Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Softwarová paranoia - americký software zakázán v Německu od Jiří Šoler - Existuje ještě jiná příčina nedůvěry v americký software....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 3. 2001 10:56

  Jiří Šoler (neregistrovaný)
  Existuje ještě jiná příčina nedůvěry v americký software. Před několika lety spustila řada firem právnickou válku proti Microsoftu serií nesmyslných žalob, kde právníci se snaží diktovat programátorům, jak psát operační systémy. Dokonce i takové odborné otázky, jako které části software zahrnout pod OS a které pod jednotlivé programy - otázky, které např. podle klasika Dijkstry ("strukturované programování") má řešit programátor tehdy (a ne později), kdy to problém nezbytně vyžaduje. Je to produkt sporů o Internet Explorer mezi MS a Netscape, mezi Microsoftem a SUNem o JAVU apod. výsledkem je, že do odborných otázek sasahují soudy. Výsledkem je, že investice zákazníka do software je často znehodnocena rozhodnutím amerického District Courtu, aniž je možná škoda vůbec brána v úvahu. Výsledkem této situace je částečná ztráta důvěry k software všech firem, které podléhají tomuto soudu, tedy všech amerických firem. Laické zásahy právníků do architektury operačních systémů a aplikačního software vedoucí k politickým procesům jako je ten proti Microsoftu určitě nezvyšují důvěru zákazníků, a to zejména u těch firem, které si takto řeší nedostatek technické erudice (např. Netscape).

  Výsledkem je např. přerušení podpory jazyka JAVA od fy Microsoft, vedoucí k celkové ztrátě důvěry k této (kdysi otevřené) platformě. Dnes je "otevřenost" v rukách právníků a obchodníků, ne programátorů.

 • 19. 3. 2001 11:26

  David Rohleder (neregistrovaný)
  To, ze vyvoj software do jiste miry podleha i pravnikum je i castecne dobre, protoze pak si MS nemuze dovolit zpitvorit Javu a diky svemu velkemu podilu na trhu tento otevreny system privest pod svou totalni kontrolu a udelat si z nej svuj dalsi "otevreny" standard. Takovych pripadu je celkem dost, staci se podivat pouze kousicek do minulosti na Kerberos. Proc implementace od MS nerada komunikuje s jinymi platformami?

  Softwaru obecne chybi normy, ktere by dany program musel splnovat. Stejne jako ve stavitelstvi nebo architekture se musite drzet norem, jinak ten objekt proste nemuzete postavit (tedy muzete, ale riskujete, ze vam ho zbori). Clovek jdouci po moste se pak nemusi obavat o to, kdo zrovna ten dany most postavil.
 • 19. 3. 2001 11:44

  Jan Kotek (neregistrovaný)
  Snad se i zde vyjasnuje.
  Doporucuji se podivat na Java 2 Enterprise Edition - ta se snazi byt komplexni normou pro vyvoj, konfiguraci a nasazeni distribuovanych aplikaci. Vcetne procesu certifikace jednotlivych platforem...
 • 19. 3. 2001 16:22

  David Petrla (neregistrovaný)
  :-) Že by se z Javy stával mrtvý jazyk?

  Mrtvé jazyky mají své výhody - dokonalou ochranu investic. Už se nic nemění a tudíž se ti, co v nich programují, nemusí noc nového učit. Nikdy! Příkladem je Cobol.

  Aspoň takto to vysvětloval Don Box minulý týden v Praze.

  Na druhé straně se ale samozřejmě takový jazyk nevyvíjí a tedy logicky "nestíhá".

  To, co dělá Sun s Javou, je naprostý a dokonalý protiklad Free Software. Je to takový "přístup Brusel".

  Uvidíme, kam to povede.

  BTW: Je-li opravdu nějaký NSA kód v software od Microsoftu (čemuž bych klidně věřil), bude i v software od Oracle, Sunu aj.
 • 20. 3. 2001 9:15

  Petr Sedlacek (neregistrovaný)
  Vase poznamka o nedostatku technicke erudice Netscape me opravdu rozesmala a dostala temer do kolen. Jak vubec muzete neco takoveho verejne vypustit do sveta? Mate vubec predstavu o tom, kolik statnich instituci vyuziva serverove systemy Netscape? Mel jste nekdy moznost srovnat servery Netscape se servery Microsoftu? Mozna byste mel priste lepe vazit slova. Vzdyt se podivejte, kolik bezpecnostnich cyb se dnes a denne objevuje v SW Microsoftu, na 100 pruseru MS pripada jeden nekoho jineho. Tomu rikate technicka erudice?

  P.S.: Pro upresneni dodavam, ze jsem spolumajitelem firmy, ktera je certifikovany NSE, tedy Netscape Solution Expert.
 • 22. 3. 2001 21:52

  Jindřich Gloser (neregistrovaný)
  Jenže nejdříve je potřeba postavit hodně mostů. Špatné spadnou a podle zbytku dobrých se teprve vytvoří normy.
  Nikdy to naopak fungovat nemůže.
 • 29. 3. 2001 15:30

  Václav Hůla (neregistrovaný)
  O to nejde. Mostu bylo postaveno dost, vytvorily se normy. Jenomze MS je znamy tim, ze neni ochoten normy naimplementovat spravne. Ono totiz nerespektovani zabehlych norem je velmi dobry zpusob, jak si udrzet monopol.
  Jednoduchy zpusob - vezmu normu, prilepim na ni nejake ms-specific-closed-source-never-documented rozsireni, a zbytek naimplementuju tak spatne, ze se bez tech 'uzasnych extenzi' zakaznik neobejde. A protoze mam dominantni podil na trhu, tak zachvili vsichni vyzaduji ms verzi. A konkurence? ta doplaci na aroganci giganta a hloupost manageru...