Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Poplatek za vytěžování textů i internet na občanku. Co zaznělo v debatě o reformě copyrightu od anonym - Děsí mě, že se v debatách o ochraně...

 • 19. 4. 2019 12:43

  bez přezdívky

  Děsí mě, že se v debatách o ochraně autorských práv vůbec neřeší vliv na vzdělanost populace.

  Co se stane, až z uložta zmizí odborná literatura? Kolik lidí si koupí Čihákovu učebnici anatomie za 1700, jen proto, že je daná oblast zaujala? Kolik lidí si vůbec může dovolit kupovat knihy za takové peníze? Bude stát investovat do knihoven natolik, aby i v lokální knihovně ve městě s 25 tisíci obyvatel byla kvalitní odborná literatura ze všech zásadních oblastí lidského bádání? Pochybuju.

 • 21. 4. 2019 1:40

  bez přezdívky

  Otázka je, jestli pár prodáných kopií navíc vyváží to, dané dílo si zdarma stáhne daleko větší mmožství lidí, z nichž by většina dílo nekoupila. vzhledem k tomu, že jde ale o lidi (studenty, zvedavce, entuziasty atd), tak je docela možné že dřív nebo podzději se to autorovi vrátí v počtu prodaných děl, protože jej bude znát daleko víc lidí. Filmový průmysl nekrachuje, ale kvete, i přes pirátství. Čím víc lidí se může díky dostupnosti děl vzdělávat a bavit, tím víc lidí má zájem o kvalitní díla a v celkovém výsledku většina zůčastněných jen vydělá. Bohužel vlastníci, firmy a podnikatelé vidí hlavně bezprostřední zisk a jsou schopni uvažovat maximálně v horizontu jednotek let. Zákazy, postihy, slídění, omezování soukromí prostě nefungují, vytvářejí nezdravé klima, brzdí rozvoj a přispívají k tvorbě totality.

 • 20. 4. 2019 13:55

  Michal Breškovec

  To je dobrá poznámka. Já si myslím, že veškerá odborná literatura, která vzniká na univerzitách, tedy za peníze občanů by měla být k dispozici zdarma.

 • 25. 4. 2019 9:16

  Ondro

  Preco by mal stat investovat do lokalnych kniznic? Mame rok 2019. Stat by mal investovat do jednej elektronickej kniznice. Alebo ktokolvek iny, rad si zaplatim clenske.
  Problem je, ze to narazi na problem s peniazmi a autormi diel. Rovnako ako to je doteraz pri vsetkych sluzbach. Preco si netflix zacal vyrabat vlastny obsah? Aby nebol zavisly od tvorcov obsahu a ich rozmarov.
  Pirati sa preto, lebo ludia chcu obsah ale na druhej strane mame vlastnikov prav, ktory maju svoje prava ako nakladat so svojim obsahom. No a tieto dve skupiny sa nevedia stretnut.
  Ked som bol mlady piratil som preto, lebo som na to nemal peniaze. Teraz piratim len v tedy ak je to jednoduchsie(ak mi poskytovatel obsahu hadze neprimerane polena pod nohy) a preto, ze dany obsah nikto legalnou cestou neponuka.

 • 22. 4. 2019 20:45

  BobTheBuilder

  Zajímavá myšlenka. Můžete jít příkladem.
  Udělejte konkurs na učitelské místo na VŠ (podmínkou obvykle Ph.D.), vytvořte osnovy předmětu, protáhněte ho akreditací, vytvořte přednášky (14x90 minut), náplň seminářů/cviče­ní/laboratoří/pro­jektů, testy na hodnocení. Kvalitu vašich přednášek hodnotí studenti, a musíte dosáhnout lepšího hodnocení, než "hlava skopová", takže to musíte neustále aktualizovat.
  Za tohle jste placen (ale jak - normativy na studenta v uplynulých letech v IT klesly z 35 na 25 tisíc na studenta, zároveň byly zafixovány maximální počty financovaných studentů).
  Takže, když chcete plat, ze kterého se dá žít (uživit rodinu), musíte ještě dělat nějaký výzkum (=granty). A taky někdy přijít domů, aby vás děti neznaly jenom jako toho pána z obrázku na nočním stolku.
  A teď, podle vašeho návrhu zdarma, ještě napište učebnici - aby to mělo hlavu a patu, s příklady a jejich řešeními, protáhněte to odbornými posudky (alespoň neformálně, aby vám tam kolegové našli různá nedopatření až chyby), vysázejte to (nejspíš sám, jiného sazeče zdarma nenajdete), vydejte to - taky zdarma.
  A v IT to chce každé 2-3 roky aktualizovat.

 • 22. 4. 2019 9:30

  Filip Jirsák

  Když dané dílo vůbec nevznikne, nestáhne si ho zdarma víc lidí, dokonce si ho nepřečte vůbec nikdo. Že by to dílo teoreticky znalo víc lidí neznamená vůbec nic, protože podle té teorie by všechna díla znalo víc lidí. Že filmový průmysl kvete i přes pirátství neznamená, že je pirátství správné.

  Čím víc lidí se může díky dostupnosti děl vzdělávat a bavit, tím víc lidí má zájem o kvalitní díla a v celkovém výsledku většina zůčastněných jen vydělá.
  Problém je, pokud mezi zúčastněnými nejsou zrovna autoři. Bez nich jaksi autorská díla nevzniknou – na to se překvapivě často zapomíná. Jinak právě pro to, aby byla díla co nejvíce dostupná, vznikla ochrana autorských práv. Je to jednoduchá dohoda mezi státem a autory: vy (autoři) umožníte díla více šířit, a my (stát) za to budeme chránit vaše práva i u děl, která nemáte přímo pod kontrolou. Když ta dohoda nebude fungovat, autoři se vrátí k původnímu způsobu nakládání s autorským dílem. Nebudou díla šířit, pouze vám dovolí dílo „konzumovat“ pod jejich dohledem. Žádné že si film stáhnete z internetu nebo koupíte na DVD. Půjdete na něj do kina, tam vám jej jednou promítnou a půjdete domů.

  Hromadně omezovat vlastníky s odůvodněním, že v důsledku na tom většina vydělá, to už tu bylo. A to byla skutečná totalita. Dneska o zákazech, postizích, slídění a omezování soukromí mluví ti, kteří ve skutečnosti chtějí akorát omezit svobodu autorů. Dneska se autor může svobodně rozhodnout, zda své dílo vydá jako knihu a bude ji prodávat za 1700 Kč, nebo zda ho zadarmo vystaví třeba na ulož.to. Někteří jim tuto svobodu chtějí vzít, protože se naivně domnívají, že tím urvou víc svobody pro sebe. Bohužel si neuvědomují, že i to by mělo své důsledky a že ta jejich svoboda by nakonec byla převážně jen teoretická a reálně by na tom byli hůř než dnes.

 • 20. 4. 2019 17:02

  Filip Jirsák

  Mám takový nejasný pocit, že před dvaceti lety nebyla odborná literatura na ulož.to dostupná vůbec, a před padesáti lety nebyla dostupná ani nikde jinde na internetu. Byla tenkrát vzdělanost populace horší, než dnes?

  Docela by mne ale zajímalo, jak si myslíte, že by ta odborná literatura vznikala, kdyby vydavatel rovnou počítal s tím, že bude volně dostupná na internetu a on na ní tudíž nic nevydělá. Myslíte si, že by náklady na vydání vydavatel dotoval ze svého? Jak dlouho by to asi vydržel?