Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senzory Martina Malého: Vývoj hardwaru aneb Jak tisíckrát kliknout na tlačítko od lupa.cz jsou už jako čučkaři - Miluji hardwerare, kteri maji utkvelou predstavu jak je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 5. 2017 16:44

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Miluji hardwerare, kteri maji utkvelou predstavu jak je vyvoj software jednoduchy. Delal ten pan nekdy na velkych datovych kolekcich, kde se na vysledek ceka mnohdy dny, kdy zmeny v distribuovane aplikaci vyplynou az po nekolika tydnech ostreho provozu, ma vubec predstavu jak se v takovem prostredi cokoliv ladi, protoze se to jen velmi obtizne "simuluje" a znovu opakuje? Trosku pokory mili harwerari, ne vsichni softwerari delaji tuctove business aplikace a frikulinske UX aplikace pro mobily - to jsou jen vase mylne predstavy.

 • 26. 5. 2017 12:04

  mfrd (neregistrovaný) 62.44.12.---

  Neviděl bych to tak tragicky, je společenská (komerční) poptávka na IoT články. Tak se generují. To, že různé technologie tady máme dlouho, ceny jsou příznivé, mobilní telefony široce dostupné a mnohdy std. užívané i předškolními dětmi. Prostě vede k rozvoji tohoto trhu. Klasická robustní odolná řešení s dlouhým životním cyklem však pro tento spotřebitelský segment nevyhovují. Logicky tedy vznikají různá nedokonalá cool řešení s praktickou životností 1- 2 let. Bohužel nás dotčené jinou oblastí to irituje, neboť v mnoha věcech máme osobní zkušenost a víme, že s produktem o životním cyklu >5 let nedej bože >10 let, je ta problematika úplně někde jinde. Pro ty co budou tvrdit, že to není problém vyměnit po těch 2 letech, tak ne vždy je to možné nebo náklady (finančně/časové) na takovou výměnu jsou výrazně větší než cena takového řešení.

 • 24. 5. 2017 22:25

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Radsi brzdete vy, protoze ja znam obe skupiny, ktere se snazite porovnavat, a navic jsem ve svem veku uz pomerne objektivni divak. Argumentujete kuprikladu bezpecnostnimi testy - kolik to stoji (cash+time) v pripade software s overovanim podle vyssich EALu?

  Vase (a podobne) argumenty slycham casto od hardweraru, kteri pouzivaji maximalne tak VisualBasic na rekalkulace fyzikalnich/elektro vzorecku, v C s obtizemi napisou jednovlaknou vec o par tisicich radek pro nejaky PIC, mozna dokazou ubootovat predpripraveny Linux, a v CADu si nakresli tistak. S touhle urovni se pousti do filosofovani o narocnosti tvorby hardware a srovnavaji to se svymi schopnostmi v programovani - presneji - s tim, co si mysli, ze programovani je. Mne to prijde detinske, protoze oba obory jsou na sve spickove urovni intelektualne i financne nesmirne narocne... kdo umi, ten umi, kdo neumi, tak proste vyviji draze anebo produkuje nekvalitni veci.

  ID karty radsi komentovat nebudu, tam hardwerari napachali za ty roky neskutecne bezpecnostni boty prave tim, jak "kvalitne" pracuji. Na druhou stranu, chipy na hrane fyzikalnich moznosti jsou skutecne maly zazrak. Podobna srovnani by se nasla i u software.

 • 25. 5. 2017 9:43

  t (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Zákazník chce, zákazník má. Protokoly/standardy jsme nevyvijeli. Věř že raději bychom implementovali jen magnet/cip. To bylo mnohem méně bolestive. To co jsem zmiňoval byl vývoj platebního terminálu. Nemůžete použít na čtení běžné čipy. Třeba magnetická hlava už sama než to pošle po dratech tak sifruje. Stejně tak část co čte rfid tak už to po sběrnici leze tím čipem zasifrovane. Je to zuzo to ladit. Nebo trošku vám predelaji desku a změní se vám tvar vyzařování pole rfid čtení což v lokálním labu těžko odhalíte. Smůla. Neprošlo certifikaci... Používáte maloobjemove cipy certifikovatelne PCI a jen desítky lidí na světě s nimi mají zkušenosti ( terminály jsou maloobjemove zboží narozdil třeba od mobilu). A co se týče sw. Věci jako časování po taktech a synchronizace s ostatními komponentami sběrnici, řízení spotřeby běžný SW patlal neřeší. Progros možná kdysi tušil co dělají věci v počítači, ale je od toho dost odstinen takze nemá představy a přímé vazby svého kódu na hw. Nejvíc hardcore co teď dělají naší vývojáři je prototypovani na FPGA pro jeden asic který půjde do výroby za 2 roky. Právě na čtení těch RFID karet s podporou sifrovani.

 • 24. 5. 2017 21:04

  t (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  I dělali. Ale pořád testování třeba takového ZFS na farmách serveru před jeho releasem bylo řádově levnější než opraveni 20ti revizi vzorků/prototypu 100 výrobků každý v ceně 1500 euro. Nové pcb,nove čipy, nové bugy a neopravis to prostě jen tím ze pockas pár dní a predelas kód. Takže brzdi. Kolik myslíš že stojí pronajati uzavřené komory na em testy (potřebovali jsme certifikovat RFID čtení z visa karet)? Kolik myslíš že tě stojí bezpecnostni testy kdy se prototypy rizene rozflakaji?
  Děláme zákazníky kteří mají I velké farmy na simulace třeba pohybu oblaku nebo burzovní systémy jako Xetra. Pořád je to levnější než řešit HW vývoj.
  Někdy resis problém I měsíce než ti to zákazník akceptuje a debugujes teploty infrakamerou a spektralnim analyzatorem přímo u zakaznika zakaznika jaderné elektrárně.

 • 25. 5. 2017 7:27

  JJ (neregistrovaný) 185.138.69.---

  Ne že byste neměl pravdu, ale uznejte, že představy a výroky některých softwarových vývojářů o vývoji hw jsou úplně stejně nesmyslné a hloupé. On typický vývojář například podnikových informačních systémů (ať vynecháme extrémy v podobě bastličů webů na straně jedné a vývojářů software pro velké clustery na straně druhé) ví o vývoji hardware ještě méně, než ten hardwarář o vývoji běžného software.

 • 25. 5. 2017 15:12

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Spíš je to takový náš objevitel, který na všechno kouká jak žaba z křa a musí se o to rychle podělit, jinak by neusnul :D Novej kit, bum to na web. Novej pokus o síť pro IoT, hurá nadšeně na web. Uvidí 10 let starou technologii, užasne a hurá s tím na web jako s úžasným průlomem.

  Schválně, co udělá, až zjistí, že existuje nějaký produkční test ve fabrice? A - kupodivu - automatizovaný a s logováním výsledků někam do databáze a server a evidencí podle sériových čísel? Tipl bych, že bude slintat jak slimák...

 • 25. 5. 2017 14:11

  phi (neregistrovaný) 141.228.106.---

  Jop. Maleho problem je, ze vi vse o vsem. Nicmene z ceskych IT mluvicich hlav patri spis do te snesitelne poloviny.