Hlavní navigace

Průvodce světem Smart TV: TOP 10 aplikací pro chytré televizory v češtině

27. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nový seriál DigiZone.cz a společnosti Samsung, v němž se dočtete vše, co jste kdy chtěli a potřebovali vědět o chytrých televizorech.

V době, kdy na český trh přicházely první chytré televizory, se diváci museli spokojit výhradně s globálními aplikacemi pro služby v angličtině, případně němčině a jiných světových jazycích. Ještě poměrně nedávno platilo, že najít v nabídce aplikací pro smart televizory jednotlivých značek nějakou lokální či lokalizovanou službu do češtiny či slovenštiny bylo stejné, jako najít jehlu v kupce sena. Celý trh se naštěstí vyvíjí velice rychle a velcí hráči v televizním byznysu pochopili, že ikonky pro Facebook a YouTube zákazníkům v tuzemsku nestačí. Dnes už chytré televizory nabízí lokálních aplikací poměrně dost. Pojďme si představit ty nejzajímavější:

Videotéka Topfun

Jde o první internetovou videopůjčovnu na českém trhu, jejíž start se datuje do roku 2006. Nabízí filmy, seriály, dokumenty, ale také živé vysílání vybraných placených i bezplatných televizních stanic v rámci měsíčního paušálu (Filmboxy, Pětka, apod.). Základní předplatné stojí 189 korun, hitem posledních měsíců je pak „ochutnávka“ v podobě služby Topfun Start, kdy si divák prostřednictvím sms může za 49 korun objednat výběr 50 filmů, na jejichž zhlédnutí má celý měsíc. Topfun Start ovšem neumožňuje vybírat z kompletní filmografie celé videotéky, chybí v ní nejaktuálnější filmové hity. Vlastní aplikaci má v chytrých televizorech značky Samsung, Panasonic, Philips, LG, Sony, Sharp, Hyundai a GoGen.

Videotéka Voyo

Obdobná služba jako Topfun, která funguje na podobném principu. Má jednotné předplatné 189 korun měsíčně, za které se zákazník dostane ke kompletnímu archivu původních pořadů televize Nova, knihovně víc než tisícovky filmů, seriálů a dokumentů, včetně snímků v HD kvalitě a 3D. K tomu lze navíc objednat nejaktuálnější filmové trháky coby transakční videa za samostatný poplatek. Voyo.cz je stejně jako Topfun přístupná i v počítačích, noteboocích a tabletech, největší uplatnění má ale právě na televizní obrazovce. Vlastní aplikaci má pro chytré televizory značek Samsung (ale jen v letošních a loňských modelových řadách), Panasonic a v blízké době se objeví i v televizorech LG.

Dopravní info

Původní česká aplikace nabízí přehled aktuálních informací o situaci na českých silnicích. Zájemce může volit mezi krátkým textovým zpravodajstvím, nebo pohledem na živé streamy z kamer, jejichž prostřednictvím uvidí aktuální stav v úseku, který ho zajímá. Aplikace je k dispozici zdarma, obsahují ji například chytré televizory od Samsungu.

Počasí ČR

Aplikace podobná těm, které nabízejí i chytré mobilní telefony. Nabízí přehled pro celou Českou republiku a poté si divák může navolit jakékoli město nebo obec v tuzemsku a nechat si zobrazit aktuální počasí i předpověď pro tuto lokalitu. Aplikace je k dispozici zdarma, obsahují ji například chytré televizory značky Samsung.

Sněhové zpravodajství

Sezónní záležitost, která je aktuální právě v těchto dnech a týdnech. Aplikaci SkiInfo ČR se sněhovým zpravodajstvím pro Českou republiku vyvinula a provozuje společnost Sitour Česká republika a obsahuje přehled situace v jednotlivých zimních střediscích po celé republice. Nejde jen o výši a kvalitu sněhové pokrývky, ale i základní informace o otevíracích hodinách jednotlivých zimních středisek a sjezdovek, ceníky, přehled běžkařských tratí a nechybí ani živé kamery, jejichž prostřednictvím se zájemce může na vlastní oči přesvědčit, jaké je v daném místě počasí. Aplikace je od letošního února dostupná zdarma v chytrých televizorech Samsung.

Hudební televize Óčko

Pokud nemáte kabelovou, satelitní nebo IP televizi a chcete sledovat hudební kanál Óčko, máte šanci prostřednictvím její vlastní aplikace určené pro chytré televizory. Přístup k ní je zdarma a kromě živého streamu Óčka nabízí i zastavení vysílání a opětovné puštění, nižší a vyšší kvalitu obrazu a doplňkové informace. Stanice tuto aplikaci spustila loni a zpočátku byla dostupná pouze na chytrých televizorech značky Samsung. Óčko ale vyjednávalo o jejím zařazení také do televizorů značky Panasonic.

Zpravodajství iDnes.cz

Známý internetový zpravodajský portál nabízí textové, ale především obrazové zpravodajství upravené pro televizní obrazovku. Fotografie i videa lze sledovat roztažené po celé ploše obrazovky, aniž by to výrazně narušilo jejich kvalitu. Obdobné aplikace spustil iDnes.cz i pro chytré telefony a tablety, v chytrých televizorech je zatím k dispozici pouze ve Smart TV od Samsungu.

Autoškola 2012

Autoškola 2012 je první aplikace vzdělávacího charakteru od společnosti Samsung určená výhradně pro český trh. Uživatelům umožňuje procvičovat a testovat své znalosti otázek například z oblasti dopravního značení, zdravovědy či simulovaných průjezdů křižovatkou.

BRAND

Skype

Nejde sice o vyloženě českou aplikaci, ale velmi často používaný komunikační nástroj, který je lokalizovaný do češtiny. Stačí mít ke svému televizoru přikoupenou HD TV Skype videokameru CY-STC1100 a komunikovat s kýmkoli kdo má nainstalován Skype ať už na PC, notebooku, telefonu či jiné Smart TV. Nejnovější chytré televizory Samsungu umí přihlásit uživatele Skypu i pouhým snímáním jeho tváře.

Rajče

Rajče.net (www.rajce.net) je největším fotoalbem na českém internetu a prostřednictvím aplikace pro chytré televizory nabízí fotografie v rozlišení Full HD pro velkou televizní obrazovku. Umožňuje sledovat rodinná alba nebo fotografie přátel. V případě, že je účet k snímkům zaheslovaný, dostanou se k němu jen vaši známí, jimž sdělíte přístupový kód.

Která z těchto aplikací je podle vás nejlepší?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).