Hlavní navigace

Průvodce světem Smart TV: Nejoblíbenější doplňkové funkce chytrých televizorů

3. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nový seriál DigiZone.cz a společnosti Samsung, v němž se dočtete vše, co jste kdy chtěli a potřebovali vědět o chytrých televizorech.

Chytré televize nejsou chytré jenom proto, že vám umožňují sledovat co chcete a kdy chcete (tedy nelineární služby jako placené i neplacené videotéky, TV archiv a funkci TimeShift pro pozastavení živého vysílání), ale i lepšími uživatelskými funkcemi. Vždyť kdo by si byl ještě před několika lety pomyslel, že televizi bude možné ovládat hlasem, pohyby rukou nebo mobilním telefonem, který zvládne to samé co dálkový ovladač? Doplňkové funkce Smart TV jsou stejně důležité jako samotné interaktivní aplikace. Ne vždy jsou ale dotažené úplně do konce a na některých budou muset ještě výrobci zapracovat.

Ovládání televize hlasem

S touhle novinkou přišla v letošních nejvyšších modelových řadách svých chytrých televizorů společnost Samsung. Z pohotovostního režimu lze její Smart TV zapnout povelem „Zapnout Smart TV“. Televizor poté reaguje na víc než šedesát slovních příkazů, jimiž se diváků může pohybovat v menu, volit programy nebo nastavovat intenzitu zvuku. Pokud televizor nějakému příkazu nerozumí, lze jej ještě dvakrát zopakovat. Pokud se ani napotřetí nepovede aktivovat požadovanou službu, televizor sám od sebe zobrazí divákovi nápovědu s přesným zněním hlasových příkazů.

Nevýhodou tohoto řešení je, že divák si nemůže slovní příkazy volit sám, jsou pevně dané. Samsung ale pro letošní rok připravuje jejich úpravu, která si však vyžádá externí zařízení připojené k televizoru, jenž zvýší jeho datovou kapacitu a umožní škálu slovních povelů rozšířit. Momentálně lze volit mezi více než čtyřiceti přednastavenými povely v češtině a dalšími dvaceti v angličtině, které většinou znamenají název volené funkce nebo technologie. Při používání hlasových povelů se musí divák nacházet jen do určité vzdálenosti od televizoru, a nesmí být v moc velkém úhlu od obrazovky.


Foto: Samsung

Ovládání hlasem umí zatím jen Smart TV od Samsungu z nejvyšších a nejdražších modelových řad pro rok 2012

Ovládání televize gesty

Opět jde o funkci, kterou v letošních modelových řadách Smart TV nabízí zatím pouze Samsung. Jeho chytré televizory mají v rámu zabudovanou malou kamerku, která po aktivaci této funkce snímá určitý prostor před obrazovkou a zachycuje povely dané rukou. Tou pak divák může posouvat kurzorem přímo na obrazovce podobně jako myší na monitoru počítače nebo notebooku. I v tomto případě je ale nutné, aby člověk, který chce televizor ovládat gesty, stál jen do určité vzdálenosti od přijímače a pokud možno přímo čelem, nikoli z ostrých úhlů. I tak je někdy problematické gestem nějakou funkci spustit.

Je jasné, že první generace takto ovládaných televizorů ještě vychytává mouchy a nemůže být úplně ideální. Je to ale první krůček k dalšímu vývoji dálkového ovládání televizoru. Nejprve bylo klasické dálkové ovládání, poté modernější dálkové ovladače s vlastními displeji nebo chytré mobilní telefony a tablety s funkcemi, které jim umožní stát se dálkovým ovládáním, a nyní přichází doba, kdy žádné dálkové ovládání nebude třeba – člověk bude prostě jenom máchat rukama, jako kdyby jezdil prstem po dotykové obrazovce (po té televizní by to asi bylo dost nepraktické, i když i takové televizory dnes už existují).


Foto: Samsung

Konec dálkových ovladačů? Pomocí zabudované kamery lze televizor ovládat už i pouhými gesty

Personalizace televize s divákem

Dost praktická záležitost, pokud si neděláte příliš velkou hlavu s možností prolomení vašich hesel k e-mailovým účtům, Skypu, Facebooku a dalším internetovým službám. Zmíněná kamera zabudovaná v rámu chytrého televizoru dokáže rozeznat obličej člověka, který si v ní uložit svůj uživatelský profil. K němu lze přiřadit přístupové kódy ke zmíněným e-mailům, účtu u Skypu, Facebooku, Twitteru a dalších služeb, prakticky všech personalizovaných internetových záležitostí. Pokud se uživatel chce k některé z takových služeb dostat prostřednictvím obrazovky chytrého televizoru, stačí aktivovat tuto funkci a podívat se přímo na obrazovku. Jakmile kamera sejme váš obličej a posoudí, že souhlasí s fotografií nahranou ve vašem profilu, zpřístupní vám všechny žádané účty.

Letos na jaře, když Samsung představoval nejnovější řady chytrých televizorů, připustil možnost, že by kamery, které nemají tak velké rozlišení, mohly být ošáleny fotografií uživatelovy hlavy v životní velikosti. Při testech televizorů se nepotvrdilo, že by to bylo tak úplně jednoduché, nicméně určité riziko zde je a Samsung se ho chystá v dalších modelových řadách eliminovat citlivějšími kamerami s větším rozlišením, které odhalí další detaily (třeba fakt, že hlava na nabízené fotografii není prostorová). Každopádně je to další krok směrem ke sci-fi filmům, v nichž se běžně jako přihlašovací kód používá snímání sítnice oka uživatele.

BRAND


Foto: Samsung

Chytrý televizor rozezná uživatele podle obličeje a dokáže ho rovnou přihlásit například k jeho účtu na Skypu nebo Facebooku

Ovládání televizoru mobilním telefonem

Další z oblíbených funkcí, která dokonce umožňuje přetahovat obsah z televizní obrazovky do mobilu a naopak. Už před časem s ní přišla jako první společnost Panasonic. Jmenuje se Smart Viera a umožňuje stáhnout do mobilního telefonu nebo tabletu s operačními systémy Android nebo iOs (přístroje značky Apple) aplikaci, která z nich učiní dálkové ovládání k chytrému televizoru. Kromě klasických funkcí přepínání programů a úpravy hlasitosti televizoru lze jeho prostřednictvím ovládat počítačové hry (i v pokročilých verzích) a brouzdat po internetu.

Podobně jako Samsung, i Panasonic s touto novinkou nepřišel u všech svých chytrých televizorů, ale pouze u tří nejvyšších modelových řad vybavených systémem Viera Remote App Pro. Samsung pro změnu nabízí speciální dálková ovládání, která mají vlastní displej a lze na nich sledovat jiný televizní program, než který má divák puštěný na velké obrazovce. Lze tak například kontrolovat pořad, který si uživatel nahrává, zatímco jiný sleduje reálně v televizi.


Foto: Panasonic

Základní menu dálkového ovladače vytvořeného z iPhonu

Která z těchto funkcí se vám nejvíc zamlouvá?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).