Je vidět,že nevaříte,protože za 37,50 kč se uvaří.Zvlášt,když to rozpočítáte mezi čtyřčlenou rodinu.Když jdete na hotovku někam za 60 kč za kolik si myslíte,že vám ji udělají za stovku?Mluvil tu snad někdo o 4 hlavních jídlech,copak svačiny,snídaně,druhé večeře,mlsání nic nestojí?Raději prosím konkrétní jídla co se nedají za 150 kč uvařit.Za ty peníze se uvaří kvalitně a z kvalitních surovin.Za 150 kč se dá udělat i třikrát kvalitní jídlo pro čtyřčlenou rodinu,ale ten kdo se cpe 20 dk vlašáku s pěti houskami k svačině za 40 kaček to nepochopí.
U nás utratíme za kvalitní jídlo pro čtyřčlenou rodinu měsíčně 7000,podle vás by nám nestačilo ani těch 18 000,která česká rodina tolik utratí za jídlo?
Když už matematiku, tak alespoň tu školní. Vy jíte denně 4 hlavní jídla? Někteří jí i 6 krát, ale v tom jsou snídaně, dvě svačinky a maximálně druhá večeře. Pokud podělíme 150 čtyřmi strávníky, vychází na jeden oběd a večeři po 37,50 Kč. To už musí být kuchař hodně šikovný, suroviny levné a strávníci nenároční, aby se do té částky vešli. Kromě hlavních jídel vychází většinou dráže i vydatná snídaně. Na svačinu si můžeme, podle pravidel správné výživy, dopřát maximálně jogurt a ovoce za pár korun. Potom je úvaha s 4x150 korunami nejen matematicky špatně, ale i nereálná. Na druhé straně výdaje domácnosti na jídlo jsou jedny z nejvyšších a třeba u Lotyšů to představuje polovinu rodinného rozpočtu (http://www.mesec.cz/clanky/projime-nejvice-penez/), u nás skoro 27%.
V Intersparu mají kilo krkovice s kostí za 55Kč, když to udělám jako přírodní maso a k tomu hranolky, tak se na 150Kč dostanu úplně s přehledem. Stejně jako třeba krabice špaget a nějaká boloňská směs a celkově to nevyjde ani na stovku a 4 lidi budou mít co dělat, aby to snědli.
Tak nevím, zda zde diskutují dva Martinové Pickové. Jeden spotřebuje za měsíc 18 tisíc a tomu druhému stačí 7? Kdo násobí 150 čtyřmi, asi mluví o 4 hlavních jídlech denně. Tak si to raději laskavě znovu v hlavě přeberte a potom nebudete psát dva zcela odlišné komentáře.
Přečtěte si to řádně,kdo si výše zde psal,že za 150 kč se nedá uvařit a najíst,tak jsem mu tedy spočítal,že mu teda tím pádem nestačí 18 000 na měsíc,mě vystačí těch 7000 pro celou rodinu.Kdyby jste to řádně četl,tak já jsem schopen za 150 kč udělat i 3 druhy jídel.
Vařím i levněji a chutně,za kolik vaříte vy?Když bych vzal cenu 150 kč a vzhledem k tomu,že se jí denně min. 4krát jsme za den na 600 kč.Takže to máme za měsíc utraceno 18 000 a kde se stala chyba soudruhu?Vaří někdo z vás dráž?
Se stravováním je to hodně individuální, někdo jí šestkrát, někdo jen třikrát denně. Někomu na snídaně stačí suchý rohlík a čaj, někdo si uvaří anglickou snídani se slaninou, vejci, párky, fazolemi, tousty. A za těch 150,- pro čtyři se dá určitě udělat slušné jídlo, akorát se člověk musí vyhýbat dražším surovinám, třeba parmazánu, hovězí svíčkové, lososu, lanýžům :-) Myslím, že člověk nemusí za jídlo utrácet horentní sumy, aby se dobře najedl. Já si například uvařím hrnec polévky, tu mám na večeři klidně i čtyři dny a cena jedné porce se pohybuje něco přes deset korun. Nebo si udělám guláš na špeku (to je žrádlo, pánové!) a také ho jím několik dní. Ze zbylého houskového knedlíku (kupovaného) a špeku si zase můžu udělat na večeři vajíčka s knedlíkem na špeku (a to je ještě lepší žrádlo). Když chci ušetřit, používám levné suroviny jako brambory, kuřecí játra, ani těstoviny nejsou moc drahé, fazole, takové fazole (sušených bílých, 500g) s klobásou, cibulí a rajčaty z konzervy můžou vyjít na těch 150,- a zasytí tak šest lidí určitě, akorát se musí vařit asi dvě hodiny. Takže za těch 150,- se rozhodně dá normálně najíst, akorát u toho člověk musí přemýšlet.
Ano, každý má nějaký názor a nějaké zkušenosti, za kolik korun denně se dá najíst. Ale, pravdu má i ten, co je přesvědčen, že oběd pro čtyřčlennou rodinu, podle jeho kritérií náročnosti, vždy za 150 Kč neuvaří. Nebo, Vy byste nebyl schopen za nějaký oběd utratit onu částku? Ale onen pochybovač nikde nepsal, že vaří své rodině 4 hlavní jídla denně, že tedy s Vašimi až moc jednoduchými počty, za měsíc utratí za jídlo 18000 Kč, s tím jste přišel jen až Vy. A to bylo to, co jsem já u Vás na počátku zpochybňoval.
Mimochodem také nerozumím Vaší poslední větě : "já jsem schopen za 150 Kč udělat i 3 druhy jídel"? Tím myslíte, že ostatní jídla ve Vašem jídelníčku jsou už jen dražší? Nebo naopak tím říkáte, že za 150.- Kč uvaříte pro 4 lidi knedlovepřozelo, svíčkovou a rizoto najednou?
Nemůžete očekávat od pouhých čtenářů, že vždy pochopí správně Vaše nejednoznačné věty právě tak, jak to myslíte právě Vy.
Já jsem nechtěl polemizovat o Vašich kuchařských schopnostech, o zvycích ve Vaší rodině, mně se jen zdál ten Váš primitivní výpočet, podle kterého jste došel k částce 18 tisíc, za mylný. Nic víc, nic míň!
On ten někdo napsal,že 150 kč se dá uvařit leda bufeták.Což je prostě nesmysl.Dotyčný teda nejspíš vaří za více než 150 korun,takže oněch 18 000 kč není správných máte pravdu.on vaří jistě ještě dráž,protože není bufeták,takže ta částka bude vyšší.
Pravdu máte také v tom,že uvařím i jedno jídlo za více jak 150 kč,záleží na použitých surovinách.
Poslední větou bylo míněno to,že za těch zminovaných bufetovaných 150 kč,já uvařím tři kvalitní jídla a nebude to jen můj případ.Vařím rád,ale nepovažuji se za profíka.
Polemizovat jestli výpočet je mylný,či ne,to at nám prozradí ten co mu 150 kč nestačí.