Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Porušují (ne)vědomí rozesílatelé virů zákon? od Tomas Porcal - Zrovna nekdy minuly tyden jsme se o tom...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 12. 2001 9:38

  Tomas Porcal (neregistrovaný)
  Zrovna nekdy minuly tyden jsme se o tom hadali s kamosem. Je to uz asi popadesate kdy porad dokola (NEVEDOME?) rozesila Iwormy nebo makroviry - navic toho o virech vi dost na to, aby nenaletel. Jeho to ale nejspis bavi. Uz mu to rikaji vsichni.

  Tvrdil jsem, ze ho za to muzou zavrit. Z clanku ale vyplyva, ze neco takoveho muze byt jen velmi vyjimecne ! Mohl bych autora poprosit o konkretizaci toho nevedemoho (a trestneho) sireni? Moc by me to zajimalo.

  Kazdopadne diky za moc zajimavy a aktualni clanek.


  Tommy
 • 17. 12. 2001 17:25

  Tomáš Kapler (neregistrovaný)
  pakliže někdo páchá nedbalostní trestnou činnost a je na to upozorněn, a přesto v této trestné činnosti pokračuje, pak se jedná vědomé páchání tresného činu, s následky dle článku.
 • 17. 12. 2001 21:26

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Jenze je otazka, zda i po upozorneni lze povazovat za dostatecne jasne, ze ty viry skutecne rozesila a je tedy jejich dalsi sireni vedome. Kdysi jsem Burzu cennych papiru musel mnohokrat upozornit, ze dokumenty, ktere nam zasilaji jsou stale zavirovane - a jejich odpoved byla, ze jejich antivirovy program to nepotvrzuje (a jde tedy zrejme o falesny poplach meho antiviroveho programy - jenze tim byly me oci a ne program) - nevim nevim, jestli by se dalo rict, ze po prvnim upozorneni bylo dalsi sireni jiz umyslne kdyz bylo presvedceni, zze jsou "cisti" ...

  Univerzite v Tubingenu jsem slibil, ze pro jeji lingvisticky vyzkum v oblasti slovanskych jazyku zkusim sehnat respondenty. Pokud byste tedy byli tak ochotni a laskavi jim pomoci, ucastnete se, prosim, Hodnocení přiměřenosti výpovědí a Hodnocení přirozenosti vyjadřování. Dekuji.

 • 17. 12. 2001 23:23

  Tomáš Kapler (neregistrovaný)
  Je-li někdo upozorněn na možnost páchání trestného činu, jak v minulosti, v průběhu, či je-li upozorněn, že škoda v důsledku jeho chování vznikne, má povinnost se tímto podnětem zabývat a učinit vše pro to, aby škoda na majetku/zdraví nevznikla. A jestli toto neučinil, či učinil-li to nedostatečně, pak je za to zodpovědný. (volná parafráze). Měl jste je žalovat.
  Problém (českého) práva obecně je, že tresným činnem (přestupkem) je činnost, při které vznikla škoda na majetku (zdraví). Tuto škodu musíte vyčíslit. Takže to, že vám někdo pošle virus není žádným trestným činen ani přestupkem, pakliže při něm nevznikne žádná škoda. Můžete samozřejmě nárokovat škodu vzniklou tím, že jste musel tento mail třeba stáhnout (tak by se dal mimochodem žalovat i hoax) ale protože by škoda pravděpodobně nepřesáhla 3000 Kč, tak by se jednalo o přestupek.
  Nevznikne-li škoda, nevznikl ani trestný čin.
  off topic
  Když bych ale chtěl osobně vytunelovat nějakou firmu, případně zruinovat jinou, pak bych firmu co nejvíce "zelektronizoval" tj. veškerou komunikaci bych převedl na server (vč. IP telefonie atd.) a nechal bych si tento server smazat např. nějakým virem od konkurenční společnosti. Všechny zaměstnance bych pak propustil, protože by jejich práce skončila (jako by vám vyhořel barák), a od dotyčné konkurenční firmy bych požadoval náhradu veškerých škod vč. ušlého zisku. Pak je jedno, jestli se jedná o nedbalost nebo úmysl, škoda by byla stejně na jejich bedrech.
  A kdybych chtěl udělat pojišťovací podvod, zároveň bych byl na straně druhé (která virus odeslala) a pojistil bych se na škody vzniklé 3. straně.
 • 18. 12. 2001 12:54

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Ale oni udelali vse pro to, aby v tom nepokracovali (maji preci aktualni antivirus) - a to, ze jejich schopnosti nebyly dostatecne jim nelze klast za vinu a tezko lze tedy dovodit dokonce umyslne sireni - a to navzdory tomu, ze byli upozorneni (no, nevim, nejsem pravnik, treba to doopravdy tak neni, pak je to ale dost divne). A co se tyce te zaloby - nebylo za co. Opatreni na strane prijemce dostatecne (rikam dostatecne, nikoli absolutne) znemoznuji napadeni znamymi i neznamymi viry (bez ohledu na to, zda je nejaky antivirus rozpozna ci nikoliv) a tak k zadne skode nedoslo a dojit nemohlo. Jen me proste bylo jasne, ze to tak rozesilaji i desitkam jinych svych klientu, kteri treba takove stesti mit nebudou a tak jsem je na to upozornoval.
 • 18. 12. 2001 21:38

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Nevim nic vic, nez je ovedeno v prvnim odstavci "navodu". Dovedu si predstavit, ze nektere udaje opravdu potrebuji, jine mozna nikoliv. Jsem si jist, ze pokud napisete panu R. Meyerovi (odkaz je na spodu stranky), jiste vam na vase otazky ochotne odpovi. Krome nemciny umi i cesky a anglicky, takze se jiste domluvite. Chran buh, abych vas do neceho nutil, rozhodnout se, jestli jim s vyzkumem pomuzete ci nikoliv musite sam. Popravde receno, me vic zaskocila potreba Javy.