Hlavní navigace

Přehled malých vnitřních i vnějších antén (nejen) pro DVB-T/T2

9. 6. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Thomson
UVNITŘ TABULKY – Po roce se vracíme k tématu pokojové antény, které jsme však rozšířili i o kompaktní antény vnější, třeba na balkon či zeď. Jsou tu ale i takové, které zvládají FM či DAB.

Náš v pořadí druhý přehled těchto výrobků na českém trhu (první se věnoval pouze pokojovým anténám) opět není a ani nemůže být úplný. Nabídka je velice široká a zjevně ještě vzrostla. Stejně jako před rokem, je tu i nyní snaha o uvedení co nejvyššího počtu výrobců a co nejširšího počtu variant. Najdete tu tudíž jak kruhové či kombinované antény, tak ploché i čistě pasivní prutové. Pokud měl jeden výrobce více podobných antén, vybral jsem tu lépe vybavenou a přednost měla taková, která měla zabudovaný filtr pro 4G/LTE.

Tabulky ke stažení jsou zaměřeny zejména na nové výrobky; pokud to tedy šlo, resp. pokud byla u dané značky k dispozici nová nabídka. U těch, které na trhu zůstávají z minulého roku, jsou aktualizovány ceny (v řadě případů vzrostly), případně parametry, i když to někdy vypadá, jakoby výrobce zachoval název a parametry změnil. Možná jde ale jen o jejich doplnění.

Původní přehled s původními tabulkami zůstává v předplatitelské sekci zachován, článek je do druhé verze převzat a aktualizován tam, kde to bylo vzhledem ke změněné nabídce zapotřebí, případně rozšířen (Hama či třeba Evolveo).

I v galeriích výrobků, pokud to bylo možné, uvádím zejména novinky, další fotografie je tak možné najít v původním přehledu. Typickým příkladem je pak Gogen, který má v přehledové tabulce doplněny další dva typy, které jsou k vidění i v galerii.

Pokud jde o malé kompaktní vnější antény, i jejich počet evidentně roste a rozšiřují se i cenové relace. V kategorii pod 500 Kč jich tak je více.

A ještě poznámka pro ty, kteří se v dané problematice příliš neorientují, resp. se chtějí dozvědět více. Ti si mohou o digitálním příjmu televizního vysílání, základních druzích antén a také o možnosti využít některé pomůcky pro ladění signálu v případě, že se nachází příliš daleko, nebo naopak příliš blízko vysílače, přečíst zde, resp. na následujících odkazech.

K TÉMATU: Typy pokojových antén a rady pro výběr

Prvky anténních rozvodů

Celý speciál „Antény pro digitální příjem televize“

Přehled pokojových antén (nejen) pro DVB-T (1. přehled, čistě vnitřní antény)

Ruší vám 4G/LTE televizní signál? Nevolejte do servisu, jde to i zdarma

Problematika LTE, oznámení rušení a interaktivní mapa s přehledem vysílačů (viz část Informace o zkušebním provozu základnových stanic LTE) u Českého telekomunikačního úřadu

Základní informace

Antény rozdělujeme podle typu (např. vnitřní, venkovní, ploché, prutové, kombinované), výše zisku udávaného v decibelech dB, polarizace (vertikální, horizontální, obojí) a dalších parametrů, jako typ napojovacího konektoru (většinou klasický IEC75), výkon zesilovače či druh zabudovaného odrušovacího filtru, což se dnes především týká LTE. Ten se v době překotné výstavby datových sítí 4G/LTE vysloveně hodí.

Důležitým faktorem jsou nejen parametry a výběr samotné antény, ale i její umístění. Jsou totiž (více, či méně) citlivé na rušení, a to jak stálé, tak přechodné, nebo dokonce chvilkové typu žárovka, které způsobí slabší či silnější „lupnutí“. To může být třeba i opakované, pokud se spotřebič automaticky zapíná a vypíná (lednička), nebo i stálé, pokud je v chodu.

I proto je umístění, případně vyladění, třeba vyzkoušet a pohrát si s ním. Najít zkrátka šikovné místo co nejdále od rušivých zdrojů a – často – co nejblíže u okna.

Více se dozvíte na výše uvedených odkazech v našem speciálu, kde je i vysvětlení jednotlivých parametrů.

Ideální je, pokud si můžete vyzkoušet více typů antén, přičemž začněte tou pasivní; pokud to má alespoň trochu smysl. Aktivní anténa, tedy s napájením, pak pomůže tam, kde pasivní nestačí.

Philips nabízí malé kompaktní antény v nejrůznějších cenových relacích. Například SDV6226 (790 Kč) má elegantní provedení a třístupňovou regulaci zisku.
Autor: Philips

Philips nabízí malé kompaktní antény v nejrůznějších cenových relacích. Například SDV6226 (790 Kč) má elegantní provedení a třístupňovou regulaci zisku.

Pozor na udávané parametry! Často jsou…

Všude, kde není uvedena polarizace, je horizontální i vertikální a takových je většina antén (výjimkou jsou především prutové).

Napájení antény může buď zajišťovat napojený přístroj (typicky set-top box), nebo externí adaptér, případně kombinace, máme tu ale i jednu, kterou lze napájet přes USB. U adaptéru se vždy zajímejte o délku přívodní šňůry, která nejspíše bude napevno přidělaná. V případě zabudovaného zdroje, což je minimum antén, to ale může platit také, a nejinak je tomu, resp. tomu může být, i u anténního kabelu.

Nejvíce ze všeho ale při výběru pokojové antény mějte na paměti, že tu panuje značný chaos v parametrech. U antén je jich sice vysloveně jen pár, ale přesto jsou pomalu zdroj od zdroje jiné. Pokud bylo v takovémto okamžiku možné, orientoval jsem se podle webu výrobce a nikoli webu prodejců. V každém případě berte parametry s rezervou, a teď nemluvím jen o tabulkách, a zboží kupujte buď osobně v kamenném obchodě a orientujte se podle údajů na krabici či příručky (někdy je i ke stažení), nebo v takovém internetovém obchodě, kde ho můžete bez udání důvodu vrátit. Šance, že vám zakoupená pokojová anténa nebude vyhovovat, je bohužel poměrně vysoká.

Připravte se i na to, že se ceny antén hodně pohybují a není neobvyklé, že co se před časem koupilo třeba za 490 Kč, nyní stojí třeba i 690 Kč. Rekordmanem je pak Schwaiger DTA 3000, který se dal před rokem pořídit za 790 Kč, nyní jsem ale viděl cenu 1390 Kč.

A je tu ještě jeden problém. Současné překotné zavádění datového přenosu 4G/LTE. Nemám bohužel žádné zkušenosti s tím, jak u antén funguje odrušovací filtr pro LTE (snad některý z čtenářů…), ale nejspíše by bylo dobré pořídit si anténu, pokud možno, i s ním. Dnes se staví i celá řada vykrývačů, takže pomalu nikdy nevíte, co v okolí máte, resp. v budoucnu budete mít. Pokud chcete zjistit stávající stav, podívejte se na stránky Českého telekomunikačního úřadu.

Evolveo: nové přírůstky

Jde především o venkovní Evolveo HDO, které míří zejména do oblastí se špatným příjmem. Výrobce hovoří o vysoké citlivosti v pásmu UHF a odolnosti proti povětrnostním vlivům, včetně typicky větru (aerodynamický tvar). Anténa je vhodná i pro DVB-T2 do rozlišení Full HD, podle výrobce je však také připravena pro příjem v rozlišení Ultra HD (4K). Druhou novinku, Evolveo GT, zde nezmiňujeme, protože jde nad rámec článku (prakticky klasická venkovní anténa)

Gogen: aktivně i pasivně a také kombinovaně

V nabídce je nyní celkem šest antén, z toho jedna venkovní a v tabulce najdete čtyři. Minulý rok uváděná DA 184, která je kombinovaná (kruhová/prutová), je momentálně ve výprodeji. Je tu i jedna venkovní – Gogen DA 5 OUT – která nabídne 8,5 m dlouhý anténní kabel.

Hama: všechny druhy

V nabídce je celá řada antén, ať už aktivních nebo pasivních. Momentálně je značná část na oficiálním webu ve výprodeji, takže se nejspíše chystá obměna. Více viz tabulka, kde je uveden i jeden venkovní model vhodný buď na stěnu, nebo stožár.

Sencor: nejen vnitřní, ale i venkovní antény

Tento výrobce nabízí i roztodivné tvary (podívejte se třeba na SDA-510) a jeho nabídka se neustále rozšiřuje. Z kompaktních venkovních antén máte momentálně na výběr mezi SDA-500 (499 Kč) a zmiňovanou SDA-510 za 540 Kč. Ke koupi je také pět pokojových druhů.

Thomson: i s držákem pro sluchátka

V nabídce přetrvává ANTUSB300, která může být napájena přes USB a je vhodná jak pro televizor, tak pro typicky notebook. Stále unikátní je pak ANT1703, taktéž zůstávající v nabídce, která je navržena tak, že ji můžete využít i jako držák pro typicky mušlová sluchátka. Fotografie v galerii.

CIF - osobnosti

U One For All najdete elegantní a někdy i hodně atypicky vypadající antény často s vysokým ziskem (toto je prutová One For All SV9311). Na firemních stránkách najdete i doporučení do jaké vzdálenosti od vysílače je vhodná (údaj v tabulce převzat odtud). Pozor na údaje u prodejců, kteří si často pletou kilometry s mílemi!
Autor: One For All

U One For All najdete elegantní a někdy i hodně atypicky vypadající antény často s vysokým ziskem (toto je prutová One For All SV9311). Na firemních stránkách najdete i doporučení, do jaké vzdálenosti od vysílače je vhodná (údaj v tabulce převzat odtud). Pozor na údaje u prodejců, kteří si často pletou kilometry s mílemi!

Tabulky ke stažení

TV antény, malé 2016 – do 500 Kč: TV antény, malé 2016 – do 500 Kč

TV antény, malé 2016 – nad 500 Kč: TV antény, malé 2016 – nad 500 Kč

Používáte momentálně pro příjem TV signálu pokojovou anténu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).