Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senzory Martina Malého: O fenoménu „kurvítek“ od Heffy - A co kauza chladniček Liebherr? Jedny z nejdražších...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2017 7:30

  Heffy (neregistrovaný) 109.224.84.---

  A co kauza chladniček Liebherr? Jedny z nejdražších na trhu s dokonalým ...ehm "kazítkem" v podobě bimetalického spojení trubek s chladivem v prostoru izolace? To je přece naprosto precizně vykalkulovaná životnost a časovač jako v útočných granátech. Tady se rozhodně jedná o malou firmu a nezkušené designéry. Tomu se nadneseně říká v manažerských kruzích kalkulovaná životnost a jde o velmi sofistikovaná řešení. Jako konstruktér elektro o tom něco vím a bráním se především tím, že nepodléhám tlaku na modernizaci domácnosti za každou cenu a pečuji o spotřebiče stávající. Mnohé z nich mi slouží více, než 25 let. Jsem si prakticky jistý, že na jejich výměně za nové bych velice rychle prodělal.

 • 5. 4. 2017 18:08

  Opravář (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je pravda.Zabývám se servisem a lednice Liebherr považuji co se kurvítek týče za jedny z nejhorších, již dávno to není kvalitní značka a to ani u jejich profesionálních zařízení. Liebherr nedoporučuji, zbytečně složité a hlavně vše velmi drahé - cena neodpvídá kvalitě. Nejde o kurvítka, ale všeobecně o to, že materiálově je vše tak ochuzené a levné, že to prostě nevydrží a odbyt tak mají jistý. Navíc si to pojištují specifickými komponenty - různá čidla a panely jež se obtížně nahrazují a jsou tak drahé že se již vyplatí pořídít spotřebič nový. Co doporučuji? Kupovat ty nejlevnéjší spotřebiče na trhu - ať už jde o lednici,pračku, myčku vše za bůra a za pět let vyhodit a koupit novou, vše je již spotřební věc a je jedno jestli to je lednice liebherr za 50tk nebo zanussi za 5tk - obojí se dvaceti let jako kdysi Calex nedožije...

 • 5. 4. 2017 7:43

  Krtek (neregistrovaný) 89.203.212.---

  Mate na mysli spojeni medenych trubek od kompresoru natvrdo s hlinikovymi trubkami od vyparniku ? ano to u lednicky za 25k musel vymyslet odbornik.
  Ale zajimave je ze podobny system mel i treba calex a jeho vyrobky funguji vice nez 30 let a bez problemu

 • 5. 4. 2017 19:15

  Opravář (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Napsal jste to velice odborně, až se úplně ztrácím :) problém je že zrovna toto konkrétně není problém jenom u lednic Liebherr ale u skoro všech výrobců. Dalo by se říci, že denně toto opravuji a zavařuji a setkávám se s tím u většiny ( možná všech) výrobců. Většinou je to v okruhu, jež se dá vyřadit a lednici opravím a funguje v pořádku dále (90%) ale někdy to bývá u výparníku jež je zapěnený a vyřadit se nedá, lednice je poté samožejmě na vyhození.
  Já říkám že v jednoduchosti je síla,čím více komponentů a nahrazování el.mechanických dílů elektronikou, tím menší živostnost a pravděpodobnost poruchy.Co myslíte že se pokazí dřív, lednice zanussi kde je kompresor, termostat ( klasický s kolečkem uvnitř) a kondenzátor a výparník nebo lednice 5x dražší liebherr no frost kde je navíc zabudovaný displej ve dveřích, el. panel se třemi čidly, el. ventilem,topnými tyčemi,tepl. ochranou tyčí, ventilátorem a el. plast. klapkou? Je toto opravdu potřeba cpát do lednice? Ne, není ale taková je doba, věci oběcně ( spotřebiče, auta ...) jsou sice čím dál hezčí,intuitiv­ní,chytřejší ale vše je to na ůkor spolehlivosti a funkčnosti, prostě kde nic není - nemá se co pokazit. Takže rada - pokud chcete aby to dlouho vydrželo - kupujte to nejjednodušší na co narazíte, žádné displeje, žádné zbytečné funkce. Pokud Vám jde o komfort, vymoženosti doby a prachy neřešíte, klidně si kupte lednici samsung dvojkřídlou za 50tk s výrobníkem ledu a internetem ve dveřích, auto co parkuje samo a bez pásů se nerozjede za 2 mega. ale proboha nedivte se, že to nevydrží deset let jako stará Calexka nebo třicet let staré volvo...

 • 5. 4. 2017 10:57

  krakonoš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Heffy:
  Ono jde dělat ledasco, když se to umí. Kombinace hliníkového výparníku a měděného zbytku není žádná třeskutá novinka, ale to spojení se musí umět udělat tak, aby bylo blbuvzdorné. Já mám Liebherrku od r. 1992, (dvouagregátová, přes 2 m vysoká - lednička + mrazák 1:1), zatím stále bez problémů běží a vypadá to, že bude fungovat ještě dlouho. Jenže takovéto výrobky nejsou ekonomicky zajímavé; nutí výrobce snižovat produkci a zákazníkům šetří kapsu, čili snižují výdaje obyvatelstva a to pro kapitalistickou ekonomiku není dobré; ta může fungovat pouze tehdy, když ve všech oborech neustále akceleruje, protože je nutno umořovat dluhy, splácet úvěry a dotahovat inflaci. A v momentě, kdy přefukovaný balónek praskne, nastává krize.

 • 5. 4. 2017 7:58

  Surcuf (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  Záleží na typu spoje, přímý dotyk těchto materiálů (věděli už za krále Klacka) způsobuje korozi, stačí ale použít inertní spojku a je po problému.........

 • 5. 4. 2017 9:27

  MasoxCZ (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Jojo, ve firmě taky jednu máme. Ani ne 90 dní po záruce přes noc vypustila chladivo. U Liebherru prohlásili, že v lednici za 40 klacků se musí vyměnit celý chladicí okruh s prací za cca 33 bez daně, s čímž jsme je poslali do hajzlu. Přijel opravář, před vstupem do plastovýho výlisku trubku štípnul, napájel tam ventil, natlakoval, a prý až to udělá znova, za dvě stovky nám ji naplní.
  Kamarádovi přivezli velkou za asi 140, doma byla jen těhotná manželka, a oni jí to jen z auta vyhodili na chodník, ať si tu čtvrttunovou krávu zatáhne dovnitř sama, že se zdrželi v zácpě a mají 10 minut po šichtě. Zvedla telefon, za půl hodiny byli zpátky, ledničku nastěhovali, mezitím přijeli dva chlapi v osobáku, ti dva z náklaďáku odevzdali montérky a klíče od auta, a na pracák šli pěšky.

 • 13. 4. 2017 9:56

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Prodejce není povinen zjišťovat vědomosti zákazníka. Prodejce nemá povinnost zjišťovat od zákazníka, na co chce zboží používat a dělat mu zadarmo návrh lepšího řešení.

  Od řemeslníka zákazník právem očekává, že svou práci umí. A k tomu patří i znalost použité technologie a vlastnosti používaných materiálů. A když se mohli instalatéři přeškolit z FeZn trubek a závitnice na svařování plastů, nevím, proč by elektrikář nedal přechod z věnečku na wagovky.

  Co se Waga týká, tak ve specifikaci použití svorek 2273 je výhradně Cu a kdo to použije na jiný materiál, je prase a ne řemeslník.

  Pasta Syringe (do svorek 273, výběhový typ) se už pár let blbě shání, protože Al pod 10mm2 se už prakticky nevyskytuje jinde, než při polorekonstrukci paneláku v ČR. A co není potřeba, skoro nikdo nekupuje a co nikdo nekupuje, nikdo neprodává. A ví o tom jenom zasvěcení z dřívějška...

 • 6. 4. 2017 0:39

  Trident (neregistrovaný) ---.skvelynet.cz

  Libherr, to je podobny priklad jako pracky Samsung a buben ze dvou ruznych kovu a cele se to koupe v elektrolytu(vane na prani s praskem). Takze za par let buben upadne sam. Tady to samsung pouzil jako dokonale kurvitko.
  Nicmene to je vypatlanost ktera se tahne uz i napric dve generace elektrikaru. Kdy vypatlanci spojuji hlinik/med bez specialnich prvku.

 • 12. 4. 2017 21:43

  ldx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Když to ten elektrikářský kádr nemá ze školy (resp. učiliště), tak to získá ze školy života. Ale halt pak nezbývá litovat zákazníků, kteří jsou v podstatě v roli školního učebního modelu, na kterém se žák učí. Asi chyba školského systému a státu, že vylejzaj ven nedoucí. Myslím že to platí pro všechny obory, snad kromě medicíny, kde to jistí ten systém atestací.

 • 5. 4. 2017 18:30

  jo (neregistrovaný) ---.khnet.info

  V kauze chladniček Liebherr šlo, dle videa, o nevhodnou konstrukci spoje měděné a hliníkové trubky. Ten spoj po čase přestal těsnit a chladivo uteklo.

  Při vytváření spojů z kovů o různých elektrochemických potenciálech, např. z hliníku a mědi, vzniká za přítomnosti elektricky vodivých kapalin usazujících se v nich často formou kondenzátu (díky existenci kontaktního jevu) elektrochemická reakce. Při tomto procesu hraje hlavní roli potenciálový rozdíl vznikající právě v důsledku rozdílných elektrotechnických potenciálů vzájemně spojovaných kovů.
  Kontaktní článek je zde tvořen měděnou elektrodou plnící funkci anody, elektrolytem (voda) a hliníkovou elektrodou na místě katody. Článkem vytvořené napětí je pak přes kvazimetalický kontakt mědi a hliníku zkratováno. Vzniká přitom proud, jehož velikost závisí na vzniklých usazeninách nebo předněji na stupni rozkladu hliníku. Tento destruktivní pochod provází lokální oxidace viditelná pouhým okem jako "výkvěty" a výskyt drobných měděných skvrn na povrchu hliníku, které vznikají jako důsledek trvalé reakce, při níž nedochází k rozkladu mědi. Důsledkem tohoto procesu je postupné zvyšování přechodového odporu takto postiženého spoje, což provází nárůst teploty, který může vést v mezním případě až ke vzniku požáru.
  Proto o spojování mědi a hliníku platí, že je třeba spoj těchto dvou kovů za všech okolností uzavřít přístupu vlhkosti a obzvláště důkladný způsob ošetření místa dotyku mědi a hliníku je přitom třeba volit v prostorách s možností časté kondenzace vodních par.

 • 6. 4. 2017 0:48

  Trident (neregistrovaný) ---.skvelynet.cz

  Ono se to da udelat dobre, pokud se pouziji specialni spojovaci techniky(specialni uzavrena spojka) a zabrani vniknuti vlhkosti do spojeni.

 • 6. 4. 2017 13:45

  krakonoš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  jo (včera v 18:30)
  Souhlas. Takže pokud má takovýto spoj vydržet, musí být propájen, (speciální pájky pro takováto spojení existují) a následně pečlivě očištěn, vysušen a ochráněn před působením vlhkosti nejlépe tak, že ho obalím s dostatečným přesahem sklotextilem a zalaminuji epoxidem, nebo jinou podobnou pryskyřicí, čímž si zajistím: 1/ dodatečné mechanické zpevnění, 2/ dokonalou těsnost i v případě, že pájení se poněkud nepovede a 3/ znemožnění přístupu vlhkosti a tím i koroze. Jenže pro pásovou výrobu je tento postup nevhodný a pryskyřice potřebuje k vytvrzení teplo, sucho a čas. Takže tu práci si s tím nikdo nedá; ty tři roky to vydrží a pak už to výrobce nezajímá, zákazníku, drž hubu a hezky nakluš pro novou, ještě horší krabici.

 • 11. 4. 2017 9:53

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Nikdo neříká, že nejde spojit Cu a Al. Ale musí se to udělat správně.

  Krásný příklad jsou wago svorky v elektroinstalaci. Na elektrika.cz mají nafilmovaný jejich test, kdy skrz ně pouštěli proudy vyšší, než na kolik je výrobce plánoval. Izolace vodičů tekla, svorka držela. A přesto se člověk kolikrát baví s "elektrikářem" v tomto smyslu:

  "Ty wagovky jsou na houby, použil jsem je při rekonstrukci a za měsíc vyhořely."
  "A jak jsi je instaloval?"
  "Normálně, nastrkal jsem do nich odizolovaný vodiče."
  "A kde to bylo?"
  "Ále, potřeboval jsem nastavit při nějaké opravě ulámaný dráty v krabici, věneček se tam nacpat nedal..."
  "To byl hliník?"
  "Jo, byla to hodně staré instalace."
  "A použil jsi pastu?"
  "Jakou pastu?"

  Ona totiž wagovka jde použít na Al, ale musí se napřed naplnit speciální těsnící pastou, aby se tam nedostala vlhkost. Když wagovka vyhoří, tak na 99,5% ji někdo hodil na Al vodiče bez pasty, protože ta je drahá / v hobbymarketu mu o ní neřekli / ... a čistě náhodou jde ještě o vlhkou omítku.

 • 5. 4. 2017 21:17

  ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz

  Je jasný že když o tom víte vy a prakticky všichni odborníci, museli o tom vědět i u výrobce.

  Já kdybych si tu lednici koupil, např. v nějaké akci, tak ji hned otevřu a tyhle spoje zaizoluju ještě před prvním spuštěním lednice. Sice bych přišel hypoteticky o záruku, ale jestli vím, že bych o ni stejně přišel, není co řešit. Ale muselo by se jednat o třeba o 60% a vyšší slevu, pak bych do toho při znalosti věci možná šel. Ten den práce tj. jedna sobota v garáži by mně nezabila.

  Nicméně za plnou cenu kupovat zařízení s "kazítkem" o kterém nevím /přestože výrobce ví/, tak to je vysloveně na odstřel lidí z managementu takové firmy. U procesorů Intel a různé elektroniky o těch problematických modelech vím takže tomu se vyhnu obloukem a jsem v pohodě. Jinak je to na flintu a akci lidového odporu.

 • 10. 4. 2017 20:18

  kaliszad

  Ono jsou i dobré konektory měď - hliník pro staré kabely. Jde to.
  Taky CPU chladiče a pod jsou obyčejně z mědi na základně a hliníkových žeber.

 • 5. 4. 2017 10:33

  V2kt0r (neregistrovaný) 2001:a60:901c:----:----:----:----:----

  To by byla pro Liebherr ostuda...naše ovšem už asi 10 let krásně drží. Jsou k tomu vašemu případu nějaké zdroje?

 • 6. 10. 2017 12:17

  Notebooky a Kurvítko (neregistrovaný) ---.91-127-157.t-com.sk

  V najnovších notebookoch je parádne kurvítko,stačí vymeniť jednu súčiastku oprava do 40€ a zas je 2 roky pokoj.Po ere vadných grafických čipov .a čipsetov prišli výrobcovia opäť z niečim novým.

 • 18. 11. 2017 8:42

  ladav (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nauč se psát jako člověk a ne jako tatar. To se nedá číst. Máš alespoň základní školu?

 • 12. 4. 2017 10:12

  asdf (neregistrovaný) 160.44.230.---

  Super kupoval sem wago v odborné prodejně a i ve velkoskladu, nikde mi o tom neřekli, katalog ze kterého jsem si vybral také neobsahoval to co píšete.
  Jako na jednu stranu dokážu pochopi, pokud bude projektant co je placený za to, že něco nakreslíía bude pročítat kompletně technické listy včetně mezních stavů a co při nich dělat.

  Ale fakt myslíte vážně co jste napsal, a že elektrikář co má jenom střední bez maturity (dnes i z maturitou) bude číst technické listy apod. papíry? Ten maximálně přijde na školení firmy co to dodává (a většinou musí být zdarma) a co mu tam neřeknou (a i tak zapomene 90procent věcí) neví.
  Spíše je vtipné číst, že něco podobného po těch lidech chcete, oni to dělat nebudou a kecy "že by měli" nic nezmění, to je super na filosofické debaty v kavárně, ale reálný svět by měl počítat s lidským faktorem ne s pohledem někoho, kdo "to dělá protože jeden z mála"...

  P.S. Ještě zde napiště, že někdo kdo dělá kopáče by si měl při koupi přečíst to či ono, aby nekoupil špatnou ledničku, protože vy to děláte :D Myslím, že právě lidi jako vy ten systém co je dostali tam kde je..., lidský faktor se podle nich dá změnit "správnou výchovou" :D