Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Řecku a Maďarsku už se v penetraci ADSL díváme na záda. Kdo bude další? od anonym - Prosím Vás, nechte už Estonska jako našeho vzoru...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 5. 2007 17:03

  anonymní
  Prosím Vás, nechte už Estonska jako našeho vzoru a příkladu ke srovnávání.
  Estonsko si vyhlásilo, že jeho občané jsou jen Ti, kteří byli občany před rokem 1941 anebo to byli jejich rodiče. Tudíž mají statistiky zmanipulované na 60% skutečného počtu obyvatel.
  Představte si, že bychom my udělali něco podobného - třeba k datu 1.února 1948. Většina Romů by tak neměla státní občanství. To by nás celá Evropa označovala přímo za rasisty nebo fašisty. Ale u Estonska to žádného současného politruka ani ve snu nenapadne. Přesto nám sešvindlované estonské statistiky pár liberálně přihlouplých marxistů-leninistů (například z Liberálního institu - viz odkaz v článku) dává za vzor.
  A kdejaká sova to pak papouškuje dál.
 • 18. 5. 2007 7:57

  anonymní
  Jenže použité statistiky jsou vztaženy k obyvatelům země, nikoliv jeho občanům. Estonsko jako členská země EU používá stejnou metodiku jako ostatních 26 členských zemí, žádnou výjimku nemá, o manipulaci statistik nemlže být ani řeči - více na stránkách Eurostatu.

  Navíc, občanem Estonska se může stát každý, kdo v zemi žije určitou dobu a vyhoví několika podmínkám - včetně např. zkoušky z estonštiny. Každý se mohl rozhodnout, jestli se odstěhuje, bude žít v zemi jako cizinec s trvalým pobytem, nebo získá estonské občanství. Divná věc, třetí možnost je nejčastější - na estonský pas je prostě možné cestovat jednodušeji než na ten ruský.

  Takže nejdříve si prosím zjistěte fakta a do statistik se "obouvejte" až pak. Děkuji.