No, nevim, jak byste v alze poridili ... Do pole se standardne pouzivaji SAS a, pokud rotacni, tak 10000 rpm. Nic takoveho, aspon momentalne, v nabidce nemaji. A dalsi vec jsou ramecky, ktere se lisi od vyrobce k vyrobci ...
Jeden vtipek na toto tema:
Prijde slovensky manager k adminovi a vidi, jak tam smutne sedi a na stole ma dva disky.
"Co sa robi?"
"Odesel disk"
"A preco tam nedate tento?"
"Protoze tenhle je SCSI (vyslov skazi) a tenhle IDE"
"Hmmmm Tak ten skazeny vyhodte a dajte tam ten, co ide"
Mluvil tam o tom, že se data načtou do aplikace a ta je přechrchle do podoby, ve které je dostane uživatel. To znamená, že aplikace se musí dostat tvým jménem k registru a v okamžiku, kdy se přihlásíš, je jedno, jestli jsou tvoje data rovnou v Azure, nebo ne.
A proč potřebujou doručení jedné webovky s JS škálovat? A proč to musí jet na serveru poskytovatele mimo EU? Na to, že ČR má 10M obyvatel, z toho polovina to používat nebude (děcka nemají OP, senioři se s tím většinou neskamarádí a bude plno skeptiků kolem), takže max. 5M uživatelů a všichni nebudou online najednou. To přece zvládne jedna skříň v datacentru s prstem v nose a se zlomkem ceny čmoudu.
Takže neexistuje nic jako třeba ... https://www.helpnetsecurity.com/2017/06/29/azure-ad-connect-vulnerability/ ?
A jde i o to, že provozovatel tohoto řešení je mimo EU, takže v případě průšvihu je na něho kdokoliv z ČR (od občanů přes soudy po vládu) krátkej.
A na tom jste byl kde? Viz například: https://azure.microsoft.com/en-us/global-infrastructure/germany/
Torquemada666:
https://www.alza.cz/serverove-disky-SAS/18849524.htm
Ma smysl cist zbytek nebo je to stejny nesmysl? Na vyber SAS disky od 7k do 15k. Pouzivaji se zcela bezne vsechny, v zavislosti na pozadavcich. Pripadne i vcetne ramecku.
Neznám architekturu aplikace, ale pokud používají technologie, jak píšou, tak beztak to bude moderní SPA (single page application), kde si z Azure stáhnete JavaScriptovou aplikaci a to je vše. Váš prohlížeč se přihlásí k NIA, dostanete token a váš prohlížeč bude volat další API ze státní správy, aby získal potřebná data. Tj. do Azure žádná vaše data nemusí téct, Azure může být v podstatě pouze CDN.
To já nevím, ale tipoval bych, že je to pro ně jednodušší a umožňuje jim to dělat časté releasy. Nemám po ruce žádné cenové srovnání Azure vs česká datacentra, ale tipoval bych, že pokud kromě železa započítáte i provozní náklady (cenu správy) a možnost škálovatelnosti, tak to zas takový rozdíl nebude. Nemáte žádnou vysokou počáteční investici, máte snadno dostupná vývojová a testovací prostředí (která kdykoli můžete vypnout) a podobně. A navíc Azure má datacentra i v Evropě, tak není pravda, že by museli být mimo EU.
Přesně tak. Cloud má velkou výhodu v jednoduché škálovatelnosti provozních, ale i vývojových prostředí. Pamatuji na jeden případ z firmy, kde to bylo "klasicky". A byl tam problém, že na vývojových prostředích bylo málo místa, takže se na ně vešel jen den nebo maximálně dva logů (podle intenzity zatížení). Takže více jak dva dny staré chyby šlo opravovat obtížně, neboť k nim nebyly logy. A tenhle neuspokojivý stav trval mnoho měsíců. Nabízeli jsme devopsům, že uděláme sbírku mezi sebou, skočíme do Alzy, pár TB disků jim koupíme, ať je tam dají. Ne, že to prý nejde, že to musí být nějaké speciální do toho pole. A že je nebudou kupovat nové, protože už mají přislíbené starší, co zbudou z plánovaného upgradu produkce. Jenže ten taky nebyl hned (možná se i odsouval), takže jak jsem psal, celý problmatický stav trval ve výsledku docela dost měsíců. S cloudem takové problémy neexistují, respektive jsou řešitelné v řádu minut. Chcete víc místa, tak si ho prostě naalokujete, až ho potřebovat nebudete, tak ho zrušíte a platit ho hned přestanete, žádné, že vám zbude nevyužitý HW.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.