Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Sedm hříchů datových schránek od anonym - Milý pane Stieglere (pro ty, co neví -...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2009 22:43

  anonymní ---.net.upc.cz
  Milý pane Stieglere (pro ty, co neví - pane "Česká pošto" - pane "autore Datových schránek"),
  vzhledem k tomu, že jste byl schopen vyvrátit pouze první bod ze seznamu výtek a přitom máte prostor reagovat na ostatní, dá se předpokládat, že ostatní nijak vyvrátit nemůžete a jsou naprosto namístě a vy máte máslo na hlavě. Nebo tomu tak není a máme se i my ostatní s danou problematikou ještě hlouběji seznámit? Problém je v tom, že na dané technické námitky nedokážete odpovědět prostě proto, že jsou věcné a trefují ten pomyslný hřebíček přímo do hlavičky. Jak Valášek, tak Peterka nejsou nějací nýmandi v technických záležitostech a "rádoby odborníci" z české pošty a přidružených firmiček by měli být rádi, že jim tito lidé oponují a dělají tak pro ně to, co by si v normálním světě měli tvrdě koupit - odbornou oponenturu.

  Jsem rád, že jste se sice zapojil do diskuse, ale tím, že se budete snažit kritika nachytat na detailech (nemá pravdu v jednom bodě, i když díky nepřehlednosti a chybám v UI se mu není co divit) nebo "ztrapnit" tím, že ty naprosto nejméně důležité námitky smetete ze stolu a na ostatní použijete pravidlo modus ponens ("...a protože není pravda toto, tak to ostatní jsou určitě taky nesmysly"), se prostě TADY neobhájíte. Zde nejste před neodbornou veřejností, která vám bude věřit každý nesmysl. Lupu nesledujou právníci z plzně, ale matfoňi, čvůťáci, lidi z masaryčky a jiné geekové, kteří jsou prostě od fochu a tak se nenechají opít rohlíkem.
 • 2. 11. 2009 14:15

  Michal Altair Valášek
  Máte pravdu, skutečně to tam je. Takže to tam buď nebylo, když jsem testovací DS zřizoval (což uznávám je dost dávno, nebo jsem to přehlédl).

  První z hříchů se tedy dočkal (částečného) rozhřešení.
 • 2. 11. 2009 8:33

  MB (neregistrovaný) 193.86.31.---
  V testovacím režimu s žádným Městem Milotice nebudete komunikovat ani náhodou. Kdokoliv si tam mohl navymýšlet jakoukoliv identitu. I tak uhodnout nějakou použitelnou adresu bylo umění. Nejvýše si mohl někdo zřídit několik schránek a hrát si tak. Hlavně tam nebylo žádné reálné vyhledávání adresátů, žádné reálné zařazení do spisové služby úřadů. Testovací provoz byl jen na show pro nekonečně se opakující nudné prezentace České pošty a MV, kde se předvádělo, jak se budou datové schránky používat přes rozhraní Internet explorer.
 • 2. 11. 2009 16:30

  Michal Altair Valášek
  Máte pravdu, že ta funkcionalita tam skutečně je a jsem velmi rád, že jsem se mýlil, protože projektu datových schránek přeji úspěch. Pokud mne dokážete usvědčit z omylu i v dalších zmiňovaných případech, budu ještě raději.

  Tento článek jsem vám prostřednictvím našeho společného známého (nemám na vás přímý kontakt) zhruba týden před vydáním zaslal, abyste se k němu mohl jako zástupce provozovatele vyjádřit. Doufal jsem, že některé mnou popisované "hříchy" mají nějaké reálné opodstatnění, které jsem přes snahu se s problematikou seznámit, neviděl nebo nedokázal dohledat. Bohužel se mi nedostalo žádné odpovědi a proto jsem článek publikoval tak, jak je.

  Pokud bych se měl podle vašeho vzoru dopustit nějakého "doporučení", tak bych snad doporučil dát tuto informaci na nějaké zřetelnější místo. Například do sekce "Dokumenty" na webu datových schránek. Tam jsem ji hledal a bohužel nenašel.

  Jestliže byla tato informace schovaná tak, že jsem ji nedokázal najít ani když jsem se po ní proaktivně pídil, bude to patrně poněkud problematické i pro běžné uživatele.
 • 2. 11. 2009 7:55

  bez přezdívky
  Testovací režim DS umožňuje poslat datovou zprávu Městu Milotice a uživatel obdrží i automatickou odpověď. Není tedy pravda, že mu nezbývá než zírat na prázdný seznam doručených zpráv.
  Mám dojem, že autor článku se ani neobtěžoval testovací režim vyzkoušet a jeho úkolem je jen kritizovat za každou cenu.
 • 2. 11. 2009 15:57

  dracul (neregistrovaný) ---.allianz.cz
  ale zase jste to pekne skovali takze to zas s tou obhajobou neprehanejte!
 • 2. 11. 2009 18:31

  Filip Jirsák (neregistrovaný) 78.108.97.---
  Funkcionalita tam již možná od samého začátku je, ale když zkusíte namátkou vyhledat tři z datových schránek, které podle dokumentace existují a automaticky posílají odpovědi, a ani jedna není nalezena, vzdáte to. Možná by tedy stálo za to zmínit, jak se s danou věcí má člověk důkladně seznámit, když oficiální dokumentace neodpovídá skutečnosti.
 • 2. 11. 2009 19:11

  Petr (neregistrovaný) 213.226.216.---
  Přidám svoje zkušenosti s textovací schránkou... Tato možnost byla s velkým humbukem oznámena už někdy na začátku léta. Hned jsem to chtěl vyzkoušet, tak jsem nainstaloval vše potřebné vyplnil formulář se žádostí a odeslání končilo chybou (jedna z nich byla i chyba v e-mailové adrese). Několik dalších pokusů i na jiné mailové adresy a opět nic. ZKusil jsem technickou podporu, do dnešního dne žádná odpověď, kromě toho nějakou dobu mi trvalo, než jsem zjistil, že poslat dotaz přes webový formulář není možné při použití diakritiky. NEjvětší úspěch byl, že jsem na poslední tehdejší pokus dostal konečně mail (i když ne obratem, jak se psalo), radost z úspěchu pokazil obsah mailu, což byla zpráva o tom, že se nepodařilo schránku zřídit. Pokusy jsem tedy vzdal... asi před týdnem jsem to zkusil znovu a hurá, povedlo se, bohužel jsem si nemohl nic vyzkoušet, protože byl přes víkend výpadek DS. Když jsem se konečně přihlásil, prvním krokem byl požadavek na změnu hesla, vešlerá snaha byla opět k ničemu, protože se dialog s požadavkem opakoval dokola, i při správném zadání požadovaného hesla ke změně prostě nedošlo a dál jsem se nedostal. Druhý den už se mi to povedlo, odeslal jsem zkušební zprávu na ty Milotice (27.10.), odpověď žádná.

  Dále, 29. 10. odpoledne se nedaří kvůli vytížení ani přihlášení do schránky... Možná chvilkový výpadek, nevím. Takže konečně aktivováno a vznikají problémy a nejasnosti. Bbohužel se ukázalo že podpora je naprosto k ničemu. Technický problém s instalací pluginu mi pomohli vyřešit, ale zodpovědět konkrétní dotazy na zdánlivou prkotinu ohledně vysvětlení rolí pověřených osob a administrátora už ne.

  A poznámka na závěr... až budete nadávat na úřady v souvislosti s DS, zkuste se zamyslet nad tím, že DS fyzické osoby a fungování pošty je zcela odlišné než na úřadě.
 • 3. 11. 2009 10:48

  Mik013 (neregistrovaný) ---.62.wms.cz
  Pouze dodam, ze v me testovaci schrance jsem Mestu Milotice psal 2x (z toho jednkrat na odbornem seminari) odpovedi jsem se vsak nikdy nedockal! Muj pozadavak na infolince k DS, aby zverejnili nekaky navod na praci s certifikaty k sekci s jejich dokumnetaci, pripadne zde vystavili samotne otisky korenovych certifikatu (kdyz uz nabyly v papirove obalce) vsech trech ceskych akreditovanych CA jsem smeroval UZ 1.7.2009 jak na technickou tak i pravni sekci podpory... jak myslite, ze reagovali? :-)
 • 2. 11. 2009 15:30

  Petr Stiegler (neregistrovaný) 80.188.188.---
  Milý pane Valášku, tato funkcionalita je skutečně ve zkušebním prostředí od samého počátku. Takže možná doporučuji, až budete příště psát o něčem kritický článek, nejprve se s danou věcí důkladně seznámit.
 • 2. 11. 2009 12:26

  David (neregistrovaný) ---.karneval.cz
  Dobrý den,
  musím potvrdit, že komunikace s městem Milotice byla funkční a bez problémů. Také jsem nejprve pátrat po tom jak si DS vyzkoušet. Na infolince jsem zjistil, že je možné komunikovat s "fiktivní" schránkou města Milotice, která vám po zaslání čehokoliv vrátila automatizovanou odpověď.
  Otestovat tedy šlo všechno, odeslané, přijaté DZ, doručenky, adresář.
 • 2. 11. 2009 12:39

  dracul (neregistrovaný) ---.allianz.cz
  presne, posilali to v tom mailu o zalozeni testovaciho uctu

  ale je pravda ze se tak dala otestovat jen zprava s jednou prilohou (pdf), obcas by se toho hodilo vic:(
 • 2. 11. 2009 12:43

  Roman (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
  Založil jsem si testovací schránku na www.czebox.cz. Dostal jsem e-mail s loginem a byl v něm odkazem na PDF s návodem. V tom PDF je i ID testovací schránky, které můžete poslat datovou zprávu a dostat od ní odpověď.
 • 2. 11. 2009 13:51

  anonymní ---.mestodobruska.cz
  Ano, „fiktivních“ subjektů respektive místních úřadů je v testovacím provozu DS několik, zkuste vyhledat subjekty začínající na slovo „místní“. Automaticky také odpovídají.