Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Právo: Nástup digitalizace omezí pátrání po mimozemském životě od CCblue - Máte pravdu, že signál směřující na družice je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 2. 2010 16:56

  CCblue
  Máte pravdu, že signál směřující na družice je mnohem silnější. Jenže, pokud se nepletu, je taky vysoce směrový. Takže zachytitelnost takového signálu někde už jen kousek za Zemí je prakticky nulový.
  Podle mě právě silnější pozemní analogové vysílače vytvářeli všesměrový šum, který se z větší vzdálenosti dá přeci jenom lépe odhalit.
 • 8. 2. 2010 15:46

  bez přezdívky
  Takováto tvrzení jistě mohou mít reálný základ. Je ovšem nutné se dokázat odpoutat od představ filmových tvůrců sci-fi jako např. "KONTAKT." OH z Berlína byly vysílané jen celkem nepatrným výkonem. Dosah takového vysílače byl několik km. Představa, že by takovýto signál mohl být zachycen ve vzdálenosti desítek světelných let, to už je opravdu sci-fi. Od té doby se vysílání posunulo na mnohem vyšší frekvence, takže už ani analogové vysílání v pásmech UHF není tak snadné zachytit mimo přízemní vrstvu atmosféry. Je dokonce možné tvrdit, že drtivou většinu televizních a rozhlasových signálů pohltí atmosféra. Z tohoto pohledu je pak moderní satelitní vysílání mnohem lepším prostředkem pro vesmírnou komunikaci. Autor výše uvedeného tvrzení totiž zjevně zapoměl na to, že veškeré signály vysílané z družic je také nutné na ty družice nějak dostat. Uplincové stanice tak vysílají do volného vesmírného prostoru mnohem větší výkony než doposud analogové pozemní vysílače. Troufám si tedy tvrdit, že i v tomto případě je moderní technologie přenosu dat a informací ku prospěchu věci!
 • 8. 2. 2010 16:06

  David Kříž
  Myslím, že ten kdo to vyplodil v Právu má nulovou představu, jak vypadá spektrum, kde se jak co vysílá nebo vysílalo, atd. Takovéto závěry jsou naprosto přehnané, protože neexistují exaktní údaje, které by to doložily. Jsou to jen dohady a předpoklady, "že se něco snížilo nebo snížilo". Myslím osobně, že je to stejně naopak, protože vzrostlo využití elektromagnetických vln a to několikanásobně. Kolika asi nikdo není schopen říct, ale budou to dle mne násobky v desítkách až stovkách. Jak píše ale Enik, většinu pohltí atmosféra.
  To jsou jen romantické představy, že TV která se začla vysílat v 50.letech mezitím dorazila k hvězdám vzdáleným 60 světelnách let. Prakticky se ty signály doslova vytratily už "kousek" od Země, dále jsou nedetekovatelné.
 • 8. 2. 2010 17:09

  bez přezdívky
  Hovořit o úzké směrovosti je poněkud mimo mísu. I v tomto případě je totiž kolem Země téměř souvislý pás ve kterém se mísí signál ze všech možných uplinců. A i kdyby byl jen jeden jediný svazek signálu směrem k družici, pak by se jevil jako blikající zdroj signálu s periodou rotace Země kolem osy. Stejně tak by se signál vracel na své místo po každém oběhu kolem slunce. Bylo by tak možné signál lépe identifikovat. EIRP uplincových stanic je relativně velmi vysoký. V některých případech se jedná i o MW. V takových případech signál doletí až do velmi vzdáleného vesmíru!