimální pro ČR a pak tlačit Parlament, aby náležitě upravila zákony. Ale to fakt není cesta na jedno volební období a nejdříve si (obávám se) budeme muset projít "maďarskou zkušeností" - do té doby totiž politici budou řešit všechno možné než to, aby stát pořádně funguval.
 • 14. 10. 2009 13:02

  anonymní ---.net.upc.cz
  Email uložený na státem provozovaném emailovém serveru, který si musí firma do x dnů vyzvednout (stáhnout), je srovnatelné řešení s pojetím datových stránek.

  Elektronicky podepsat email lze, adresa může být ic@firma.email.stat.example.cz nebo rc@obcan.. nebo nejakeID@..

  Archivovat poštu uloženou na email server lze, prostředky k vyzvednutí a odeslání (email klient) mají všichni již moře let.

  Pokud mají být podporovány jen vyjmenované typy příloh, není snad problém tyto při příjmu validovat a přijetí odmítnout, nebo validovat před doručením a nevalidní nedoručovat (upozornit odesílatele přes jeho schránku).

  Filtr jen na registrované příjemce/odesílatele je také snadná záležitost u všech existujících emailových serverů.

  Prostě pro obyčejný email server nevidím omezující rozdíl, jen výhody.
 • 14. 10. 2009 10:54

  Jiří Donát
  Není ale možné navrhnout a používat systém, který odporuje zákonům.

  Naopak. Myslím si, že by bylo velmi vhodné navrhnout systém, který by nebyl zatížen dědictvím minulých postupů, v dnešní době už nesmyslných. Nám všem by usnadnil život - a to za to stojí, nehledě na finanční úspory.
 • 14. 10. 2009 8:34

  Jiří Donát
  Stát potřebuje pouze důkaz, že dokument pochází od daného člověka. Na cestě mu nezáleží. Nekomplikujte to.