Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Skutečně může zaměstnavatel číst vaši poštu? od Karel Prochazka - mam dotaz na pritomne pravniky: pokud bude v pracovni...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 1. 2004 23:19

  Karel Prochazka (neregistrovaný)
  mam dotaz na pritomne pravniky:

  pokud bude v pracovni smlouve, ze zamestnanec nesmi vyuzivat firemni prostredky a zarizeni k soukromym ucelum (coz jsem se patrne mylne domnival, ze se bere z pohledu zakona za somozrejme), je tim dostatecne z pohledu prava vyloucena LEGALNI soukroma korespondence?
 • 24. 1. 2004 2:17

  Josef Aujezdský (neregistrovaný)
  "(coz jsem se patrne mylne domnival, ze se bere z pohledu zakona za somozrejme)"

  To jste se domníval správně, ale nemá to nic společného s listovním tajemstvím, to je úplně jiná věc. Opakuji, že vlastnické právo k hardware i oprávnění k užívaní software, nemá vliv na existenci listovního tajemství.
 • 24. 1. 2004 12:04

  Karel Prochazka (neregistrovaný)
  Myslim, ze uz vam zacinam rozumnet. Pokud se mi tedy nechce utracet za postovni schranku u domu, mohu tedy bez problemu udavat sousedovu adresu se svym jmenem a on mi musi vsechny dopisy bez precteni predavat. Pujdu se zeptat souseda, co on na to:)
 • 24. 1. 2004 12:15

  Josef Aujezdský (neregistrovaný)
  :)) předávat Vám je nemusí

  Vy také nemusíte zřizovat zaměstnaci emailovou schránku a poskytovat mu připojení k internetu, ale to neznamená, že když tak učiníte, můžete číst jeho osobní poštu.

 • 24. 1. 2004 12:39

  Karel Prochazka (neregistrovaný)
  takze jedine vychodisko je zmenit vsechny e-mailove adresy obsahujici jmena na neco neurciteho? napr. obchod@firma.cz, skladniksplnovousem@forma.cz, vybercivypalneho@firma.cz?

  Je vubec mozne nejak postihnout zamestnance, ktery by i toto obesel a nechaval si posilat maily s predmetem "soukromme pro Josefa Novaka"? Nemyslim jeden tydne, ale 30denne? Znam nekolik firem, kde je stale cela firemni sit pripojena dialupem a takovy clovek firmu muze stat penize na telefonnich poplatcich.
 • 24. 1. 2004 13:40

  PK202 (neregistrovaný)
  Hmmmm.

  No ano, zamestnavatel zridi postovni schranku a da do ni pristup panu Ujetemu s tim ze ji ma pouzivat VYHRADNE pro pracovni ucely. Pan Ujety rekne sve milence "Kocicko pis mi meily na tuhle adresu jak se ti to se mnou libi hezky mne to rozptyli v praci". Jednou pan Ujety neprijde do prace a zamestnavatel tedy presmeruje tuto postu do spolecne firemni schranky, aby si mohli ostatni obchodnici rozebrat
  mezi sebe praci pana Ujeteho. Navic co cert nechtel, milenka pribaluje i mp3 videa natocena pri hratkach s panem Ujetym. Vsichni sice listovni tajemstvi dodrzi (jen do mailu nahlednou) ale na druhou stranu skutecne vsichni uz budou vedet, ze pan Ujety ma milenku (navic osklivou), ktera to ma nejradeji "na konicka".
  Jak pan Ujety pri navratu do prace zjisti, ze si o nem vsichni suskaji (to se dycinky provali) a uvidi ty svoje mailiky ve spolecne schrance, zacne zalovat zamestnavatele za poruseni listovniho tajemstvi.

  Takhle to opravdu chcete ?

  Neni to nahodou tak, ze svoboda kazdeho konci tam kde zacina svoboda druheho ? A ze tedy zamestnavatel skutecne nemuze predpokladat, ze pan Ujety pres vsechny zakazy poskytne adresu zamestnavatelovy schranky jako soukromou a tim padem mu tam zprava urcena jenom jemu prijde ? • 24. 1. 2004 14:34

  Josef Aujezdský (neregistrovaný)
  "Znam nekolik firem, kde je stale cela firemni sit pripojena dialupem a takovy clovek firmu muze stat penize na telefonnich poplatcich."

  Samozřejmě není vůbec žádný problém požadovat po zaměstnaci náhradu škody!! Vždyť všechno tohle jsem v článku uváděl. Dodržování pracovní kázně může zaměstnavatel samozřejmě kontrolovat, ale ne nezákonnými způsoby (tzn. zásahem do lidských práv a svobod - šacováním, zavíráním do klece apod). Tzn. klidně můžete stát zaměstnaci celý den za zády (asi ne když jde na záchod), může kontrolovat výši jeho účtů za telefon, můžete kontrolovat, jak splnil to, co jste mu určil, můžete porovnávat evidenci majetku. Tohle Vám nestačí k tomu, abyste zjistil, co zaměstnanec dělá, to mu musíte rozlepovat dopisy??

  s pozdravem

 • 25. 1. 2004 10:11

  J (neregistrovaný)
  Teda ja nevim jak Vy, ale maily podobneho obsahu bych si nenechal posilat ani na svuj privatni mail ;). Na prenos neceho podobneho bych vyuzil jine cesty. Nehlede na to, ze znam jen velmi malo firem, kde by bylo treba povolit prijem priloh mpg ... .