Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Quo vadis, KIVS? od anonym - Zrušení KIVS je absurdní i v porovnání s...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 1. 2012 12:28

  bez přezdívky

  Zrušení KIVS je absurdní i v porovnání s vládou nedávno schváleným systémem centrálního nakupování na ministerstvech (zpráva zde http://bit.ly/vhPedd).

  Ještě v prosinci 2011 ministři Nečasovy vlády tvrdili, že "zavedení centralizovaných nákupů je součástí protikorupční strategie. Návrh předpokládá zavedení centrálních nákupů prozatím na úrovni vlády, centrálních úřadů a jim přímo podřízených organizací."

  A měsíc na to ti samí ministři aktivně zruší jeden z největších fungujících systémů centrálního nákupu jenom proto, že vnitro tvrdí cosi o tom, že centrální nákup telekomunikací je neefektivní? To je k smíchu.

  Jako každý nástroj (nejen v IT) lze centrální nákup používat dvěma zásadně rozdílnými způsoby: 1) dobře;2) špatně. Vnitru se 2 roky po sobě daří ten druhý. Nicméně politici jsou mistry v přehazování zodpovědnosti. Cokoli se stane dobrého, odráží to jejich výjimečný talent a úsilí; cokoli se stane špatného, může za to někdo jiný či něco jiného.

  Zkáza KIVSu je evidentním neúspěchem tří ministrů vnitra + jejich managementu + různých poradců. Hroutit se to začalo už v dobách Peciny a pokračovalo kalupem dolů za Johna i Kubiceho. Lidé jako Moroz, Mráz nebo Duda bohužel trpěli zcela iluzorními představami o obchodní, technické i organizační podobě příslušných kontraktů. A to nemluvím o poradcích (BDO IT - Vaníček, Koníček a v jistém čase i Ječný se Stieglerem), kteří byli šikovně schovaní v pozadí a realizovali své experimenty bez špetky odpovědnosti.

 • 5. 3. 2012 18:03

  bez přezdívky

  Jsem přesvědcěn, že zkáza zakázek tohoto typu je vždy dobře. Ano centrální zakázky mají smyl, ale pouze u zboží/služeb hlediska množství. Asi bude dobré vybrat dodavatele razítek, papíru, benzínu, úklidu, možná i energií atd, tam platí základní ekonomická poučka - čím víc poptám, tím levněji to někdo nabídne.

  Pravou cestou do pekel jsou ale komplikované, ještě lépe komplexní zakázky. Telco a IT jsou ideální adepti. V případě starého KIVSu by heslo mohlo znít asi takto: Vyblokujme regionální ISP (kteří jsou nekolikrát levnější ale holt umí vždy jen jeden kraj), stanovme nesmyslné podmínky (obchodní, technické, spolehlivostní) a zbydou nám tu tři firmy. Z těch si dvě stejně vezmou regionální subdodavatele, třetí je dorovná a máme tu killer price offer :)

  Jestli to není okatě vidět na KIVSu, bylo to vidět na INDOŠi, to je totiž případ jak přes kopírák: školy potřebovali internet na úrovni ADSL, PC a správu serveru. Na pěkně na zbytečném řešení INDOŠ se uživil celý Autocont. Pamatuji se, že to ADSL tam bylo kalkulováno na 8tis/měsíčně!

  Srovnej KIVS: instituce potřebují internet (intranet si udělají sami pomocí VPN, ostatní již mají řešené pomocí svého IT), uděláme rozsáhlé celé zbytečné řešení a z těch třech (kteří si do zelí moc nepolezou) snadno vybereme.

  Nový KIVS je poměrně rozumný (myšleno vážně): vybudujeme dvě datacentra, tam dáme interface státní správy a ISP keré si vyberou poskytovatelé, doveďte to sem.

  Dál to už opět smrdí (jako většina podobných věcí v ČR): jako osoba, která to dostala na hrb řešit (jsme největšího regionální ISP v JČ), jsem začal řešit a hned skončil :((( Do budov státní správy existují kabely jen tří dodavatelů - to se nezdálo tak špatné. Ale ejhle: jindy tak ochotní partneři, kteří se můžou přetrhnout, abychom od nich vzali okruh, nám do těchto míst jako na potvorui vlákna a okruhy prostě neprodaji :)

  Fajn natáhneme vlastní kabel. Potvrzeno to ještě nemám, máme prý ale čekat nájem od české pošty cca 2M/rok za uložení těch cca 100M kabelu. s rádiem to bude určitě podobné.
  Ach jo :(((